Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

30 Aralık '14

 
Kategori
Çalışma Yaşamı
Okunma Sayısı
427
 

Sıfır derecede İnşaatta çalışan işçiler üşüyor mu?

Sıfır derecede İnşaatta çalışan işçiler üşüyor mu?
 

Hava birden soğudu İstanbul'da. Dün 14 derecelerde seyreden ısı bugün birden sıfır dereceye indi. Kar yağışı başladı. Gerçi biz denize yakın yerlerde oturduğumuz için daha öyle lapa lapa kar görmedik. Televizyonlarda şehrin yüksek yerlerine kar yağdığı anlatılıp duruyor.İdo, Şehir Hatları seferlerini iptal ettiğini duyuruyor. THY da bir çok seferini ertelemiş.

Anlaşılan kış kendini göstermeye başladı. Çocuklar yeni yıla karla gireceğimizin hayali içinde. Herkes Andersen masalları gibi bir kar bekliyor ama İstanbul'da kar demek karışık trafik, çamurlu sokaklar demek.

Benim bugün anlatmak istediğim kar hikayeleri değil ben başka bir konuya değinmek istiyorum bu yazımda.

Kar yağışı pek yok bizim semtlerde dedim ama soğuk yerinde. Eve dönerken arabanın derecesinde sıfırı gördüm demin.

Bu soğukta karşıdaki inşaatta işçiler çalışıyor. Şu anda demirleri taşıyan işçileri görüyorum yazımı yazarken. Daha önceki yazılarımda Bağdat Caddesi'nin koca bir şantiye alanı olduğunu yazdım defalarca. Bu inşaatlar artık gözümüzün alıştığı manzaralar oldu. Bitince ne yapacağız , onları çok arayacağız sanırım.

Ben bu soğukta çalışan işçileri düşünüyorum. Soğukta açık havada gezinmenin ne kadar zor olduğunu biliyorum. Paris'te eksi 10 a inen havalarda sokakta bir iki dakikadan fazla duramazdım, kendimi hemen bir mağazaya veya metroya atardım.

Şimdi bu insancıklar bu soğukta çalışıyorlar.

Kanada Calgary'de kaldığım zaman öğrendiğim bir bilgiyi paylaşmak istiyorum şimdi.. Kanada'da inşaatlarda çalışmak özellikle kış aylarında çok tercih edilen bir işmiş. Kanada oldukça soğuk bir ülke. Bazı yörelerinde ısı eksi 20 hatta 30 lara kadar iniyor. Bu bilgiyi duyunca çok şaşırmıştım. Bir insan bu kadar soğukta neden açık havada inşaatta çalışmayı seçer.

Meğer inşaatlarda çalışan işçiler çok yüksek ücret alıyormuş kışın. Normal ücretin oldukça üstünde olan bu para bir çok kişi için bu mesleği çok çekici kılıyormuş.

Şimdi ben düşünüyorum acaba karşıdaki inşaatta çalışan işçiler de Kanada'daki meslektaşları gibi çok yüksek ücret alıyorlar mı soğuk havalarda.

Siz ne diyorsunuz ?

Kar gittikçe şiddetini arttırmaya başladı. İşçilere kolay gelsin. Umarım çok üşümezler.

NAHİDE ÇELEBİ, Mehmet Aluç bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Canım hangi iş veren o gariban işçilere yüksek ücret öder. Sıfır derece ve sıfırın altında çalışan garibanlara Allah'tan başka yardımcı yok.Selam ve sevgilerimle öptüm, hayırlı mutlu seneler.NAHİDE ÇELEBİ

NAHİDE ÇELEBİ 
 30.12.2014 20:10
Cevap :
İşte ben de tam bu konuya dikkat çekmek için yazmıştım yazımı Sevgili Nahide Hanım. Mutlu yıllar Sevgilerimle  01.01.2015 16:50
 

Bizim işverenlerin öyle bir derdi yoktur..Selamlar..

mustafa semih arıcı 
 30.12.2014 16:20
Cevap :
Ben de bunu çok iyi bildiğim için yazdım. Yorumunuz için çok teşekkür ederim Sayın Yazarım. Saygılarımla  30.12.2014 17:19
 

Hiç zannetmiyorum yüksek ücret alacaklarını maaşlarını zamanında alırlarsa ne ala,tebrikler ederim çok güzel bir yazıydı,selam ve dua ile .

Mehmet Aluç 
 30.12.2014 16:11
Cevap :
Ben de yüksek ücret alacaklarını sanmıyorum. Değindiğiniz gibi ücretlerini alsınlar, can güvenlikler, olsun yeter. Ne yazık ki o da yok. Ben de bu konuya dikkat çekmek için yazdım. Yorumunuz için teşekkür ederim. Saygılarımla  30.12.2014 17:18
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 825
Toplam yorum
: 1069
Toplam mesaj
: 22
Ort. okunma sayısı
: 1028
Kayıt tarihi
: 26.04.11
 
 

Ben emekli bir iktisatçıyım. 21 yıldır bir sanatçı annesiyim. Küçük kızım klasik müziğe eğilim gö..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster