Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

20 Ağustos '08

 
Kategori
Ekonomi - Finans
Okunma Sayısı
2424
 

Sıfır faizli kredi

Sıfır faizli kredi
 

Her kapıyı açan, hayatın kaynağı, ocak söndüren, çark döndüren; para.


Sanayi ve Ticaret Bakanlığı, ilk kez KOSGEB aracılığıyla imalatçı esnaf ve sanatkara, SIFIR faizli ve 18 ay vadeli 25.000 YTL’ye kadar kredi kullandırılacağını açıkladı.

• İlk 6 ayı ödemesiz, 3 ayda bir ödemeli ve 18 ay vadeyle verilecek bu kredi faiz desteğiyle, esnaf ve sanatkarlarımıza toplam 125 milyon YTL kaynak kullandırılacak.

• Açıklanan programa göre; Merkez Bankası’nın gecelik borç verme faizinin yüzde 20, 25 düzeyinde olduğu piyasa koşullarında, SIFIR faizli kredi kullanmak isteyen imalatçı esnaf ve sanatkar, 20 Ağustos 2008 Çarşamba günü mesai saati başlangıcı itibariyle, Ziraat Bankası, Halkbank, Vakıfbank, Türkiye İş Bankası, Yapı Kredi Bankası, Garanti Bankası, Akbank ve Türk Ekonomi Bankası’na başvurabilecek.

• Esnaf ve Sanatkar Kredisi Destek Programından, esnaf ve sanatkar odalarına kayıtlı, kapasite raporuna sahip olan imalatçı esnaf ve sanatkarımız, KOSGEB Veri Tabanına kaydolarak yararlanabilecek.

• Program uyarınca, imalatçı esnaf ve sanatkar başına 25 bin YTL’ye kadar olan kredinin faizi KOSGEB tarafından karşılanarak imalatçı Esnaf ve sanatkarımıza ‘0’ faizli kredi kullanma imkanı sağlanacak.

• Başvurular direkt bankalara yapılacak.KOSGEB, yapılan başvuruları imalatçı kriterlerine göre değerlendirecektir. Teminat sorunu yaşayabilecek olan imalatçı esnaf ve sanatkarımız, Kredi Garanti Fonu’na başvurabilecektir.


____________________
Kaynak: IRC-Anatolia Bülteni ( www.irc-anatolia.org.tr)
Ayrıntılı bilgi için: Sanayi ve Ticaret Bakanlığı http://www.sanayi.gov.tr/webedit/gozlem.aspx?sayfaNo=4091

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bu kadar büyük bir kredi paketi hazırlayıp esnafın, sanatkarın durumunu rahatlatanlar, her biri en az o kredi paketi kadar (Yüz küsür milyon dolar..) olmak kaydıyya en az yüz küsür kişiye parasını kaptırmıştır da... Bu paraları kapanların dişinin koğuna sığmamıştır. Kaldı ki bu; "KAPMA KAPTIRMA OYUNUNDA" "al takke ver külah" devam eder durur. Vatandaş dönen dolapların yelinden nezle olmasın diye de böyle kredi paketleri uydururlar işte... SADAKA NİYETİNE! Niye sadaka niyetine diyorum? Biliyor musun? ÇÜNKÜ YÜZ KÜSÜR MİLYON DOLAR PARAYI TEK BAŞINA ALAN BİRÇOK KALIN ENSELİ İŞ ADAMI VARKEN ÜLKEMİZDE SAYILARI ONBİNLERİ BULAN BİR KİTLENİN TÜMÜNE BİRDEN REVA GÖRÜLEN PARA; SADECE BİR KİŞİYE VERİLEN PARANIN 5(BEŞ) DE BİRİDİR ANCAK. YANİ BİT TEK KİŞİ ONBİNLERCE KİŞİNİN PAYLAŞACAĞI BİR KREDİNİN BEŞ KATINI BİRDEN TEK BAŞINA LÜPLETEBİLMEKTEDİR. VE DAHA DA ACISI BU LÜPLETME İŞİ GÖZÜMÜZÜN ÖNÜNDE, GÖZÜMÜZE SOKA SOKA GERÇEKLEŞTİRİLMEKTEDİR. VATANDAŞA DA ANCAK; "AFİYET ŞEKER OLSUN DEMEK DÜŞER"

Murat SEVGİ 
 21.08.2008 15:29
Cevap :
Nediyeyim Tahir'cim. Kredi alabilecek yeterliliğe sahip vatandaş bile öyle bezmiş ki kendi kredi hakkını sayıtor. Ortalama insanlar, öyle bir yoksulluğun içine itimemiş olsa üst düzey insanlar gibi dolap ve üçkağıtçılığa niyetlenir mi. Yinede Allah verenden razı olsun. dilenmek zorunda kalmaktan kurtardıkları için şükrediyorum. Allah hepsini gemi, uçak fabrika sahibi yapsın. Hatta uzay gemileri olsun! Mars'a filan gitsinler. Oraları da alsınlar doymazlarsa... Ama patlamasınlar ki daha da yesinler. Yesinler şişsinler... TIKSIRINCAYA KADAR... ŞİŞİP DE ODALARA SIĞMAYINCAYA KADAR YESİNLER.... AMİN!  21.08.2008 15:55
 

Bu hükümet, Allahın izniyle Fazissiz sistemi koydu önümüze işte. Siz hala sıfır faiz deyip durun. Ne sıfırı kardeşim. Onun adı faizsiz kredi. Oldu işte! Durmak yok yola devam!

Analitica 
 20.08.2008 21:03
Cevap :
MAŞALLAH, MAŞALLAH diyelim de uğuru kaçmasın. Faizsiz kredi diyelim hadi. Seni mi kıracağım. ŞİMDİ BU FAİZSİZ KREDİ TÜM ESNAF VE SANATKARIN DERDİNE DERMAN OLACAK. FİYAT ARTIŞLARININ VE DURGUNLUĞUN İYİCE BELİNİ BÜKTÜĞÜ İNSANLAR, İŞLERİNİ YOLUNA KOYACAKLAR. BU SAYEDE HER GÜN KAPANAN YÜZLERCE İŞYERİNİN BU GİDİŞİNE DUR DENİLECEK. Hatta bu sayede esnaf ve sanatkar olmaya özenecek gençler; "İLERİDE BİZ DE BÖYLE BİR KREDİ ALIR, İHYA OLURUZ. ALLAH VERENDEN RAZI OLSUN." Diyecek. Sonuçta bu kredi, birçok sıkıntılı ve mağdur insanın yarasını saracak. Bence de müthiş bir fırsat sağlanıyor. BELKİ DE BU KREDİ İLE KÜÇÜK İŞETMELERİNİ BÜYÜTÜP YANINA BİR İKİ ÇALIŞAN DAHA ALIP ÜRETİMİNİ DE ARTTIRIR. YADA YARININ FABRİKALARINDAN BİRİNİN TEMELLERİ ATILIVERİR. Kim bilir? Ama kesin olan bir şey varsa; bu kredi. Boyundan büyük işleri başaracak. RAMAZAN ÖNCESİ, BIRAKIN İŞÇİSİNİN, ÇIRAĞININ MAAŞINI, EVİNE GÖTÜRECEK BİRER EKMEK BİLE VEREMEYEN ESNAFA SOLUK ALDIRACAK. Tam yüz küsur milyon dolar. Saygılarımla..  21.08.2008 14:39
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 370
Toplam yorum
: 214
Toplam mesaj
: 33
Ort. okunma sayısı
: 1082
Kayıt tarihi
: 10.07.08
 
 

1969 doğumlu. Tasarımcı, endüstriyel otomasyon sistemleri için yazılım geliştiriyor. Yüksek öğren..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster