Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

20 Haziran '18

 
Kategori
Kültür - Sanat
Okunma Sayısı
66
 

Şifreli Hayat

Şifreli Hayat
 

Bir yığın şifre birikti içimde. Yaşadıkça, yaş aldıkça şifreleri çoğaldı ömrümün. Çalınabilecek hiçbir şeyim yok. Ama günlük yaşam artık bu şifrelere bağımlı. Şifre girip açmak, güvenli çıkış yaparak kapatmakla geçiyor gündüzler. Müşteri olmaktan kaynaklanıyor bu şifreli hayat. Müşteriysen şifrematik gibi olacaksın. Telefoncuların, bankaların, marketlerin, mağazaların, vergi dairelerinin, gazetelerin, dergilerin, yayıncıların, bilgisayarcıların, yazılımcıların müşterisi isen tabii ki parolaların, şifrelerin, müşteri numaraların, seri numaraların, kullanıcı kodların, kullanıcı adların olacak. Tüm bunlarla müşterisi olabiliyorsun gündüzlerin. Müşteri olmazsan zaten içine bile giremezsin günün.

Müşteri güvenliğini çok önemsiyor satıcılar, Bütün numaraları, şifreleri, kodları bundan. Yapacağın her işlemde bir şifre veriyorlar. Üstelik şifreni kimseyle paylaşmamanı, başkalarının görebileceği yerlere yazmamanı tavsiye ediyorlar.

Hangi bellek taşıyacak bu kadar şifreyi. Hepsi birbirinden farklı. Tam ezberliyorsun; bu sefer tak diye şifreni değiştirmeni istiyorlar. Haydi bakalım yeniden ezberle. Sabah uyan, cep telefonunu aç, şifre gir, işyerine git bilgisayarını aç şifre gir. Bağlantıda olduğun firmalarla mecbur olduğun alışverişleri yapacaksın şifre gir… Akşama kadar şifreler aynı hızla artıyor.

Benim bu şifreler son zamanlarda birbirine karıştı. Gece uykumda bile havada dolaşan karakterler, rakamlar benek benek dolduruyor düşümdeki manzaraları. Bir gayret azaltmaya karar veriyorum şifrelerimi ama ne mümkün. Biri eksilse ikisi ekleniyor.  Çoğuna aynı şifreyi vererek bu külfeti biraz azalttım. Şifrelerin kullanım sürelerinin dolması eş zamanlı değil bu yüzden burada da artışlar söz konusu. Sık sık yaptığım işlerde şifrelerimi unutmuyorum ama seyrek kullandığım şifreleri anımsamıyorum, ya da birçok şifre birden anımsıyorum. Bu nedenle sık sık “şifremi unuttum” bağlantısını tıklıyorum.

Benim babam on sekiz yıl şehirlerarası otobüs işletmeciliği yaptı. On sekiz yıl boyunca gezmeyi sevdiği için otobüslerden birinin şoförlüğünü yaptı. Babamın bir ehliyeti, şimdiki deyimle sürücü belgesi hiç olmadı. Bir sefer bile soran olmamıştı çünkü sürücü belgesinin olup olmadığını. Babam değil bir şifre bir sürücü belgesi sahibi bile değildi, kaç memleket gezdi. Bir kuşakta bu kadar şifre nasıl birikir?

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 2
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 123
Kayıt tarihi
: 04.11.16
 
 

Ankara'da reklam, halkla ilişkiler ve dijital pazarlama alanlarında çalışmakta.  ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster