Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

07 Temmuz '17

 
Kategori
Genel Sağlık
Okunma Sayısı
35
 

Sığ Sulara Atlayarak Girmek Dalış Travmasına Neden Olabiliyor!

Sığ Sulara Atlayarak Girmek Dalış Travmasına Neden Olabiliyor!
 

Denize veya Havuza Atlarken Diving Injury Tehlikesine Dikkat Edin!


Yaz aylarında denize veya havuza atlayarak girmek çok dikkat edilmesi gereken bir kaza olan dalış travması (diving injury)'e neden olabileceğini belirten sayın Doç. Dr. Mehmet Aydoğan'a bu kazanın oluş sebeplerini ve alınması gereken önlemleri sorduk.
 
 
—Sn. Aydoğan  yaz aylarıyla deniz sezonu açıldı. Bu dönemde omurga sağlığı açısından dikkat edilmesi gereken şeyler nelerdir?
 
Açıkçası deniz sezonun açılmasıyla ön planda olan sorun boğulmadır ancak omurga sağlığı açısından büyük bir tehlikede yaz aylarında görülmeye başlar. Bu dalış travması dediğimiz özellikle sığ sulara balıklama atlama sonrası sığ zemine çarpmaya bağlı olarak gelişen boyun travmaları, boyun kırıkları omurilik yaralanmaları ve ölüm riskidir.
 
 
—Risk sadece denizlerde mi var?
 
Yaz aylarında serinlemek için sadece deniz seçenek değildir. Havuzlar , Sığ dereler, ciddi risk teşkil etmektedir. 
 
Ülkemizdeki yasalara göre 1,35 m üzerindeki havuzlarda cankurtaran bulundurma zorunluluğu( ticari işletmelerin  hepsinde derinliğe bakılmaksızın) vardır. Yine  yüzme bilmeyen birinin mesela bir çocuğun boğulması engellemek için yüzme bilmeyen birinin onu kurtarması için gereken derinlik kritik sınır 1,50 m dir. Bu güvenlik önlemi sonuçta standart bir erişkin için havuzların sığ olduğu anlamına gelmektedir. Bundan dolayı havuzların etrafında suya dalış yapılmaması için tabelalar mevcuttur.
 
—Bu şekilde bir kaza kişide ne gibi sorunlara neden olabilir?
 
Boyuna gelen direkt bir travma basit bir boyun fıtığına neden olabileceği gibi  ölümle sonuçlanacak boyun kırıkları da sıklıkla yaşanmaktadır.
 
Kafaya gelen darbe sonrası bütün vücudun yükü yüksekten atlamanın etkisiyle boyna biner ve oluşan boyun omur kırıkları omuriliği hasara uğratır. Boyundan aşağısı oluşan omurilik hasarına bağlı olarak çoğunlukla geri dönüşümsüz felç olur.  
 
 
Omuriliğin hasarına bağlı ani ölümle sonuçlanabileceği gibi bu travma etkisiyle şuur ve hareket kaybı gelişen kişi birde tek başına ise kolaylıkla boğulabilir.
 
 
—Böyle bir duruma şahit olduğumuzda ne yapmalıyız?
 
 
Öncelikle kişi olabildiğince güvenli bir şekilde sudan çıkarılmalı hızlıca sağlık birimlerine haber verilmeli ve kişinin nefes alabilirliği sağlanmalıdır.boyun olabildiğince sabitlenmeli ve hareket ettirilmemelidir. Ama burada asıl amaç böyle bir durumun olmasına engel olmaktır.
 
 
—Böyle bir durumun engellenmesi için ne yapılabilir?
 
Öncelikle bazı kurallara uymak gerekir yetkilerin ve yöneticilerin bu kuralları sık bir şekilde yinelemeleri hatırlatmaları ve bunlarla ilgili görsel ve sözel araçları kullanmalıdır. Tabelalar asılmalı gerekirse sık anonslar yapılmalı. TV ve radyo yayını ve görsel materyal yardımıyla konu hatırlatılmalıdır. Bu sayede kişiler birbirlerini uyararak bu tarz olumsuzlukların olmasına engel olabilir.
 
 
—Sn. Aydoğan, dalış travmasından korunmak için alınması gereken önlemler nelerdir?
 
-Sığ yerlere dalış yapılmamalı , mümkünse dalınacak suyun derinliği kendi boyunuzun iki katı olmalı
-alkollü olarak dalış yapılmamalı
-Bilmediğiniz yerlerde suya dalınmamalı
-tek başına ıssız yerlerde suya dalınmamalı
-suya dalarken kollar ve eller öne uzatılmalı , kafa ve boyunun korunması sağlanmalı
-suya olabildiğinde yataya yakın bir açıyla dalınmalı, ne kadar dik suya girilirse risk o kadar artmaktadır.
 
 
—: Peki omurga cerrahisi uzmanları böyle bir durumda ne şekilde tedaviler yapabilir.? 
 
Sıklıkla oluşan geri dönüşümsüz hasar travma anında oluşmaktadır, Saatler içerisinde kişinin hafif olan sinir hasarı giderek artıyorsa yani hareketlerinde, güçsüzlüğünde giderek kötüleşme varsa ameliyatla hasarlı bölümdeki sıkışmış omurilik alanı rahatlatılmalı, ardından  vida ve plaklar yardımıyla sabitlenmelidir. Ancak kişi kaza anında belden aşağı tam felç olduysa artık cerrahi anlamda yapılacak çok fazla bir şey yoktur.

Saygılarımla;

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 37
Toplam yorum
: 4
Toplam mesaj
: 6
Ort. okunma sayısı
: 248
Kayıt tarihi
: 04.05.10
 
 

'Dün kendime seni anlattım' adlı şiir kitabıyla 2008 yılında en iyi şiir kitabı dalında Türkiye 3..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster