Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

21 Ağustos '10

 
Kategori
Sağlıklı Yaşam
Okunma Sayısı
831
 

Sigara bağımlılığı

Sigarayı bırakmanın kolay bir yolu var mı?

Sigarayı yıllar önce bırakmış kişilerle konuşuyorum ve hala canlarının sigara istediklerini duymak beni çok şaşırtıyor. Bir tane içsem başlarım diyorlar.

Sigara bağımlılığı en sinsi bağımlılıklardan birisi ve sigarayı bırakmak eroini bırakmaktan daha zordur demişti bir uzman. Sigarayı bu kadar vazgeçilmez yapan acaba nedir?

Kendim de bir sigara bağımlısı olarak bunu merak ediyorum. Bir taraftan çok saçma geliyor; insan gibi mükemmel özelliklere sahip bir varlığın, bir maddeye vazgeçilmez derecede bağlanmış olması insanlık onuruna ters bir durum diye düşünüyorum. Diğer taraftan da bu bağımlılıktan vazgeçmenin zorluğunu bizzat yaşıyorum.

Sigara içenlerin en sinir olduğu şey, hiç içmeyen birisi tarafından yargılanması... Bırak şu mereti, ne buluyorsun onda sözlerini duymak, insanın kanını beynine sıçratan sözcüklerin başında geliyor. Sigara içmek mantıkla yapılan bir eylem olmadığı için mantıkla bırakılması da oldukça zor. Öyle olsaydı zararını bilen her bağımlı anında bırakabilir ve bir daha ağzına sürmezdi.

O halde sigara içmek duygusal bir eylem diyebiliriz. Yaptığımız her şeyde olduğu gibi sigara içmenin de bir yararını görüyoruz ki bu eyleme devam ediyoruz. O zaman sigaranın bize sağladığını zannettiğimiz yarar üzerinde duralım.

Bu yararı anlayabilmek için sigarayı ilk içtiğimiz zamana gitmek faydalı olacakır. Daha önceleri sigara içmeden yaşayabiliyor ve kendimizi tam hissediyorken, birden ne olmuştu da biz kendimizi sigara ile bütünleştirmeye başlamıştık. Demek ki o zaman hayatımızda bir duygu eksilmiş veya eksikliğini hissettiren bir olay yaşamışız. Başlama yaşının ergenlik dönemine tekabül ettiğini düşünürsek, çoğunlukla büyümekle veya özgür olmakla bağlantılı bir duygu olduğu sonucuna varılabilir.

Kendi bağımlılığım, çoğunluğun aksine ergenlikten çok daha sonrasına tekabül eder. 25 yaşında aklı başında sayılabilecek bir yaşta iken sigaraya başlamıştım. O yaşa kadar da sigaradan nefret edip, içenleri aşağılayan bir tavır sergilediğimi hatırlıyorum. Böyleyken hayatımda ne olmuştu da ben o nefret edip aşağıladığım duruma düşmüştüm?

Uzun süreli bir ilişkimi bitirmiştim. Sigaraya başlamam o ilişkinin bitmesinden sonra olmuştu. Muhtemelen giden sevgilinin boşluğunu sigara ile doldurmaya çalışmışım.

Sigara bağımlılığının sinsi tarafı, bir sebepten başladıktan sonra o sebebe bağlı kalmayıp bütün hayatını ele geçirmesidir. Aksi takdirde yeni bir sevgili ile sigara bağımlılığından vazgeçmek gerekirdi.

Sigarayı bırakmanın zorluğu, hayatınızda sigara ile bağlantı kurduğunuz herşeyi tek tek sigaradan bağımsız hale getirmekten geçiyor. Sigarayı sadece irade ile bırakmak insana tarifi imkansız bir yoksunluk krizi ve acı yaşatıyor diye düşünüyorum. Belki de o yüzden sigarayı bırakmış kişiler, aradan yıllar dahi geçmiş olsa hala onu özlüyor ve yokluğunu hissediyorlar.

Sigara içmeyeli 14 gün oldu. Her sigara içme krizine girdiğimde, şuanda neyin yokluğunu hissediyorum diye sormayı adet edindim. Gerçekten sigara içmek mi yoksa eksikliğini hissettiğim bir duyguyu mu gidermek istiyorum?

Sigarasız yapmakta en zorlandığım şey yazı yazmak oldu. Ne zaman yazmak için bilgisayarın başına otursam, krize giriyor ve hiçbirşey yazamadan kalkıyordum. Sigara ile yazmak arasındaki duygusal bağı koparmak için epeyce uğraştım eğer başarırsam bu sigarasız yazdığım ilk yazı olacak. Konusu sigara olduğundan belki sigarasız sayılmaz ama hiç yoktan iyidir...

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Annemden bilirim ne kadar zor olduğunu. Gerçi o hiç bir zaman bırakmayı istememiştir. Azaltmakta bile zorlandığı dönemleri bilirim. O kadar zordur yani, bu yüzden seni anlıyorum. Bense yaşadığı sürece ağzına yanmamış sigarayı bile almayan ve sigaradan midesi bulanan biri oldum... Bunu da anneme borçluyum, sigara içmemi istemediği için doğduğum günden beri hipnoz altına aldı beni. "Sigara kanser yapar öldürür." "Sigara pis bir şeydir." "Sigaradan uzak dur" v.s. Hatta o kadar hipnoza girmişim ki, sigara içen arkadaşımlarımla havalandırması olmayan mekanlarda görüşmüyorum, erkek arkadaşlarımı sigara içmeyenlerden seçiyorum... Sen sigara içmeyi bırakma konusunda, bende içenleri anlamak ve hayatıma dahil etme konusunda zorluk çekiyorum :) Kolay gelsin ikimize de.

A.Nilgün Aktaş 
 03.09.2010 17:51
Cevap :
Bu durumda ikimiz de sigara bağımlısı sayılırız:)) Senin işin de zormuş canım..teşekkürler, sevgiler..:))  04.09.2010 9:05
 

Sizin bu amansız uğraşı kazanacağınızdan şüphem yok... Ben kazandım... Sonra mevziyi geri verdim, tekrar kazandım... Uzun soluklu bir savaş bu... Şu an yine mevziyi sigara ele geçirdi... Ancak bu savaşın sizi bu kadar etkilemezine izin vermeyin... Biz yazılarınızı özledik çünkü...

KUYUCAK 
 22.08.2010 17:05
Cevap :
Sizin savaş kıran kırana olmuş anladığım kadarı ile:)) Umarım benimki daha kolay geçer kısa zamanda ateşkes imzalarız:)) teşekkürler, selamlar..  22.08.2010 23:11
 

hepsi geçiyor.Ben sigarayı bırakalı 7 ay oldu hiç içme isteğim yok.

Fatma Güneş ERGEN 
 22.08.2010 13:43
Cevap :
Bunu duymak iyi geldi:) teşekkür ederim..  22.08.2010 16:50
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 117
Toplam yorum
: 155
Toplam mesaj
: 35
Ort. okunma sayısı
: 2352
Kayıt tarihi
: 07.02.09
 
 

1970 Tokat doğumluyum. İstanbul Tıp Fakültesi Sağlık Meslek Yüksekokulu Tıbbi Laboratuvar bölümü mez..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster