Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

15 Mayıs '17

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
200
 

Sigara içenlerin oranının %50’lere gerilemesi sigara yasağından değil, insanlar bilinçlendi

Sigara içenlerin oranının %50’lere gerilemesi sigara yasağından değil, insanlar bilinçlendi
 

Yine de etkisi olmuştur, eh biraz… Ama böyle sanılması doğru değil, “Yasağın alanı daha da genişletilsin, cezalar artırılsın” beklentisini getirir.

Oysa zaten yasağın şekli yanlış, insanlara bir şeyi mecbur edemezsin. Masum, herkes tarafından desteklenen bir uygulama da olsa yasak insanları rahatsız eder. Şurasında burasında kuralların yazılı olduğu yer, geri kalmış bir ülke görüntüsüdür. Çünkü insanları bilinçli medeni bir ülkede iyi şeyleri yapın, kötü şeyleri yapmayın demeye gerek yoktur. Bir şeyi söyleyerek yaptırdığın kimse bilinçsiz bir varlıktır. Ve bu çağda hiç kimsenin bilinçsiz olması kabul edilemez.

Hükümet sigara yasağı koydu, bu sayede sigara içenlerin oranı %80’lerden %50’lere düştü… Madem öyle sopayla yasak edelim, içenleri hapse atalım filan tamamen kalksın!

Araştırın bakın ileri ülkelerde sigara içenlerin oranı düşüktür… Ben sigarayı yasak var diye mi bıraktım? Peki, komşum niye bırakmadı? Çünkü ben üniversite mezunuyum, o ilkokul mezunu… Sigara içen oranı okumuş kültürlü kimselerde daha azdır…

Yani şimdi böyle bilip bilmeden yasak sayesinde sigara içenlerin oranı azaldı derseniz yasaklara ilgi artar…

Şahin ÖZŞAHİN bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Dediğiniz gibi okumuş ve kültürlü insanlarda sigara içme oranı daha az, bilinçli oldukları için olabilir..Hem sağlığa hem cebinize zararlı..Sigaraya verilen paralarla neler yapılmaz ki;)) Günde bir tane de icsen bir pakette icsen aynı diye düşünüyorum..Bence sebeb olduğu pis koku bile icilmemesi için başli başina bir neden;)) Sigara icmeyen insani hemen anlarim, ozellikle kadinlarda icmeyenle icen o kadar bariz belli oluyor ki..Birinin cildi daha parlak ve fresh digerinin daha mat daha kara ve soluk;)) Selam ve sevgiler..

Selda Çakmak 
 18.05.2017 15:56
Cevap :
Sen hiç sigara içmedin galiba. Konuşmandan öyle anlaşılıyor.Biraz hassas yapın da var, tepeni attırdıkları zaman belki...Ben akılsız bir içiciydim, üst üste yakardım.Benim gibi zeki biri böyle bir aptallığı nasıl yapmış hala anlamıyorum.15 sene olmuş bırakalı.  21.05.2017 13:24
 

..ileri ülkelerde üniversite mez. daha mı çok? o yüzden mi artık daha az sigara içiliyor?peki eskiden üniv. mez. az mıydı bu ülkelerde?insanlar eskiden, ne yani bilinçsiz miydi? bu hakaret olmaz mı?

tekin alan 
 16.05.2017 16:50
Cevap :
Komple bir sınıflama yok, belki biraz öyledir dedik değilse sigara içenleri böyle okumuş okumamış diye ayıramayız.Son derece haklısınız. Eğer yazım öyle anlaşıldıysa hata yapmışım...  21.05.2017 12:17
 

Salak gibi onca sene tutdurduk. Simdide icenin yanindan igrenerek kaciyorum. Len ne bicim is bu?

Newyorker 
 16.05.2017 3:27
Cevap :
Ben de öyle, gerçekten ne biçim iş!  16.05.2017 16:23
 

Vesselam komik milletiz:) Bizde sigara içenler lokantanın en güzel yerinde, içmeyenler arkada WC'nin yanında oturur! Batı'da ise ötekileştirilirler ve bu onların iyiliği içindir. Ne kendilerini ne de çevreyi zehirlemeleri hoş karşılanmaz.

Ata Kemal Şahin 
 15.05.2017 18:36
Cevap :
Yani bizzat gezip gördüğünüz için yorumda yazdıklarınız belge niteliğinde, gerçeği yansıtıyor.  16.05.2017 18:43
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 4645
Toplam yorum
: 12545
Toplam mesaj
: 282
Ort. okunma sayısı
: 673
Kayıt tarihi
: 21.09.08
 
 

Sadece sayfalarda kalan yazılar şaheser olsalar bile önemsiz ve anlamsızdır. İnsanlara ulaşan ve ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster