Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

03 Temmuz '10

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
550
 

Sigara içmenin faydası mı olur ?

Ufak Şeyler 1

Sigara yasası

Hayatında hiç sigara içmemiş bir insan olarak yazıyorum bu satırları. İçki içmeyi yasaklayamıyorsan ne yaparsın dolaylı vergiler gibi dolaylı yoldan sigara içmeyi yasaklarsın olur biter.

Sigara içmenin toplu taşıma araçlarında, okullarda, sinema salonları gibi yerlerde yasak olması tabiî ki iyi bir uygulama ve yararlı. Zaten kanun çıkmadan önce bu alanlarda uygulanmasına kimsenin itirazı yoktu. Kıraathanelerde dahil olmak üzere kapalı alanda sigara içmenin yasaklanmasının görünen ve görünmeyen yönleri var. İlk bakışta değerlendirildiğinde bu kanunun sigara içmeyi azaltacağı, kapalı ortamlarda temiz havanın solunacağı, daha temiz ve sağlıklı bir toplum olacağımız gibi konular gözüküyor temelde. Kamuoyunda ve halk arasında birçok yerde sigara yasağının iyi olduğu ve muhafazakar bir toplum yaratmanın ilk şartlarından biri olduğu alttan alta işleniyor. Bir de konunun ya da kanunun gözükmeyen ama asıl amaçlanan tarafları var. Bunlardan bazıları;

1. Yasadan özellikle kıraathanelere gidenler, lokanta, restoran gibi yerlerde yemek yiyenler kafe gibi yerlerde çay, kahve içenler ve bar, disko gibi yerlerde eğlenmeye giden insanlar etkileniyor. Buraya insanlar ne için gider günün sıkıntılı ve stresli koşullarından kurtulup biraz dinlenmek biraz da eğlenmek ve hoş vakit geçirmek için. Sigara içmeyenler için önemli değil. Ama sigara içenler için kıraathane ya evde hanımın dırdırından biraz uzaklaşmak için bir kaçış ya da işsiz bir adamın işsizliğini unutmak için arkadaşlarıyla sohbet edebileceği yerlerdir. Dolayısıyla sigara yasağı getirilerek zaten mutsuz ve işsiz olan insanları bir de kıraathanede rahat bırakmıyor özgürlüğünü kısıtlıyorsun.

2. Bar kafe gibi içki içen mekanlara gidenler bilirler ki içki içerken, müzik dinlerken sigara içmek ayrı bir keyif verir. Dolayısıyla sigara içemiyorsan keyfin kaçar ve içkiyi az içer az eğlenirsin. Bunun sonucunda da sigara yasağı ne yapar içki içmeyi azaltır ya da engeller. İçki içmenin hiçbir zaman savunulacak tarafı yoktur. İçki bir çok insanı hem maddi hem de manavi yönden etkilemektedir. Ancak insanların içki içme özgürlüğü sigarayı yasaklayarak dolaylı yönden yasaklamak kişilik haklarına ters ve yanlıştır.

3. Sigara yasağının hem ekonomik hem de sosyolojik yararları olduğundan bahsediliyor. Ama bu yasakla ve yasayla sigarayı insanlar yasak olmayan bulabildikleri yerde daha fazla ve daha sık içme isteği duymuyorlar mı ? Sigara tiryakileri için sigara içmenin kapalı alanda yasak olmasına rağmen, sigara içme oranının düşmesi ya da sigara içmenin azalmasından dolayı sigara fiyatlarının artması beklenmez miydi ? Niçin sigara fiyatlarına zam geldi ?

4. Bu yasanın geçerli olduğu yeni alanlar (kıraathane, bar gibi mekanlar) zaten yetişkinler için. Dolayısıyla bu mekanlarda sigara içenler o yaşa kadar tiryaki ise içmeye bir şekilde devam eden insanlar. Ama gençler arasında bu sigara yasasına rağmen niçin sigara içme alışkanlığı ve sigaraya başlama yaşı her geçen gün artıyor ? Bizde yasaklar niçin ortaya çıkıyor ? Çiğnenmek ve aksi yönde daha fazla sigara tüketimini teşvik etmek için mi ?

Sigara içmek sağlığa zararlıdır ve kesinlikle içilmemelidir. Ama her kapalı alanda sigara içmenin yasaklanması da insanların ruh sağlığı için zararlıdır. Sigara Kanunu çıkaranlar bu alanları iyi bilirler. Bir toplumu hele de bizim gibi var olduğu günden beri özgür olmayı her şeye tercih eden bir toplumu alttan alta baskı altına almanın, kısıtlamanın yolu binayı birden bire yıkıp yenisini yaparak değil, binanın temellerinden ve duvarından tuğlarını teker teker çekerek her şeyi zamana yayarak yapmaktır. Bu şekilde çalışanlar için başarılı kaçınılmaz olacaktır.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 537
Toplam yorum
: 198
Toplam mesaj
: 7
Ort. okunma sayısı
: 1866
Kayıt tarihi
: 10.06.10
 
 

Gündemi ve olayları yakından takip etmeye çalışıyorum. Sinema, kitaplar, spor, doğa, siyaset, miz..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster