Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

18 Aralık '07

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
1035
 

Sigara içmeyelim lütfen! Dünya'yı kirletmeye ne hakkınız var ki.

Sigara içmeyelim lütfen! Dünya'yı kirletmeye ne hakkınız var ki.
 

No Smokıng !


Sigara içmeyelim lütfen! Dünya'yı kirletmeye ne hakkınız var ki! Dünya bir kenara ailemize, yakınlarımıza zarar veriyoruz. Sigaranın nikotininin içindeki maddeleri bilseydiniz asla içmezdiniz eminim. Oysa güzel ve sağlıklı yaşamak varken neden kendimize zarar veririz ki? Geçen gün farkettim de, sigara paketlerinin üzerine çeşitli uyarı ve ikaz yazıları iliştirilmiş. Ama kim takar ki değil mi? Bize vız gelir tırıs gider yanılıyor muyum? Ahh ah! Siz var ya tam dayaklıksınız. Bana kim kızarsa kızsın sözüm sigara içenlere. İçersen kendine zarar verirsin. Bana da üstelik.Sinir oluyorum arkadaş. Bazı kişiler var sigara içeceğim diye hayatımızın en önemli unsuru ve aktivitesi olan yemek yeme işini en sona bırakıyor. Ama aç karına sigara tüttürülüyor en dumanlısından. Filmlerde bile artık yasaklandı ama hala vatanımızda yasaklanamadı. Sadece vatanda değil, bütün dünyada yasaklanmalı. Nasıl esrar içtiği saptananlar yakalanıverir, işte sigara düşkünü içkinler de böyle yakalanmalı yaka paça. Benim babam 15 yaşından beri içiyordu şimdi 47 yaşında, 2 sene oldu bırakalı. Sırf babam beni sigara almaya yolladığı için küçükken, sigaradan nefret etmekte gecikmedim. Ama Allah'a şükürler olsun ki bıraktı o mereti. Gelin siz de bırakın şu illeti. Eğer kendinizi ve sevdiklerinizi düşünüyorsanız bırakın. Ama zulada bırakmayın gerçekten bırakın.Kırın ta kökünden. Hiç içmemecesine...

Bakın bu konu hakkında araştırdım ve şu bilgilere sahip oldum. Sizi de bu bilgiler ışığında aydınlatmak istiyorum:

Dünyada bu yıl yaklaşık 7, 6 milyon kişinin kanserden ölmüş olacağı tahmin ediliyor.

Amerikan Kanser Derneğinin Uluslararası Kanser Araştırma Kurumu verilerine dayanarak hazırladığı rapor, kanserden her gün 20 bin kişinin öldüğü dünyada, 2007'de yaklaşık 7, 6 kişinin bu hastalıktan ölmüş olacağını, 12 milyondan fazla kişinin kansere yakalanacağını gösterdi.

Raporda, gelişmiş ülkelerdeki yeni 5, 4 milyon kanser vakasından 2, 9 milyonunun, gelişmekte olan ülkelerdeki 6, 7 milyon vakadan 4, 7 milyonunun ölümle sonuçlanacağı vurgulandı.

Zengin ülkelerde erkeklerde en fazla prostat, akciğer ve kolon kanserine, kadınlarda ise meme, kolon ve akciğer kanserine rastlandığı
belirtilen raporda, gelişmekte olan ülkelerde de erkeklerde akciğer,

mide ve karaciğer, kadınlarda rahim ve meme kanserinin görüldüğüne dikkat çekildi.

Dünyada kanser vakalarının yaklaşık yüzde 15'inin enfeksiyondan kaynaklandığına işaret edilen raporda, gelişmekte olan ülkelerde enfeksiyona bağlı kanser oranının gelişmiş ülkelerdekine göre 3 kat fazla olduğu (yüzde 26'ya yüzde 8) vurgulandı.

Helicobacter pylori bakterisinin mide, human papillomavirusün rahim ağzı, hepatit virüslerinin karaciğer kanserine neden olduğu belirtilirken, gelişmekte olan ülkelerdeki ölümlerin, erkenden tanı konulamaması ve tedavi olanaklarının yetersiz olmasından kaynaklandığı kaydedildi.

SİGARA-KANSER

Raporda, sigara ve kanser konusuna da özel bir bölüm ayrıldı.

Tütün kullanımının 2000'de 5 milyondan fazla kişinin ölümüne neden olduğu kaydedilen raporda, sigaranın 20. yüzyılda dünya genelinde yaklaşık 100 milyon kişinin ölümünden sorumlu olduğu, 21. yüzyılda çoğu gelişmekte olan toplumlarda olmak üzere 1 milyardan fazla kişinin ölümüne yol açabileceği ifade edildi.

Kanserden çocuk ölümleri ve enfeksiyona bağlı ölümlerin azaldığını, artık ileri yaşlara kadar hayatta kalabilen kişilerin sayısının arttığını belirten rapora imza atanlardan Ahmedin Cemal, ancak halkın giderek artan bir bölümünün sigara içmek, az hareket etmek ve doymuş yağ oranı yüksek besinleri tüketmek gibi Batılı hayat tarzını benimseyen az gelişmiş ülkelerde kansere yakalanma sıklığının arttığını söyledi.
Dünya Sağlık Örgütüne göre dünyada tütün kullanan 1, 3 milyar kişinin yaklaşık yüzde 84'ü gelişmekte olan ülkelerde yaşıyor. Örgüt, sadece Çin'de 350 milyon tütün bağımlısının bulunduğunu, bunun da ABD nüfusundan fazla olduğunu tahmin ediyor.

Tütün kullanımının bu şekilde devam etmesi halinde dünyada 2030'a dek 2 milyardan fazla tütün bağımlısının olacağı, bunların yarısının tütün bağımlılığının neden olduğu hastalıklardan öleceği tahmin ediliyor.

Edindiğim Kaynak site : Hürriyet Gazetesi Sağlık Sayfası...

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Sigara içenler kendinizi önemsemediğiniz belli ama zehirlenmek istamayanlar var!!! Zehirlenmeme hakkımı sonuna dek koruyacağım!

cecile 
 25.12.2007 17:06
Cevap :
TEŞEKKÜR EDERİM CELLİNE=) YANDAŞ BULDUM KENDİME NE GÜZEL... ELİNE SAĞLIKLARDAN BİR DEMET...  25.12.2007 18:16
 

BENCEDE SİGARA,ÜLKEMİZİN BELKİ DE YOLSUZLUKLARDAN VE DE BİR ÇOK MESELESİNDEN ÖNCE GELEN VE ÇÖZÜMLENMESİ GEREKEN BİR SORUNUDUR.ÜLKEMİZİ YÖNETMEYE TALİP OLAN SİYASİ İKTİDARLAR, DEMOKRASİ DERLER, HUKUK DERLER, İNSAN HAKLARI DERLER AMA, SİGARANIN ÖZELLİKLE İÇMEYENLER ÜZERİNDEKİ OLUMSUZ ETKİLERİNİ MAALESEF YETERİNCE GÖRMEZLER. EVET SİGARAYI KULLANANLAR BİLE BİLE ZARARLARINI KABUL EDERLER.ANCAK, İÇENLERLE BİRLİKTE AYNI ORTAMI KULLANMAK ZORUNDA OLANLAR? EVET, ESRAR EROİN NASIL YASAKLANDIYSA, BENCE SİGARADA YASAKLANMALIDIR. ESRAR VE EROİN SADECE İÇENE ZARAR VERMEKTEDİR.YA SİGARA, ÇEVREYE VE ÇEVRESİNDEKİLERE DAHA ÇOK ZARAR VERMEKTEDİR.ONUN İÇİN İKTİDAR PARTİSİ OLARAK AKP'NİN BU KONUYA EL ATMASI ZORUNLUDUR.BU KONUDAKİ MEVCUT ÇALIŞMALARA EK OLARAK, KULLANICILARI CAYDIRABİLMEK ADINA, SİGARA FİATLARINI İÇENLERİN BÜTÇESİNE YÜK GETİRECEK DÜZEYDE YÜKSELTMEK, ÇÖZÜM ŞEKİLLERİNDEN BİRİSİ OLABİLİR. SİGARASIZ VE SAĞLIKLI BİR YAŞAM DİLEĞİMDİR. ATİLA KARAKULLUKÇU

Atila Karakullukçu 
 18.12.2007 20:23
Cevap :
atila bey size bloğumda yazdıklarım gibi katılıyorum.sağlıklı sigarasız günler diliyorum.  19.12.2007 7:52
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 749
Toplam yorum
: 2097
Toplam mesaj
: 46
Ort. okunma sayısı
: 1962
Kayıt tarihi
: 11.10.07
 
 

Yazmanın hayatın akışının bir parçası olduğu kanısındayım. 6 Mayıs 1982'de doğdum ve İstanbul Kar..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster