Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

20 Mayıs '09

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
650
 

Sigara ile mücadelenin neresindeyiz?

Sigara ile mücadelenin neresindeyiz?
 

19 Mayıs

Geçen yıl aynı gün,

"Tütün Mamullerinin Zararlarının Önlenmesine Dair Kanunda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun" yürürlüğe girdiğinden bahsetmiştim.

Bu yasanın yürürlüğe girmesinin ardından, artık ülkemizde de sigaraya karşı ciddi manada bir direncin oluşacağı, sigaranın zararlarının tüm ülke insanına anlatılması yönünde olumlu bir enformasyon gayretinin ortaya konulacağı yönünde iyimserdim. Ancak biraz hayal kırıklığına uğradım.

Sağlıklı nesiller için tarihi gün olan 19 Mayıs Atatürk’ü anma gençlik ve spor bayramı gününe denk getirilmişti.

Yapılan açıklamalarda; ‘çocukların ve gençlerin sağlıklı nesiller olarak yetiştirilebilmesi için tütünle mücadelenin şart olduğu’ ifade edilmişti.

Sigara içme yasağı kapsamını genişleten "Tütün Mamullerinin Zararlarının Önlenmesine Dair Kanunda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun" Cumhurbaşkanlığınca onaylanmasının ardından 5727 sayılı "Tütün Mamullerinin Zararlarının Önlenmesine Dair Kanunda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun" yayımlanmak üzere Başbakanlığa gönderildi. Kanuna göre kamu hizmet binalarının, koridorları dâhil olmak üzere her türlü eğitim, sağlık, ticaret, sosyal, kültürel, spor, eğlence ve benzeri amaçlı özel hukuk kişilerine ait olan binaların kapalı alanlarında sigara içilemeyecekti.

Tütün ürünlerinin ve üretici firmaların isim, marka veya alametleri kullanılarak her ne suretle olursa olsun reklâm ve tanıtım yapılamayacak. Bu ürünlerin kullanılmasını özendiren veya teşvik eden kampanyalar düzenlenemeyecek. Tütün ürünleri, 18 yaşını doldurmamış kişilere satılamayacak ve tüketimlerine sunulamayacak. Sigara yasağının uygulanması ve tedbir alınmasıyla ilgili yükümlülüklerini yerine getirmeyen işletmeler uyarılacak. Uyarıyı dinlemeyenlere 500 YTL ile 5 bin YTL arasında ceza verilebilecek. Görsel yayın yoluyla film, dizi ve müzik kliplerinde tütün ürünlerinin reklâmı yapılması halinde; yerel yayın yapanlara 1000 YTL ile 5 bin YTL, bölgesel yayın yapanlara 5 bin YTL ile 10 bin YTL, ulusal yayın yapan kuruluşlara ise 50 bin YTL ile 100 bin YTL idari para cezası verilecekti.

Tütün ürünlerinin ve üretici firmaların isim, marka veya alametleri kullanılarak her ne suretle olursa olsun reklâm ve tanıtım yapılamayacak. Bu ürünlerin kullanılmasını özendiren veya teşvik eden kampanyalar düzenlenemeyecekti.

Tütün ürünleri üreten ve pazarlamasını yapan firmalar, her ne suretle olursa olsun hiçbir etkinliğe isimlerini, amblemlerini veya ürünlerinin marka ya da işaretlerini kullanarak sponsorluk yapamayacaktı,

Tütün ürünleri sektöründe faaliyet gösteren firmaların isimleri, amblemleri veya ürünlerinin marka ya da işaretleri veya bunları çağrıştıracak alametleri kıyafet, takı ve aksesuar olarak taşınamayacaktı,

Tütün ürünleri sektöründe faaliyet gösteren firmalara ait araçlarda bu ürünlere ilişkin markaların tanınmasını sağlayacak bir uygulamaya gidilemeyecekti

Firmalar her ne amaçla olursa olsun tütün ürünlerini bayilere veya tüketicilere, teşvik, hediye, eşantiyon, promosyon, bedelsiz veya yardım olarak dağıtamayacaklardı,

Tütün ürünlerinin ismi, logo veya amblemleri kullanılarak bildirim yapılamayacak, basın yayın organlarına ilan verilemeyecekti,

Televizyonda yayınlanan programlarda filmlerde, dizilerde, müzik kliplerinde reklam ve tanıtım filmlerinde tütün ürünleri kullanılamayacak, görüntülerine yer verilemeyecekti

Sağlık, eğitim ve öğretim, kültür ve spor hizmeti verilen yerlerde tütün ürünleri satılamayacaktı.

Bir yılın ardından görüldü ki; ciddi seviyede yasanın hükümlerini dolduracak çalışmalar ve cihazlar ortaya konamamıştır.

Bizden daha ileri aşamalara gelmiş örneğin İngiltere’nin tecrübelerinden istifade edilebilirdik. Sigara üreticilerinin sihirli dünyasına girilerek krallıklarını tehdit edecek veya üzecek manada bir duruş gösterilmemiştir.

Söz konusu sigara üreticilerinin profesyonel pazarlayıcılarının belini kıracak çalışmalar yerine artistik icraatlarla bir yıl heba edilmiştir.

Sigaranın zararlarını ortaya koyacak filmler, klipler, slâyt çalışmaları organize edilip, ödüllü çalışmalar şeklinde taltif ve teşviklerle insanlara servis edilebilirdi.

Tanınmış sinema yıldızları, sanatkârlar, müzisyenler, işadamları, şöhretli meslek erbabı insanlar, politikacılar ve benzeri kişilerden sigaranın insan hayatına olan zararlarını içeren fikirlerini serdederek toplumu aydınlatabileceği gibi kurgusal olmayan insanların hayat hikâyelerinden yola çıkılarak yine tiyatral bir tarzda radyo, televizyon ve yazılı basın yoluyla konunu ehemmiyeti anlatılarak insanların aydınlanması sağlanabilir.

On sekiz yaş altı çocukların sigaraya erişmesi konusunda herhangi bir önlem alınamamıştır.

Sigaranın zararları Milli eğitim müfredatına tafsilatlı okutulabilir, mümkün olduğu kadar ortaokul ve lise cağındaki çocukların sigara alışkanlıklarını ortadan kaldırıcı psikolojik seviyede çalışmalar yapılabilir.

Üniversiteler, hayır müesseseleri ve camilerden de istifade edilebilir.

Sigaranın toplumda yer etmiş haksız şöhretini yerle bir edecek organizasyon ve enformasyon çalışmalarının her türlüsü ile mücadele verilmediği müddetçe, her ondokuz mayıs’ta bir kanun çıkarsak bir arpa boyu yol alamayız kanaatindeyim.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 130
Toplam yorum
: 133
Toplam mesaj
: 41
Ort. okunma sayısı
: 1309
Kayıt tarihi
: 29.09.07
 
 

Ali Emir KARAALİ, 1961 Rize Doğumlu, 1978 Rize Lisesi Mezunu, (1988)T.C. Anodolu Üniversitesi   '..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster