Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

12 Eylül '07

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
38071
 

Sigaraya ara verin

Sigaraya ara verin
 

Sigaraya üniversitede başladım 1977 yılında. 1996 yılında da ara verdim. Yaklaşık 20 sene sigara içmişim bu hesapla. Önce tek tük otlakçılık yaparak başlayan tanışıklık, sonra paket taşıma ile tiryakiliğe dönüşerek devam etti. Sigaraya çok çabuk alışıyor insan, bir iki derken ne olduğunu anlayamadan tiryaki oluveriyor.

Maltepe içerdim o zamanlar, uzun yıllar Maltepe tiryakiliğim devam etti, ara verdiğimde söndürdüğüm son sigaram, sanırım 2000 idi. O son günlerde, günde iki pakete yakın sigara içerdim tabii buna içmek denirse, herhalde, günde iki paket sigara yerdim demek daha doğru.

Sigarayı severek içtim hep, sigara bir dost, yoldaş, sırdaş oldu yıllarca bana, en fazla sigara içmek istediğim anlar, kendimle baş başa kalıp düşünmek istediğim anlardı. Bir de çay, kahve, yemek sigarayla daha mı iyi gidiyordu, sigara ile daha mı bir anlam kazanıyordu ne!

İnsan sigara içerken, sigaranın vücuda verdiği zararın tam bilincinde olamıyor, gençliğin verdiği enerjiyle farkına da varamıyor üstelik. Bir tatil sonrası rahatsızlığım nedeniyle muayene olduğum doktor boğazıma baktı, bana da gösterdi, boğazımın halini görünce ne diyeceğimi bilemedim. Soba bacası karalığına yakın bir karalık dersem pek abartma sayılmaz. Böyle içmeye devam ederseniz bir on yıl daha içebilirsiniz ama sonrası için bir şey diyemem dedi.

Doktor 10 yıl dedi ya ben içmeye devam ettim.

Ara vermeye nasıl karar verdim. Dikkat ederseniz ara vermek deyimini kullanıyorum, çünkü sigaranın bırakılamayacağını düşünüyorum. Sigara bırakılmaz ara verilir. Bu ara da kişiden kişiye değişir. Kimi bir gün ara verir, kimi 20 yıl. Ama eninde sonunda bir gün mutlaka sigara içermiş tiryaki.

Sigaraya ara verme kararımda iki şeyin etkisi olduğunu düşünüyorum. Bir gün çocuklarla sinemaya gitmiştik, arada sigara içmek istedim, baktım etrafta hiç kül tablası veya o vazifeyi görecek bir şey yok, birine sordum, şurada var diye gösterdi, şurası dediği yer de; kazan dairesine açılan bir koridorda, iki tuvalet kapısının arasında ayaklı bir kül tablası. İçmeyin şu zıkkımı, içiyorsanız da alın burada için deniliyordu sanki. Sigara içenlerin maruz kaldığı, sanki ikinci sınıf vatandaş muamelesinin üstüne bir de kapalı mekânlarda sigara içmeye yasak gelince işin tadı iyice kaçtı. İstediğin yerde, canının istediği anda sigara içememe, uygunsuz, keyifsiz yerlerde sigara içme, onun da adına sigara içme denirse tabi, vazife yapar gibi sigara içmek, sigara içmenin keyfini kaçırdı.

Evde sigara içmemeye hep özen gösterdim. Hafta sonları çok az sigara içerdim. İş ortamının sigara içmeyi arttırdığı bir gerçek. Birini söndürmeden diğerini yakıyorsunuz istemeden. Sigara isteyince canım, sigara yaktıktan sonra kül tablasında yanan bir sigara daha olduğunu fark ettiğim anlar olmuştur. Bu da gösteriyor ki sigara içmek gayri ihtiyari, istemeden içiyorsunuz. O halde kendimizi kontrol edebilirsek bırakabileceğimiz de son derece açık.

Sigaraya ara vermek için aradığım bahaneyi bulmuştum ve bu alışkanlıktan kurtulma kararımı uygulamaya koyarak içtiğim sigarayı söndürüp sigaraya ara verdim. Aslında bahaneye de gerek yok sigaraya ara vermek için, sağlığımız için yapmamız gereken bir iş bu iş.

Ara verme kararımdan sonra sigarayı çevremden uzaklaştırmadım, evde, iş yerimde masanın çekmecesinde bir sigara mutlaka oldu. Çok canım çektiğinde alıp elime kokladığım çok olmuştur. Yanımda, odada sigara içenlere de ses çıkarmadım, bilakis, yakın bir sigarada dumanından faydalanalım, dediğim de çok olmuştur.

Bir anda karar verip ara vereceksiniz ama evden, çekmecenizden onu tamamen uzaklaştırmayacaksınız. Onun yakınınızda olduğunu bilmek sizi rahatlatacaktır. Bir tiryaki için en büyük felaket, aradığında, içmek istediğinde sigarasının olmamasıdır.

Bu işi başarmanın temel kuralı istemektir. Gerçekten istiyorsanız sigaraya ara verebilirsiniz. Kararı hemen verecek ve arayı başlatacaksınız. Pazartesi olsun, hafta sonu gelsin de öyle demeyin, rejim mi ki sigara, takvim ile ara verilsin, ancak rejime belli bir günde başlanır. Sigaraya ara verme ani olmalıdır.

Bu işi başarmanın anahtarı ise ara vermek deyimini kullanmaktır. Sigara ikram edenlere sağ ol bıraktım demeyin, ara verdim deyin. Bırakıp tekrar başlamak, ele güne mahcup olmak korkusudur, bizi bu yolda başarısızlığa uğratan. Sigaraya ara vermek, psikolojik bir savaştır. Ara verdim demek de bu psikolojik savaşı kazanmamızı sağlayan parola. Tekrar içerseniz dert değil bırakmamıştınız ki ara vermiştiniz. Hani sen bırakmıştın ne oldu diyecek olanları bu şekilde devre dışı bırakma duygusu insanı çok rahatlatıyor.

İlk dakika, saat, gün, hafta, ay yıl zor geçiyor gerçekten, en azından bende öyle oldu. Bu kısa süren kriz anlarını bir başka şeyle oyalanarak atlatabilirsiniz rahatlıkla, bu kriz dediğim istek kısa süreli, çabuk geçiyor, tabi bu bir daha hiç gelmiyor demek değil, Sıklıkla uğramaya devam ediyor. Ara uzadıkça istek de bağımlılık da azalıyor, içme isteği yok oluyor. Bunun için herhalde birkaç yıl geçmesi lazım.

Birkaç gün, bir hafta belki bir ay geçtikten sonra, bir tane yakayım nasıl olsa içmeyince içmiyorum diye aklımdan çok geçti ama yapmadım siz de yapmayın. Çünkü bırakıp yeniden başlayan birçok arkadaşımdan, arkadaşlarınızdan gördüğümüz gibi, o bir tanenin sonu gelmiyor ve hızla bıraktığınız noktaya geri dönüyorsunuz. Bir tane yakayım canım derseniz, 10 defa bıraktım ama gene geri başladım diyenlerden olursunuz.

Günde, birkaç günde bir 1-2 tane sigara içenlere hep gıpta ile baktım hala da bakıyorum. Onların sırları, sigarayı hep böyle tek tük içmeleri olsa gerek, aksi halde onlarda bize benzerlerdi, bilsem ki günde 1, 2 sigara içeceğim hemen yeniden başlarım. Ancak bu mümkün değil, çok kısa zamanda ara verdiğinizde içtiğinizden daha fazlasını içmeye başlarsınız. Sanki ara verilen dönemde içmediğiniz sigaraları da telafi etmek ister gibi.

Sigaraya ara vermenin en büyük zararı kilo almak. Bazılarımızın ara vermeme gerekçesi de bu. Eğer benim yapamadığımı yapabilir spor yapıp yediğinize de dikkat edebilirseniz bu zararı da en aza indirebilirsiniz. Kilo alma gene olacaktır , çünkü sigaraya ara verince damak tadınıza yeniden kavuşuyorsunuz , en sevmediğiniz yemekler bile başka kokuyor sanki..

Gelin kendinize bir iyilik yapın. Sizde bugün sigaraya ara verin.

B. Sıtkı GÜRLER 12.09.2007

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Sevgili Bekir bey öncelikle tanıştığımıza memnun oldum ve 2008 yılını mutlulukla geçirmenizi dilerim. Hayatımda hiç sigara kullanmadım dersem yalan olur. Kimi zamanlar tek tük sigara içmişliğim olmuştu yıllar önce. Ne varki bir türlü bende alışkanlık ve ciddi bir ilgi odağı oluşturamadı. Lise yıllarında okulumuzda müthiş sigara içilirdi. Hemen hemen içmeyen yok gibiydi. Üniversiteye geldik keza aynı durum dahada feci bir şekil almıştı. Lisedeki edebiyat hocamızın bir lafı vardı. Veya o laf başkasınınmıydı bilmiyorum ama hocamız devamlı kullanırdı bu cümleyi. "Sigara bir sağlık sorunu değil aynı zamanda bir uygarlık sorunudur." diye. Ve ben ne zaman incelik olsun diye bana tutulan sigaraya elimi uzatsam hep bu cümle aklıma gelir. Sanırım sigaranın bende ilgi odağı oluşturmamış olmasında bu cümlenin önemli bir etkisi vardı. Yani sizde yazınızda belirtmişsiniz sigara içenlere yönelik yaklaşımları. Sevgilerle.

Yıldız Nihat 
 29.12.2007 9:13
Cevap :
Sigara iie tanışmamakla ne kadar iyi bir şey yapmışşınız sayın Nihat.. Sigaraya ara vermemin üzerinden yaklaşık 11 yıl geçti , kendimi son bir kaç yıldır,ancak, çok daha sağlıklı hissediyorum. Sigaranın olumsuz etkilerinin ortadan kalkması da bayağı bir zaman alıyor.. Katkınız ve yorumunuz için çok teşekkür ediyorum. İyi yıllar...  29.12.2007 12:36
 

Sayın Sıtkı Hocam sizi tanıdığıma çok memnun oldum forumumuza ve Burdura geldiğinizdede mekanımıza bekleriz.Sayfalarınızdaki yazılarınızdan az da olsa tanıdık sizleri dahada tanımak isteriz.Görüşmek üzere saygılar

Osman KURNAZ 
 07.10.2007 8:54
Cevap :
Teşekkür ederim . Görüşmek üzere  08.10.2007 8:44
 

Öncelikle yeni yayına başlayan burdur forum sitemizi ziyaret etmişsiniz ordan yola çıkarak hemşehrimin bloglarına ulaştım ziyaret etmiş iken bir not düşeyim dedim.Yine bekleriz.Saygılarımla ; Sigarayı uzun süredir içiyorum hiç bırakıcam demedim ama bırakıcam dediğimde bırakmış olmam lazım gençliğin verdiği zindelik ve hareketlilikle oluyor bütün bunlar insanoğlunun motor devri düştüğünde nasıl olsa bırakmak zorunda çalışırken istirahat ederken sigara içmekten büyük keyif alıyorum ama sigara içme dozunu çok güzel ayarladım az ve öz içiyorum bir paket gün oluyor 3 gün gidiyor ama ne zaman terkedeceğimi merak ediyorum. bırakırsam buraya yine yazarım :)

Osman KURNAZ 
 07.10.2007 8:49
Cevap :
Günde 1-2 tane içemeyen mutlaka sigaraya ara vermeli sayın Kurnaz. Sigaranın sağlığınıza verdiği zararı ancak ilerleyen yaşlarda anlayabilirsiniz. Karar verin ve o an ara verin sigaraya , bir kaç gün sonra içtiğiniz tarhana çorbasının tadının nasıl değiştiğini göreceksiniz. Aranız uzun olsun. katkınız için teşekkür ederim.  08.10.2007 8:48
 

Hocaya sormuşlar: "Hocam, hep içiyorsunuz, sigara haram değil mi?Vücuda zarar vermiyor mu?" Hoca: "İyi ya, ben de zararlı olduğu için yakıyorum!.." :)) Hoş bir yazı. Kaleminize sağlık.. Selamlar..

murat ertaş 
 02.10.2007 9:42
Cevap :
Katkınız için teşekkür ederim.  03.10.2007 17:37
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 27
Toplam yorum
: 88
Toplam mesaj
: 37
Ort. okunma sayısı
: 12688
Kayıt tarihi
: 12.03.07
 
 

1960 Tefenni doğumluyum.Hacettepe Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Ekonomi Bölümü 1..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster