Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

02 Nisan '18

 
Kategori
Sağlıklı Yaşam
Okunma Sayısı
92
 

Sigarayı Azaltmak mı? Bırakmak mı?

Sigarayı Azaltmak mı? Bırakmak mı?
 

Sigarayı Azaltmak mı? Bırakmak mı? Daha Güvenli;  Sigara içmenin güvenli bir seviyesi yok! Günde, hatta haftada bir sigara içmenin güvenli olduğunu düşünen insanlar için kötü bir haber: Bu konuda yapılan bir araştırmaya göre, sigara içme yen insanlarla karşılaştırıldıklarında onlar da ciddi anlamda daha yüksek erken ölüm riski ile karşı karşıyalar. ABD’deki Ulusal Kanser Enstitüsü, hayatları boyunca düzenli olarak günde ortalama bir sigaradan daha az içen insanların %64 daha fazla erken ölüm riski taşıdıklarını buldu. Günde 10 sigaraya kadar içenler ise %87 daha fazla risk taşıyor.

Sigara ölüm riski…

Araştırmanın sonuçları

Araştırmanın sonuçlarına göre, özellikle akciğer kanseri ile olan bağlantı çok yüksekti. Hayatları boyunca günde bir sigaradan az içenlerin bu hastalıktan ölme riskleri hiç sigara içmeyenlerin dokuz katı iken, günde 10 sigaraya kadar içenler için bu risk 12 kata çıkıyor.

Bu çalışmanın ana fikri şu ki sigara içmenin güvenli bir seviyesi yok. Özellikle gençler arasında günde ya da haftada birkaç sigara içmenin kendileri için çok zararlı olmayacağı fikrinde. Bu tür içen kişiler riskleri ciddi anlamda küçümsüyor.

Önceki çalışmalar; günde kaç sigara içtiğinden bağımsız olarak, bir kişinin sigara içme alışkanlığı süresinin sigarayla ilişkili hastalıklara yakalanmada en kritik faktör olduğunu göstermişti.

Sonuç olarak;

Sigarayı bırakmaktan çok bırakmaya karar verme aşaması zordur. Bağımlılar sigarayı bıraktıklarında yaşayacakları yoksunluk döneminden endişe eder. Ancak bu yoksunluk ömür boyu devam eden bir süreç değildir. Kararlı olunduğunda yoksunluk belirtilerinin üstesinden gelmek çok daha kolay hale gelir. Sigarayı bırakmada birinci kural; günlük koşullar nasıl olursa olsun bıraktıktan sonra bir tane bile yakmamak. Çünkü bu davranış anıları, tadını ve kişiye verdiği hissi beynin yeniden hissetmesine neden olur. Sıklıkla sigarayı bıraktıktan sonra ara ara bir tane içenler bir süre sonra yeniden başlar. Unutulmamalı!

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
 
Toplam blog
: 30
Toplam yorum
: 3
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 700
Kayıt tarihi
: 03.02.18
 
 

Saygı-Sevgi ile Toplum değerlerine, sağlıklı yaşama, çevreye, doğaya ve tarihi değerlerimize sahi..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster