Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

22 Aralık '11

 
Kategori
Genel Sağlık
Okunma Sayısı
23927
 

Sigarayı bıraktım ama mutlu değilim

Arazi çok güzel; ağaçlar, sessizlik, temiz hava, hafiiif esen rüzgar... Yanımda dostlarım, sevdiklerim.. Saz-söz var, mangalda kebap yapılıyor; herkes kötü günlerini rafa kaldırmış, mutlu mu mutlu.. Bir de sigara tüttürüyorum; kimi dostlar ''içme şunu yaa'' diyor, kimi de ''sigarasız keyfi mi çıkar ya, nasıl olsa tiryakisin'', yani zaten esiri olmuşsun diyor..

Mutluyum; yak bir sigara da tam olsun diyorum, ama izmaritini atarken ''yine gitti akciğerim ve param'' diyerek pişman oluyorum. Mutsuzum; iç bir sigara da derdin hafiflesin diyorum,  yani can sıkıntısının sonunda canıma kast edişimin, ''harakiri'' yapışımın farkındayım ve bu nedenle yine pişmanım.

Sigaraya bugüne kadar harcadığım parayı, bu günki ederinden hesapladığımda bir apartman dairesi parası ediyor. Emekli ödeneğinin 30 000 TL civarında ve asgari ücretin 650 TL yakınında oluşunu düşününce 95 000 TL'nin büyüklüğü daha da açığa çıkıyor. Yine mutsuzum...

Akciğer kanseri, kanserler arasında ilk sıralarda ve en büyük nedeni de sigara. Kronik akciğer hastalıklarının, yani kanser gibi çabuk öldürmeyipte süründüren hastalıkların birinci nedeni sigara (Bu tür hastalar TV'da sık sık gösteriliyor). Yine içtiğime pişmanım; canım istiyor, içiyorum (kısa bir rahatlama, isteğimi karşıladım diye); sigara biterken yine pişmanlık ve mutsuzluk.

Çabuk nefes kesilmesi, yorulma, horlama, pis kokması, etrafımdakileri dumanımla ''boğmam'' ve daha pek çok sonuç sigara içişime lanet okumamı sağlıyor. Burnumdan çıkarırcasına içiyorum, ama mutlu etmiyor.

Bıraktım; param bana kalıyor, sağlığım gün be gün iyiye gidiyor, daha hızlı yürüyorum, daha geç yoruluyorum, elbisem, evim, bıyığım kısaca hiçbir şeyim iğrenç kokmuyor. Kansere veya KOAH'a yakalanacağım korkusu azalmaya başladı; ya da bedel öderim ödemeye de hiç değil daha az ızdıraplı olur diye içimden geçiriyorum... Buraya kadar iyi de canım sıkıldıkça canım sigara istiyor; bıraktığım için içemiyorum, mutsuzum... Keyifli bir an yaşıyorum; bir hoş sohbet, bir hoş sada veya bir iyi haber... Hadi yak bir sigara da tam olsun diyorum, ama bıraktığım için sigara yok dolayısıyla yine mutsuzum.

Sigarayı bıraktım, ama mutlu değilim; kurtuldum diye sevinemiyorum. Niye derseniz; iki de bir canım istiyor, içemeyince de  kısa bir süre canım sıkılıyor. Dişimi sıkıyorum, sabrediyorum.

İçerken de mutsuzdum, bırakınca da...  Hani ''ölümlerden ölüm beğen'' derler ya, mutsuzluğun birini seçmek zorundayım: İçmeden mutsuz olmaya can kurban! Neydi o yaaa! Pofur pofur çek dumanı, zavallı akciğerinin taaa köşe bucağına... Siz de bırakın, varsın mutsuzluk  böyle devam etsin.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bir zamanlar bir dosta demiştim. Bırak şu illeti caınına kastetmenin ne alemi var diye? Aldırmadı. İçti içti içti. Sonrası hastaneler. Sigaraya verdiği paranın kat be kat fazlasını harcayacak belki de . Lakin, sorun şu; eski sağlığına kavuşabilecek mi? Bence hayır. Belki de kavuşur. Peh!! Bir de yazmışsın. Mutsuzum diye. Vay be! Sigara adamın içine işlemiş. De gel de üzülme. Kızma bu vatandaşa. Sigaradan dost olur mu? Ya mutluluk getirirmi? Okumuş adam. Emekli olmuş. Hala sigarayı bıraktı diye mutsuzum diyor. Ne diyeyim. Sigaranın zararlarını bile bile lades ise . Ve tınmıyorsa insanlar. Bırak içsin. Pişmanlık kendisine. Sonuç; iyi etmissin be dost. Sevindim bırakmana. Cepten gitmez. Ciğerden de. Ciğer kendini onatrmaya başlar. Bir süre sonra balgam olayı filan...Aldırma yine de iyi ki bırakmışsın...Kutlarım sayın "Sarp Kaya Dik"...Selamlarımla.

Hüseyin Güzel 
 26.02.2012 17:06
 

Sigaradan daha güçlüyüz biz.Ben de sigarayı bırakalı şubatta 2 yıl bitecek.İlk yıl zor geçiyor. içme isteği sıksık olacak. İkinci yıl yanınızda sigara içen olunca, kokusundan mideniz bulanacak.Yeni bıraktığım zaanlarda Meyan kökü aldım azıma, yararı oluyor. Sigarayı para verip alabiliriz ama sağlığımızı para ile geri alamıyoruz unutmayın.

Fatma Güneş ERGEN 
 26.12.2011 21:20
Cevap :
Bana güç verdiniz... Her ''can sıkıntısında'' aklıma geliyor, ''bu hatayı nasıl yaptım ben, bir sigara içeyim de kendimi cezalandırayım'' dercesine.. Biraz direnince bu istek geçiyor. Sağlıklı olunuz.  28.12.2011 2:12
 

Yeniden başlamayacağınıza inanıyorum.Aman aman sakın başlamayın,mutsuz haliniz geçecektir bunu bilin.

Şennur Köseli 
 23.12.2011 9:30
Cevap :
''Şeytan''la mücadelem devam edecek, ona kanmayacağımı umuyorum. Sağ olunuz...  23.12.2011 12:40
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 30
Toplam yorum
: 51
Toplam mesaj
: 8
Ort. okunma sayısı
: 1256
Kayıt tarihi
: 11.11.11
 
 

İyi-kötü, kendimize göre bir Fırat idik, ama artık okyanusa karıştık, emekli memurum. Dünyada..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster