Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

04 Kasım '07

 
Kategori
Sigorta
Okunma Sayısı
8979
 

Sigorta acenteleri BSMV mükellefi mi?

Sevgili MB okurları,

Biz kendimizi sigortacı diye tanımlamakla birlikte, aslında yetkili sigorta acenteleriyiz. Ne demek yetkili sigorta acentesi?. Sigorta şirketleri adına poliçe tanzim etmeye ve prim tahsil etmeye yetkili (vekil) olan sigorta acentesi demektir.

2004 yılında Türkiye genelinde acente sayısının yoğun olduğu illerde, gelir idaresine bağlı vergi denetim büroları bizleri BSMV (Banka Sigorta Muamele Vergisi) işlemlerimiz için denetime aldılar. Bir çok acente dostumuza oldukça yüksek miktarlarda matrah farkı ve vergi ziyaı cezası kesildi. Tarhiyat öncesi uzlaşma talep edenlere cezaları "0" mertebesine kadar indirilerek, mükellefi olmadıkları, aynı zamanda müşterilerden tahsil etmedikleri vergiler meslektaşlarımızdan cebren tahsil edildi.

Konuyu bir örnekle anlatayım. Arabası olan vatandaş bir acente dostumuza gelip arabasını sigorta(kasko Sigortası) ettirdi ve 1050.- YTL primi peşin ödedi diyelim. Ödenen bu primin 50.-YTL si (yani % 5'i) bsmv vergisi olarak devlete işlemin yapıldığı ayı takip eden ayın 15. ci günü mesai saati sonuna kadar beyan edilip yatırılmaktadır.

Buraya kadar sorun yok.

Poliçe yapıldıktan 3 ay sonra araba satıldı ve acenteye bu bildirildiğinde, poliçe iptal edildi. Sonra ne olacak, gün esası üzerinden ödenen primden kalan günlere isabet eden kısmı iade edilecek. basit hesap ile 1050/365 * 90 gün = 258.90 YTL ödenen primden düşülerek, bakiye 791.10 YTL sigortalıya iade edilecektir. Bu işlem sigorta şirketlerinin programlarında böyle yapılmakta ve biz acentelerin bu konuda inisiyatif kullanmaları söz konusu olamamaktadır.

Ama gelin görünki vergi denetim elemanları bizim gibi düşünmemekteler. Alınan 50.- YTL devlete ödendi mi bi iş bitmiştir. Siz ne hakla bu vergiden sigortalıya iade yaparsınız!!! Ben size gösteririm dedi ve bu vergi farklarını ve buna bağlı vergi ziyaı cezalarını bizlere kesti. Aman etmeyin eylemeyin bizim vebalimiz yoktur, bu tamamen sigorta şirketlerinin inisiyatifindedir dedik ama dinleyen kim. Ben anlamam arkadaş mükellef sizsiniz ben sizi tanırım ve bu paraları sizden çatır çatır alırım.

Başka örnekler de var tabiki sağlık poliçe komisyonları, dask pooliçe komisyonları, rapel, teşvikli kesilen poliçe bsmv leri vs...vs.

Tabi bir çok meslektaşımız Devletle hele vergi dairesi ile uğraşılmaz diyerek kredi alıp bu vergi ve cezaları ödediler. Bazılarımızda olayı sorguladı! hukuk mantık işidir, mantığa ters bir hukuki uygulama olamaz, biz vergi kaçırmadık, ortada hata varsa onuda biz yapmadık, o halde neden biz cezalandırılıyoruz!!!

Bende bu kişilerden birisiyim; Türkiye Anayasal Hukuk devleti ise bu işte bir yanlışlık var diye sorgulayan.
Eh serde Mali müşavirlik te var, konu hakkında biraz araştırma yapınca bir de ne göreyim.

SİGORTA ACENTELERİ BSMV MÜKELLEFİ DEĞİLMİŞ.

Neden mi? hemen cevaplayayım.

6802 sayılı Gider vergileri yasasının 30. maddesi BSMV vergisi mükellefinin " Bankalar, bankerler ve sigorta şirketleri" olduğunu yazıyor.

213 sayılı Vergi Usul Yasası'nın 8. maddesinde vergi mükellefiyeti, vergi yasalarında açıkça yazılı olmadıkça özel mukavelelerle devredilemez demekte. (Vergi idaresi sigorta şirketleri ile acenteler arasındaki sözleşmeler gereği mükellefiyetin acentelere devredildiğini iddia etmekteler)

Anayasanın 73. maddesi "vergiye ilişkin sorumluluklar yasa ile konulur, kaldırılır veya değiştirilir" demekte.

Borçlar Kanunun 32. maddesi, asil ve vekil ilişkilerini tanzim etmekte ve vekilin yaptığı işlemler asil'in kanuni sorumluluklarını ortadan kaldırmaz demekte.

6802 sayılı yasanın 30 maddesi; BSMV mükellefini Bankalar, Bankerler ve Sigorta Şirketleri diyordu ya.
Sigorta Şirketi olabilmenin de özel şartları var, öyle her isteyen kişi yada kurum sigorta şirketi olamaz.
Anonim Şirket olarak kurulacaksın, belli bir sermayeye sahip olacaksın, hisse senetleri nama ve nakit karşılığı çıkartılmış olacak, Hazine Müsteşarlığından çalışma izni alacaksın, burası patagonya değilki anayasal hukuk devleti.
Sigorta şirketi kurarken hukuk devleti ama vergiye gelince denetim elemanları nedense bunu unutuvermişler.
Biz anlamayız demekteler.

Allahtan ki Türkiye'de ağır aksakta çalışsa geç karar da verse mahkemeler var, yani adalet mekanizması Türkiye'nin hala hukuk devleti olduğuna inanıyor ve kararlarını hukuka uygun veriyorlar.

Sonuç; ben ve bir çok arkadaşımız konuyu yargıya taşıdık, biz BSMV mükellefi değilmişiz, yasalar böyle diyor dedik, eh! mükellef olmayana vergi ve ceza salınamayacağına göre bu vergi ve cezalar bizden hazksız talep ediliyor dedik, vergi mahkemeleri bizleri haklı buldu.

Sonra ne mi oldu, vergi daireleri davaları temyiz etti 2 yıldır TC Danıştayının ilgili dairesinin kararı beklenmekte, yani üst yargı makamları bakalım Türkiye Hukuk Devleti mi yoksa Guguk devleti mi ona karar verecekler, sabırla bekliyoruz.
Herkese sevgi, saygı ve selamlarımla,

EMİN GEMİCİ


Not Bu konuda detay bilgi isteyen tüm sigorta acentesi dostlar bana yazabilir. daha ayrıntılı izahat verebilirim.


Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 3
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 10
Ort. okunma sayısı
: 4474
Kayıt tarihi
: 31.10.07
 
 

Ayancık 1957 doğumluyum. Ege Üniversitesi İşletme Fakültesi pazarlama bölümünden iyi derece ile 1978..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster