Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

19 Temmuz '13

 
Kategori
Sigorta
Okunma Sayısı
41123
 

Sigorta Eksperi kimdir, nasıl olunur ?

Sigorta Eksperi kimdir, nasıl olunur ?
 

14.06.2007 tarihinde yayımlanarak yürürlüğe giren 5684 sayılı Sigortacılık Kanunun 2. maddesi n fıkrasında Sigorta eksperinin  tanımı yapılmıştır.

Sigorta eksperi: Sigorta konusu risklerin gerçekleşmesi sonucunda ortaya çıkan kayıp ve hasarların miktarını, nedenlerini ve niteliklerini belirleyen ve mutabakatlı kıymet tespiti, ön ekspertiz ve hasar gözetimi gibi işleri mutat meslek olarak yapan tarafsız ve bağımsız kişidir denilmektedir.

Sigortacılık Eksperleri Yönetmleği ise  22.06.2008 tarihli Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmiştir.

Sigorta Eksperi olabilmek için ; taksirli suçlar hariç olmak üzere affa uğramış olsalar dahi süreli hapis veya sigortacılık mevzuatına aykırı hareketlerinden dolayı hapis veya birden fazla adlî para cezasına mahkûm edilmemiş yahut cezası ne olursa olsun basit ve nitelikli zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, görevi kötüye kullanma gibi yüz kızartıcı suçlar ile kaçakçılık suçları, resmî ihale ve alım satımlara fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama, terörün finansmanı, Devlet sırlarını açığa vurma veya vergi kaçakçılığı suçlarından dolayı hüküm giymemiş olması gerekmektedir.

Sigorta eksperliği ruhsatnameleri her eksperlik branşında ayrı ayrı verilir. Bu branşlar ;

kara araçları ; hava, deniz ve demiryolu araçları ; emtia ve kıymete ilişkin nakliyat ; yangın, doğal afet, kaza ve hırsızlık ; mühendislik ; kredi ve finans Emniyeti suistimal, hukuksal koruma ve destek ; sağlık, hastalık ve ferdi kaza ; tarım ve hayvan hayat şeklindedir..

Ayrıca Hazine  Müsteşarlığı, günün ihtiyaçlarına göre yeni eksperlik dalları ihdas edebilir.

Hazine Müsteşarlığınca eksper ihtiyacı oluştuğuna dair kanat getirilmesi halinde yurt çapında veya il ya da bölge bazında eksperlik kursları açılır.

Açılacak bu kursların sonunda sınav yapılır.

Bir dalda belirlenen ihtiyaçtan fazla müracaatın olması halinde ön eleme sınavı yapılır. Ön elemede yeterli puanı alan adaylar bu kurslara katılmayı hak kazanır.

Ön eleme sınavına ilişkin usuller ile açılacak kursların tarihi, programı, kapsamı ve başvuru koşullarına ilişkin çalışmalar SEGEM tarafından yapılır, bu çalışmalar Hazine Müsteşarlığına gönderilir, onayı alınır.

Başvuru için bilgiler, kursların yurt çapında açılması halinde Türkiye genelinde yayımlanan günlük gazetelerden tirajı en yüksek on gazetenin ikisinde;

kursların il veya bölge bazında açılması halinde ise yerel gazetelerde en az bir ay önce üç gün süre ile TOBB tarafından ilan edilir ve ayrıca Hazine Müsteşarlığı, TOBB ve Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketler Birliğinin internet sayfalarında ilan edilir.

SEGEM, kursları tamamlayarak sınavları kazananları sınav sonuçlarına göre Hazine Müsteşarlığı ve İcra Komitesine bildirir. Müsteşarlıkça onaylanan adaylar, stajiyer eksper listesine alınmak üzere Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği nezdindeki Sigorta Eksperleri İcra

Komitesine bildirir.

Eksperlik kurs ve sınavını başarı ile tamamlayan adaylar, sınav sonuçlarının SEGEM tarafından duyurulduğu tarihten itibaren üç yıl içinde TOBB İcra Komitesine staj başvurusunda bulunur.

İcra Komitesi başvuran adaylara üç ay içinde staj planı ile ilgili bilgiler verilir.

Eksperlik stajı, başvurulan branşla aynı eksperlik dalında ruhsatname sahibi ve en az beş yıl fiilen eksperlik yapmış olup talepte bulunan ve TOBB İcra Komitesince seçilecek eksperlerin

Yanında altı ay süreyle yaptırılır.

Eksperler, ekspertiz esnasında stajyer eksperi de yanlarında bulundurmak için azami gayreti gösterirler.

TOBB İcra Komitesi, yanında staj yapılacak eksper bulunamaması veya stajın tamamlanamaması durumunda, süre ve adil bir dağılımı gözeterek, stajın Sigorta Eksper  Yönetmeliğinde öngörülen biçimde tamamlanması için gerekli tedbirleri alır.

Eksper olmaya hak kazananlar TOBB’a veya görevlendireceği odalara başvuruda bulunulur.

Belgeleri tamam olan adayların ruhsatnameleri TOBB’ca hazırlanır ve onaylanarak ilgililere iletilmek üzere Hazine Müsteşarlığa gönderilir

Gerekli tüm belgeleri tamamlanarak TOBB tarafından Hazine Müsteşarlığa bildirilen eksperlere Hazine Müsteşarlığınca ruhsatnameleri verilir.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 26
Toplam yorum
: 8
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 3619
Kayıt tarihi
: 02.03.07
 
 

Eskişehir doğumluyum, bütün öğrenim hayatım Eskişehir'de geçdi... Kaç iş değiştirdiğimi ben bile ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster