Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

15 Eylül '14

 
Kategori
Eğitim
Okunma Sayısı
259
 

Sihirli değnekli öğretmen tercihi

Sihirli değnekli öğretmen tercihi
 

Yeni eğitim ve öğretim yılı için bugün ilk zil çaldı. Tüm öğretmen ve öğrenci arkadaşlarımıza hayırlı ve uğurlu olsun.

Her dönem başı öğrenci ve veliler çok heyecanlıdır. Hele ki, çocuğuna okula ilk kez kayıt yaptıracak veliler, okullar açılmadan kayıt telaşı başlar. Hangi okul en iyisi, hangi öğretmen çok iyi, pazardan elma armut seçer gibi öğretmen ve okul seçmeye başlarlar. Tabiî ki eğitimde öğretmenin ve okulun önemi tartışılamaz. Fakat bir o kadar da ebeveynlerin çocuklarına verdikleri eğitim ve terbiye önemlidir.

Asıl eğitim ailede başlayan eğitimdir. Çocuğunu okula hazır hale getirmek, okul çağına kadar sağlıklı bir birey olmasını sağlamak ailenin vazifesidir. Bu şuna benzer. Binanın temelini aile atar, devamını ise okul ve öğretmenler tamamlar. Onların işi, temeli atılan bir binayı en güzel şekilde işleyip bitirmektir. Temel yoksa binayı yapan ustalar ne kadar kabiliyetli olursa olsun yıkılmaya mahkûmdur.

Bazen mail yoluyla velilerden, öğretmenlere dair şikâyetler geliyor. Şahsım olarak da yaşadığım olaylar oldu. Her öğretmeni, her okulu aynı kefeye koymak elbette mümkün değil. Mesleğini istismar eden eğitimciler maalesef var. Fakat içlerinde kendini mesleğine adamış, öğrencilerin her birini evladı gibi gören eğitimcileri de tanıma fırsatım oldu. Onların bu mesleğe olan aşkları gözlerinden okunuyordu. Hatta bir öğretmen arkadaşım; “Bu meslek aşk olmadan yapılmaz. Seveceksin, öyle seveceksin ki, onların derdiyle dertleneceksin, sevinciyle sevineceksin. Kötü öğrenci yoktur, kötü terbiye almış, zor şartlar yaşamış öğrenci vardır.” Demişti.

Aslında anlatmak istediğim konunun özeti bu, küçük yaşlardan itibaren ebeveynler farkında olmadan çocuklarını, televizyonun ellerine teslim ediyorlar. Özellikle anneler, rahat rahat işlerini yapabilmek için, televizyonu açarak çocuklarını oyalıyorlar. Çocuk, zihnine iyi olanı da kötü olanı da kaydediyor.

Televizyonlarda 25.kare tekniği ile bilinçaltı mesajları ile birçok olumsuz konu özellikle çizgi filmlerde çocukların o körpe beyinlerine işleniyor. Dolayısıyla çocuğunuzdaki değişimler siz fark etmeden kendiliğinden oluşuyor. Bunun için özellikle anneler bu konu üzerinde çok dikkatli olmak zorundadırlar. Televizyonun rehavetine kapılmamalıdırlar.

Eğitim ve öğretim bir bütündür. Gerek aile gerekse eğitimciler elbirliği içinde hareket etmek zorundadırlar. Hiçbir eğitimcinin elinde sihirli değnek yoktur. Bu iş yürek işidir. Yüreğini ortaya koyan bir eğitimciye destek olmak da ebeveynlerin görevi arasındadır.

Kızımın veli toplantısında bir öğretmen arkadaşımız, anlattı;

“Öğrencisinin bir tanesini erkek arkadaşı ile uygunsuz bir vaziyette cafede görüyor. Velisini çağırtarak bir de velinin öğrenciye vereceği tepkiden korkarak uygun bir dille anlatıyor. Velinin öğretmenimize, siz benim çocuğumun okul dışındaki özel hayatına karışamazsınız. Biz modern bir aileyiz, benim kızım ilişkisini seviyeli bir şekilde yürütüyor cevabını alıyor.”

Haberlerde gençlerimizin başına gelen felaketleri izliyoruz, okuyoruz. Bu bir modernlik meselesi değildir. Bu güven ile alakalı da bir durum değildir. Gençliğin verdiği tecrübesizlikle yapılan hatalar, onların hayatlarına mal olabilir.

Madde bağımlılıkları olmak üzere birçok kötü alışkanlıklar, yanlış arkadaşlıkların kurulduğu ortamlarda oluşmaktadır.

İşte bu yüzden, çocuklarımıza arkadaş yerine anne ve baba olduğumuzu hissettirmek zorundayız. Anne ve baba demek güvenilir kollar demektir. Onları, güvenilir kollarda olduklarını, onları desteklerken, korumakla da yükümlü olduğumuzu anlamalarını sağlamalıyız.

Çocuklarınızla her şeyi konuşun ama bunu anne ve baba rolüyle yapın. Onların arkadaşı zaten var. Çocukların ilgili anne ve babaya ihtiyaçları var.

Sevgiyle ve umutla kalın dostlar…

E_MAİL: nuran_cal@hotmail.com

TWİTTER: @SARENDE

FACEBOOK: https://www.facebook.com/nuran.cal
 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 35
Toplam yorum
: 3
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 484
Kayıt tarihi
: 30.04.14
 
 

1976 Denizli doğumlu olan yazar; ilk-orta-lise eğitimlerini Denizli'de tamamladı. Eskişehir Anado..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster