Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

07 Ekim '06

 
Kategori
Edebiyat
Okunma Sayısı
779
 

Şiir canlıdır

Aslında yukarıda şiir için yazdığım başlık için bayağı karasızlık yaşadım.Okuyan bir kişinin hakkımda ukela düşüncesi içinde olmasını istemem.Yani sadece benim şahsi görüşüm olarak kabul ederseniz sevinirim.Şiir şudur budur gibi çok fazla yazı okumuşuzdur. Ben bir okuyucu olarak ne olmadığını öncelikle söyleyebilirim;Şiir yazmam lazım düşüncesiyle zorlama kelimelerin ard arda eklendiği,duygusu olmayan, bir eleştirmenin sevebileceği örnekleri baz alarak hazırlanmış, şiir sevmeye çalışan bir liseli gencin şiirle düşünme coşkusunu yakalamaktan uzak, bilmece ağızlı,öykü mü şiir mi ikileminde kalmış şiirimsi bir düzyazı komiği değildir şiir.

Lise sonrası şiirlerimi inceletmek için götürdüğüm bir eleştirmenin yazdığım aşk şiirlerine küçümseyerek bakıp "Toplumsal bir şeyler yazmalısın"deyip şiirlerimi dahi iade etmeden güle güle deyişini ve şiir yazmayı bir yerinden yakalayıp amatörce de olsa bir şeyler yapmaya çalışan bir genç olarak hayal kırıklığımı unutamam. Evet bende geri dönüp baktığımda o dönem şiirlerimi eleştiriyorum ve bazılarının saflığı karşısında gülüyorum.Fakat bir şeyler güzelmiş de diyebiliyorum. Yazdığım şiirlere ilham olan duyguları karşımda ruh kazanmış bir sahne gibi görebiliyorum.Yani o dönemin şiir yazdığını sanan genci olarak bu gün inandığım şiirle ilgili somut adımları atmaya başlamış diye düşünüyorum:O acemi şiirlerimin bir ruhu olmuş.Buna bu gün yazdığım şiirlerdede devam etmeye çalışıyorum.

Bu kadar sözden sonra bir şiirimi sizinle paylaşayım:

ÇOCUK VE ŞEHİR

Güleç bir çocuğun yüzünü anlat bana.
Şehirde ,
kenar mahallelerden birinde yaşayan.
Kara gözleriyle delerken gökyüzünü ,
ağlamayan yokluğa.
En büyümüş cakasıyla dinlemeyen masalları
ve bakkalın kızını tavlayan,
utanmadan yamalarından....

A.ihsan Konuklu

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Artık herkesin bir edebi anlayışı, herkesin bir başka şiir zevki var. Şiir, duyguların dille şekillenmesidir diyorum ben de. Şekli önemli değil. Kimi sever kimi sevmez. Önemli olan şekil almasıdır. Ben sizin ifade biçiminizi sevdim. Amatör bir şairden selamlar...

A y s a n c a 
 11.10.2006 0:08
 

Yazdıklarınız acı bir gerçek. Amatör bir ruhla yazılan şiirlere edebiyatçıların yaklaşımı hep böyle oluyor. İyi niyetli ve yönlendirici bir yaklaşım değil. Ben de bir edebiyatçı olarak şiiri kolay beğenmem. Şiirin bilgiden öte birikim ve ruh işi olduğunu düşünürüm. Ve daha fazlası... Yine de devam etmenizi öneririm. Şu an dergilerde yazılan ve ödüller alan şiirlere bakın lütfen. Pek bir şey bulamayacaksınız. Başarılar.

Mustafa Bal 
 08.10.2006 21:36
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 251
Toplam yorum
: 260
Toplam mesaj
: 31
Ort. okunma sayısı
: 913
Kayıt tarihi
: 06.10.06
 
 

İ.Ü Edebiyat Fak. Coğrafya bölümü mezunuyum. Lise, üniversite ve  öğretmenliğim boyunca yaşamı şi..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster