Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

14 Nisan '20

 
Kategori
Kitap
Okunma Sayısı
116
 

Şiir Kitaplarım

Çağımız insanını meşgul eden onca şey varken; okumak, geri dönüp tekrar tekrar okumak, hayata anlam katmak çok zor. Kendisi zaten bir hayli zor ve zaten hayat başlı başına yorucu eylemler dizisi olarak bizim kontrolümüz dışında gelişen binlerce tecrübe, olay, vakanın arasında özgürce aklıyla seçim yapabilenler gerçekten çok şanslı saymalı kendini.

Günümüze dair bir sürü hayaller kuran insanlar; son zamanlarda dünyayı etkisi altına alan virüsle uğraştıkları gibi, geçmişte de bölgesel olarak faklı toplumlaş krizler, savaşlar, kıtlıklar elbette yaşandı ve gelecekte de bu ve bunun gibi çok büyük trajedilerin yaşanmayacağının garantisi yok.

Bizim gibi sıradan hayatı olan, kendince düşünen hem hayatına bir anlam katmak, zamanını sanatsal edebiyata dair bir şeyler yazmak ve birtakım sosyal aktiviteler yapmaktan başka çıkar yok kalıyorsa bile genellikle yerimiz fazla dar olduğundan elimizdekilerle yetinip, şükrederek yaşayıp gidiyoruz.

Bir şeylerin farkına varmaksa kimi zaman gerçekleşemiyor çünkü mevcut bulunduğumuz yapı ve yapıların kaygıları korkularıyla sarıldığımızdan grup olarak hareket etmeyi seçebiliyoruz. Öte yandan bizden farklı koskocaman bir dünya yaşanıyor ve çoğunlukla önemli bir kesimse diğerlerini hem önemsemiyor hem de zaten öyle bir derdi olduğunu da sanmıyorum. Bu sayfada yazan bizlerse dert ettiğimiz şeyleri yazabildiğimiz kadarıyla yazıyoruz, hem gelecek nesillere bir şeyler kaldığını sanıyoruz hem de kalıcı olanın ne olduğu konusunda farklı fikirlerimiz var. Misal ben bir eserin bizi gelecekte yaşatacak en önemli araç olduğunu düşünenlerdenim. Aynı zamanda günümüzde gördüğümüz aksaklıklara karşı eleştirilerimizi, olması gerektiğine dair fikirlerimizi de çeşitli yollarla söylüyoruz ki zaman zaman bu öykü, şiir, deneme, anı, makale gibi türler olabiliyor. Ben de birçok yazı yazmış birisi olarak bir şeyler söylemek suretiyle, benim de sözüm var, ben de şöyle düşünüyorum, ya da sizin fikirleriniz de güzel ancak şöyle olsaydı çok daha güzel olurdu deme çabasına ilave olarak benim adıma karar vermeyin ben böyle olduğunu düşünüyorum çıkışı da olabilir.

Tüm bu kaygı ve taleplerin zamanla büyüyüp bir ya da birden çok kitabı doldurabileceğini görünce insan, kaybolmasa da kitaplaşsa mı diye düşünmeden edemiyor. Elbette isimsiz yazarların kitaplarının satması düşünülemez, hele de benim seçtiğim yöntemle yapılırsa şiir olarak bir araya getirilirse onca ünlü şairin yanında bir ses nefes olması beklenemez olsun, denemekten ne çıkar diyerek bir yola çıktım ve Sonçağ Yayınlarından söz konusu kitaplarımı acemilik mi denir, amatörlük mü denir, adına her ne denirse densin böyle bir adım attım. Her ikisi de şiir kitabı, aralarındaki fark birinin diğerinden serbest olması. Öteki tutuklu mu peki, hayır elbette tutuklu değil, blog sayfalarında bulunan okuyucuların yabancısı sayılmayacak şiirlerin toplandığı iki kitap böylece ortaya çıkmış oldu.

1. Kitap "Bir dize umut olsun diye" (https://www.soncagyayincilik.com.tr/urun/bir-dize-umut-olsun-diye) ilgili linkte görülebilir.

2. “Kitapsa Dile Gelen Dizeler”; yayınevinin de görüşü alınarak seçilen isimle yayınlandı. Zaman zaman başkalarının kitaplarının tanıtımını yapan ben, tanıtım ve reklam söz konusu olunca açıkçası sıkıldığımı fazla da bir şey yazmak istemediğimi belirtsem yerinde olur. (https://www.soncagyayincilik.com.tr/urun/dile-gelen-dizeler)

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 2000
Toplam yorum
: 311
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 166
Kayıt tarihi
: 15.10.14
 
 

Bugünün doğrusu yarının eğrisi, dost görünenler düşman ve herşey aslında zıddı olabilir. Büyük ih..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster