Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

25 Ağustos '16

   
  Kategori
  Edebiyat
  Okunma Sayısı
  30
   

  Şiir önemini kayıp mı ediyor?

  Şiirler günümüzde önemini kayıp  mı ediyor?

  Evet bu sorunu cevabı kimimiz için evet, kimimiz için hayır olabilir. Ama bu kadar basit miz sizce? Bence değil. Çünkü, "Şiirler neden yazılır?" sorusuna cevap bulmak gerekir öncelikle. 

  Şiirleri sadece şairler yazar.

  Şiir yazmak için şair mi olmak gerek illaki. Mesela şiir yazabilmek için aşık olmak yeterli değilmidir? Ve ya terkedilince şiir yazamaz mı insan? O zaman herkes mi şair? 

  Evet, neden olmasın? Mesela ben yalnızım, bir sevgilim yok ve terk edilmedim de ama şiir yazıyorum. Çünkü sevgi nedir biliyorum.

  Sevgi gerçek anlamda nedir?

  Bence gerçek sevgi; kalp ile sevmektir, ömürlük sevmektir. Aşk bir gün bitse bile, sevgi bitmemelidir. Eğer sevgi biterse, her şey biter. Severken, saygıyı unutmamak gerekir. Ne diyoruz, saygı ve sevgi. İkisi ayrılmaz bir bütündür, saygı olmazsa sevgi de olmaz.

  Sevgi, sadece insanı sevmek midir? Hayır. Bence sevgi; insanı, hayvanı ve doğayı sevmektir. Karıncayı görünce basmaktan kaçıp, ayağını daha ileriye atmak sevgidir bence. Kediyi ve köpeği sevip, bir tas su vermek sevgidir.

  Bence kalbimizdeki sevgi tükenmediği sürece şiir yazabiliriz.

  Şiir günümüzde önemini kaybetti mi? sorusuna gelecek olursak, bence kaybetmedi. Çünkü ağzımızdan çıkan her güzel kelimeyi şiir'e ekleyebiliriz. Evet, şiir kafiyeli olmak zoruna değildir.

  Şiir yazmak, duygularımızı kelimelere dökmemizdir.

  Şiir sevmeyen insanlar olabilir, çünkü şiir'leri aşk yüklü romantizmin bir parçası sanarlar herzaman. Oysa şiir sacede aşk yüklü değildir. Ayrılık, acı, özlem ya da özgürlük konularını da içerir. Bence daha fazla şiir okumalı ve yazmalıyız. Daha fazla kitap okumamız gerektiği gibi.

  Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

   
  Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
  Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
  Toplam blog
  : 1
  Toplam yorum
  : 0
  Toplam mesaj
  : 0
  Ort. okunma sayısı
  : 30
  Kayıt tarihi
  : 25.08.16
   
   

  17.01.1993 Ankara doğumluyum. Selçuk Üniversitesi 2013 mezunuyum, Makine teknisyeniyim. Şu an Ank..

   
   
  Yazarı paylaş
  • Tümünü göster