Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

14 Kasım '15

 
Kategori
Deneme
Okunma Sayısı
236
 

Şiir üzerine deneme

Şiir üzerine deneme
 

Şiir Üzerine


Ne çok şiir yazılmıştır şu ana dek. Ünlü olmayan ozanları da dahil ettiğimizde, sayısı bile belli değildir. Peki şiirle ilgili ne kadar yazı yazılmıştır. Şiirleri biçim olarak inceleyen kalıpların dışına çıkıldığı zaman nedir şiir? Bazı şeyler hayat için zorunluluktur, bazıları ise hayatın kendisidir. İşte şiir de, sanki yaşamın kendisi gibi bir şeydir. Çünkü şiir romantizmdir ve romantizm de coşkudur. Coşku duymadan, coşkulu bir ruh hali içerisine girmeden yazılamaz ya da okunamaz şiir. “Ölü Ozanlar Derneği” kitabında “Hayatın iliğini emmek” tabiri kullanılıyor şiir için; zira, insan şiirle duyduğu coşkuyla, o ateşli yanla, şiirden aldığı hazla yaşadığının farkına varmıyor mu? Hayattan hiç almadığı kadar zevk almasını sağlayan şiir olmuyor mu?

Her Şeye Rağmen Şiir

Tabii ki, herkes şiir sevecek ya da şiirden zevk alacak diye bir şey yok; lakin, şiirden zevk almayan bir insanın ya ruhu ateşini kaybetmiştir ya da o coşkuyu yakalayabilecek ruh yapısına sahip değildir. Mesela Walter Whitman’ın şu dizelerini okuduktan sonra o coşkuya kapılmamak mümkün müdür?

“Ah ben! Ah hayat! Yinelenip duran soruların,

Uçsuz bucaksız vefasızlar silsilesinin,

Aptallarla dolu şehirlerin…

Ortasında ne faydası var, Ah ben, ah hayat.”    

Şu yadsınamaz bir gerçek ki, geçinmek için çalışmak zorunda olmak insanların zaten yeteri kadar zamanını alıyor; bunun yanı sıra insanlar, pek çok sorunla uğraşıp, maddi, manevi pek çok acıyı göğüslemek durumunda kalıyor. Dolayısıyla da, tüm bunların arasında insanların şiirden zevk almalarını beklemek oldukça naif ve romantik bir yaklaşım olarak görülebilir. Hatta sorunları içerisinde kendisini unutmuşçasına yaşayan insanlardan bunu umut etmek, “saçmalık” olarak algılanabilir. Buna karşılık olarak yine, “Ölü Ozanlar Derneği” kitabında verilen Whitman’ın cevabı niteliğindeki dizeleri sunmak istiyorum;

“Yaşıyorsun işte! Hayat var, hüviyet de öyle,

Zorlu oyun devam ediyor, belki sen de katılırsın bir dizeyle.”

Evet, her şeye rağmen hayat devam ediyor ve hâlâ yaşıyor olduğumuz için minnettar olabiliriz. Evet, hayat zorluklarla dolu, ancak ne yaparsak yapalım onlar zaten var olmaya devam edecek. Öyleyse neden hayattan daha fazla zevk almak için çabalamayalım? Yazıma Whitman’ın dizeleriyle son vermek istiyorum: “Zorlu oyun devam ediyor, belki sen de katılırsın bir dizeyle.”

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Günlük hayat içinde şiir ne kadar uzak bazılarına. Oysa şiir insanı hayata bağlayan güçlü bağdır. Yalnız, güzel bir şiirden alınması gereken almasını bilelim. Saygılar. teşekkürler.

Erdal Ceyhan 
 15.11.2015 10:50
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 48
Toplam yorum
: 1
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 192
Kayıt tarihi
: 19.02.15
 
 

Samsun'da doğdum. İlk ve orta öğrenimi Samsun'da tamamladım. 2005 yılında Yeni Samsun Lisesi'nden..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster