Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

08 Ekim '11

 
Kategori
Deneme
Okunma Sayısı
944
 

Şiir üzerine kısa bir yazı

Şiire her zaman edebiyatın “kutsal” bir alt dalı olarak baktım. Şiirin yeniyi bulma çabası olduğunu bildiğim için, şiir yazmanın hikâye ve deneme yazmaktan çok daha zor olduğunu düşünüyorum. Bu nedenle de şiir yazmayı pek deneyememişimdir. Yazdığım bir-iki şiirsel karalamayı da şiir olarak görmediğim için hiç kimsenin okuyamayacağı bir şekilde kendime saklarım.

Aslında şiir yazmak, bana göre, doğuştan gelen bir yetenektir. Ama, sadece yetenek gerçek anlamda şiir yazmak için yeterli değildir. Şiir yeniyi bulma çabası olduğu için, gerçek şiiri elde edebilmek için şiire emeği geçmiş büyük şairleri çok iyi tanımak, günümüzün genç ve özgün şairlerini yakından takip etmek ve şiir üzerine olabildiğince araştırma yapmak gerekir. Şiir konusunda bu birikimi yetenekle birleştiren insanlar gerçek anlamda şiir yazmayı başarıyorlar.

Şiir yazdığını söyleyen insanlarda, ben, en çok bu birikimi merak ediyorum ve karşıma çıkan insanlara bir-iki şair ismi sayıyorum ve bu şairler hakkındaki görüşlerini öğrenmek istiyorum. Ama genelde aldığım yanıtlar beni çok şaşırtıyor. Bu ülkede Özdemir Asaf’tan, Edip Cansever’den, Oktay Rifat’tan, İlhan Berk’ten, Ece Ayhan’dan, Hilmi Yavuz’dan, Enis Batur’dan, Gülten Akın’dan, küçük İskender’den habersiz olup, şiir yazdığını iddia eden insanlar yaşıyor.

Hatta Nâzım Hikmet’in, Orhan Veli’nin, Necip Fazıl’ın, Attila İlhan’ın, Can Yücel’in, Cemal Süreya’nın bütün şiirlerini okumamış ve şiir yazdığını söyleyen insanlar karşısında şaşkınlığımı gizleyemiyorum ve “Bu şairleri tanımadan, bırakın tanımayı ezbere bilmeden, yeniyi nasıl yaratabilirsiniz ki!” diye söylenmeden edemiyorum.

Aslında Türkçe şiir yazmak için en ideal dil. Şiirin en önemli özelliği olan soyutlama ve imgesel anlatım için çok uygun. Bu nedenle Türkçe, şiirde yeniyi yaratma açısından büyük bir şans. Ama buna rağmen Türkçe’nin dünya şiirine yön vermeyi başarmış tek şairi var: Nâzım Hikmet. Nâzım dışında dünya şiirini yönlendirecek bir şair daha çıkaramamışız. Bunun nedeni, bana göre, birikimi önemsememek ve yerellikle yetinmeyi kabullenmektir.

Belki de ben bu sebeple Enis Batur’u ve küçük İskender’i çok seviyorum. Şiir birikimlerini yetenekleriyle birleştirmeyi başarıp, özgün olup, yerellikten uzak durmaya çalıştıkları için…

Ve belki de ben bu yüzden şiire el atamıyorum. Yeniyi yakalama zorluğunun farkındayım. Sadece ben bu zorluğun farkında olmamalıyım ki şiir hep edebiyatta azınlık olarak kalmış.

 

Tuna BAŞAR

 

/beşağustosikibinaltı sıfırdörtonaltı

İzmir/

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Yürekten katılıyorum Tuna Bey. Ne yazık ki öykücüleri, şairleri tanımayan, okumayan insanlar tanıyorum. Bu arkadaşlarım şiir yazdıklarını, öykü yazdıklarını söylüyorlar. Sorunuzu onlara da sormak isterim; Ustaları tanımadan yeniyi nasıl yaratacaksınız. Selamlar sevgiler.

Adil Serkan SATI 
 19.11.2012 11:51
Cevap :
Çok teşekkür ederim. Ne yazık ki en büyük problemlerimizden biri bu. Ustaları tanımadıkları gibi tanımak için de çaba sarfetmiyorlar. Klasikleri okusalar, Türk Edebiyatına katkı yapanları çok iyi bilseler, çağdaş edebiyatı yakından takip etseler ve edebiyat dergilerini inceleseler, yazdıkları şeylerin daha da kaliteli olacağının farkında bile değiller. Yine de benzer şeyleri düşünen insanları görmek güzel. İnsanları uyarmalıyız, iyiye yönlendirmeliyiz belki de. Saygılarımla.  19.11.2012 13:36
 

Belki biraz olsun bu konuda dikkat çekebilirim diye yazmıştım bu yazıyı. Umarım istediğim etkiyi oluşturur. Saygılarımla. Tuna BAŞAR http://geceedebiyat.blogspot.com

Tuna Başar 
 09.10.2011 13:30
 

Çok teşekkür ederim Şahin Bey, uzun zaman önce yazmıştım bu yazıyı. Geçenlerde İzmir İzmir adlı dergide yayınlandı. Ben de uzun zamandır şiir üzerine kafa yoruyorum. Özellikle şiir bilgisini geliştirmenin şiir yazmak üzerindeki etkisini görebiliyorum. Ne yazık ki şiir yazdığını söyleyen insanlar şiir okumuyorlar. Hep tekrarlanır ama ben de bir kere daha tekrarlamak istiyorum. Mesela Milliyet Blog'da bile yüzlerce insan şiir yazıyor ama burdaki insalar kadar bile şiir kitapları, şiir dergileri satılmıyor. Şiir yazılıyor ama şiir okunmuyor ne yazık ki! Bu da iyi şiire yol alınamadığını gösteriyor. Keşke şiirler ilgilenen insanlar en azından büyük şairlerimize daha fazla önem verseler. Nâzım'ı, Necip Fazıl'ı, Edip Cansever'i, Ece Ayhan'ı, İlhan Berk'i, Orhan Veli'yi, Oktay Rifat'ı, Attilâ İlhan'ı, Can Yücel'i, Gülten Akın'ı, Enis Batur'u, küçük İskender'i, Nilgün Marmara'yı, Hilmi Yavuz'u daha dikkatli okusalar. Keşke günümüz şairlerini takip edip, dergileri inceleseler.

Tuna Başar 
 09.10.2011 13:29
 

Yazınız ufkumu biraz daha genişletti, ben de bütün şairlerin okunmasından yanayım vede şair olmak doğuştan yetenekli olmalı. Sevgi ve selamlar.

Şahin ÖZŞAHİN 
 09.10.2011 10:52
Cevap :
Çok teşekkür ederim Şahin Bey, uzun zaman önce yazmıştım bu yazıyı. Geçenlerde İzmir İzmir adlı dergide yayınlandı. Ben de uzun zamandır şiir üzerine kafa yoruyorum. Özellikle şiir bilgisini geliştirmenin şiir yazmak üzerindeki etkisini görebiliyorum. Ne yazık ki şiir yazdığını söyleyen insanlar şiir okumuyorlar. Hep tekrarlanır ama ben de bir kere daha tekrarlamak istiyorum. Mesela Milliyet Blog'da bile yüzlerce insan şiir yazıyor ama burdaki insalar kadar bile şiir kitapları, şiir dergileri satılmıyor. Şiir yazılıyor ama şiir okunmuyor ne yazık ki! Bu da iyi şiire yol alınamadığını gösteriyor. Keşke şiirler ilgilenen insanlar en azından büyük şairlerimize daha fazla önem verseler. Nâzım'ı, Necip Fazıl'ı, Edip Cansever'i, Ece Ayhan'ı, İlhan Berk'i, Orhan Veli'yi, Oktay Rifat'ı, Attilâ İlhan'ı, Can Yücel'i, Gülten Akın'ı, Enis Batur'u, küçük İskender'i, Nilgün Marmara'yı, Hilmi Yavuz'u daha dikkatli okusalar. Keşke günümüz şairlerini takip edip, dergileri inceleseler.   09.10.2011 13:28
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 250
Toplam yorum
: 44
Toplam mesaj
: 21
Ort. okunma sayısı
: 398
Kayıt tarihi
: 26.06.06
 
 

1985 yılının soğuk bir Ocak sabahında gözlerimi dünyaya açmışım. Gerçek ismim Mustafa. Sıradanlık..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster