Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

21 Mart '08

 
Kategori
Edebiyat
Okunma Sayısı
997
 

Şiir yazmak doğaya bir yükleme yapmaktır.

Şiir yazmak doğaya bir yükleme yapmaktır.
 

resim kaynağı:www.siirakademisi.com


Şiir yazmak doğaya artı bir yükleme yapmak demektir. “Artı bir yükleme” yapmanın altını çizerek söylüyorum. Yeni .bir şey demektir şiir ve bu yeni şeyin doğaya eklenmesiyle bir gelişme kaydedilmiş olur. Şairler de, doğaya yeni eklemeler yapan insanlardır.

Söylenmemişi söylemek biraz zordur. Hani denir ya, ” gök kubbe altında söylenmemiş söz kalmadı” diye. Her konu üzerinde söz söylenmiştir ama şairler bir kez daha öyle söylerler ki, sanki ilk kez söylenmiş gibi ilgi uyandırır. Sözü yenileyen adamdır şair. Herkesin her gün konuştuğu sözcükleri öyle bir düzene koyarak söyler ki şair, o sözcüklerin ifadesi olan söz ilk kez söylenmiş olur.

Durup dururken şiir tanımlarına girmek istemiyorum ama, yeri geldiğinde de söylemeden edemiyorum. Şiir yazan arkadaşlara da şiir üzerine bir şeyler söylediğim zaman alınanlar oluyor. Her ne kadar isim vermesem de, herkes kendi üzerine alınıyor. (!) Bir bakıyorum gördükleri yerlerde bana laf sokuşturmaya çalışıyorlar. Ama öyle inanıyorum ki bana kızsalar da, şapkalarını önlerine koyup bir hesap kitap yapıyorlardır. Kimsenin şiir diye yazdıklarına bir şey dediğim de yok aslında. Ama oturup bir de şiir üzerine konuşmaya başladılar mı hiç çekilmiyorlar doğrusu.

Şiiri herkes önemsiyor. Herkes şiir yazmak istiyor. Şiir formatında şiire benzer şeyler de yazılıyor. Çok güzel, ellerine sağlık. Ama neden şairlerin sayısı 20-30 kişi geçmiyor? Demek ki şiir başka şey, şair olmak başka şey; şiir gibi şeyler yazmak ise apayrı bir şey. Bu aradaki fark bilinirse sorun yok. Bilinmediği zaman da işte ara ara yazmak zorunda kalıyorum laf yiyeceğimi bile bile.

Aslında laf sokuşturacaklarına oturup iyi şiirin nasıl yazıldığını araştırsalar, bol bol okusalar daha iyi olur ama , kolay olanı seçiyorlar. Okumadan bolca şiir diye bir şeyler yazıyorlar ve bunları da kimse okumadığı zaman çok kızıyorlar. Şiir okunmuyor diye kızmasınlar mı bir de! Bir bilseler ki okunmayan şiir değil, kendi yazdıkları şiir gibi şeylerdir.

Şunu merak ediyorum: Şiir diye yazdıkları şeylerin şiir olmadığını biliyorlar mı, bilmiyorlar mı? İkisine verilecek yanıt da çok üzücü. Bilmiyorlarsa çok kötü. Biliyorlar da bizi bizim şiirden anlamadığımızı sanıp ortada şair diye dolanmaya kalkıyorlarsa bize karşı ayıp ediyorlar demektir ki bu daha kötü.

Şiir yazan arkadaşlar bana şiirlerini getirdiklerinde bir ikisini okutturup gözlerinin içine bakıyorum. Ne kadar samimi okurken sınamak istiyorum? En çok tuhafıma giden de, şiirle uzaktan yakından ilgisi olmadığı halde yazdığı şeyi büyük bir heyecanla okuyanları gördüm. Bunu gördükten sonra söyleyecek fazla bir sözüm yok diye düşündüm. Düşündüm düşünmesine de, yine de şöyle arada bir hatırlatmalarda bulunmaktan kendimi alamıyorum.

Evet şiir yazan dostlar. Şiir bir artıdır. Yazdığınız şiirle, doğada o güne kadar varolmamış bir sözü eklemiş olacaksınız. Bunu eklediğini bilmek demek, şiir geleneğini yiyip yutmuş olmak demektir. Şimdiye kadar varolan sözlerin ne olduğunu bileceksiniz ki, olmayanı ekleyebilesiniz.

Şunu iyi bilmek gerekiyor: Şiir bir laf sanatı değil söz sanatıdır. Laftan söze geçilmeyince şiir biraz zor gibi!...

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Herkesin sevdasıdır eline kalemi alıp iki satır karalamak, şiir yazdım ben de demek. Ama o şiiri herkes okumaz ki. okusa da zevk almaz ki. Herşeyi ustasına bırakmak lazım. Umarım akıllarına geldikçe şiir yazıp yayınlayanlar okur bu yazınızı. Sevgilerle

Gülün içinden 
 21.03.2008 15:47
Cevap :
Gül Hanım arada bir böyle yazıp çiziyoruz lafı da yiyip otruyoruz ama sizin gisi dostlar sayesinde motive oliuyoruz. Sevgilerimle  21.03.2008 23:15
 

Şair olmak gerçekten zor haklısınız ben sadece karalıyorum :) Okumak ustaları okumak ve yine okumak lazım bence. saygı ve sevgiyle

Meral Yağcıoğlu 
 21.03.2008 11:49
Cevap :
Yapmayın Meral Hanım. Kendine her şairim diyen sizin gibi yazsa daha ne ister. Aslında şiir ömür boyu süren bir maraton. "Oldum" diyem hata eder. Öşene kadar en iyi şiir yazmaya devam. Dünya Şiir Gününüz kutlu olsun. Sevgilerimle  21.03.2008 12:11
 

Şiir konusunda ilginç ve haklı saptamalar yapmışsınız.Şiire ilgi duyup şiir yolunda mesafe almak isteyenlerin ya da herkesin şöyle bir şapkayı önlerine koyup düşünmeleri gerek.Ayrıca kimsenin alınmasına gerek yok, sizin ve hepimizin amacı iyiye , güzele , doğruya varmak ise zaten sorun yok. Saygı ve Sevgiler....

TEKBAŞINA 
 21.03.2008 11:44
Cevap :
Teşekkür ederim. sizin gibi şiiri bilen ve yazan birinden bu ifadeleri duymak beni mutlu etti. Sevgilerimle  21.03.2008 12:13
 

Bir zamanlar İstanbul'da kaldığımda, böyle hiç açmayan havalarda, ruhumun sıkıntısından, dilime dökülen bir dörtlüğü yazayım da, mavilenivereyim: HAVA'YA Aç aç / O.. ol razıyım / Ne olur aç. Sevgiler, maviyle.

derinmavi.. 
 21.03.2008 11:30
Cevap :
:-) askerdeyken biz söylerdik böyle şarkıları  21.03.2008 11:33
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 264
Toplam yorum
: 1089
Toplam mesaj
: 196
Ort. okunma sayısı
: 1094
Kayıt tarihi
: 30.04.07
 
 

1956 Sarıkamış Kars doğumluyum. 6 şiir kitabım ve 2 deneme kitabım var. son kitaplarımı B..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster