Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

26 Ocak '18

 
Kategori
Şiir
Okunma Sayısı
59
 

Şiir

Şiir
 

TÜYAP; DURUCAN YAŞACAN,, TÜRKAY KORKMAZ


ŞİİR ÇÖZÜMLEME

satırbaşı
*

sesi kuşandı sözcükler
sonrasız
*
taşıyor günceli
satırbaşında çığlık
*
uyanış ağlamaklı
düş korkulu
*
gün bayram değil
*
türkay korkmaz
*

Bu örnek şiir, niteleyici sözcükleri sıralayarak oluşturulan betimleme dilinden uzak, şiirde eylem sözcükleri dışlanmadığından şiir devinim kazanmış, yaşantılara akabilmiştir.

Şiir bilgi aktarmayı amaçlamadan ozanın yarattığı dille imgelerden, düşlerden, özlemlerden oluşan bir yaşantı birikimini sunuyor.

Şiir duyumsatıp, anımsatıp sezdirirken giz taşıyor.

Bu şiir biçim ve içerik olarak diğer örneklerden ayrılıklar taşıyor. Dizelerin küçük harflerle başlaması, şiirin başlığı, ozanın adının dilbilgisel kurallara uyulmadan yazılması neden böyle diye sorulabilir.

Bu soruların yanıtı ne olabilir? Şiiri, yazın türleri içinde özgür, dilbilgisi kuralı tanımayan bir türdür diye tanımlayabiliriz. Ozan şiirini kendine özgü bir anlayışla, kurallarını kendi koyarak örmüş. İkiliklerle kurulan şiir tek dizeyle bitmektedir.

Bu, ozanın şiir anlayışından kaynaklanıyor. Alışılmış şiir anlayışının dışına çıkmış.Bu açıklamadan şiirin yerinde durmadan biçim ve içerik olarak değişiklere uğrar sonucunu çıkarabiliriz.

Her çağ kendi şiirini, her ozan kendi dilini yaratır.Şiir, her ozana, her okura göre biçimlenen; içerik kazanan bir türdür. Bu tanım da bu şiire uygun düşmektedir.

Şiir, içerik olarak hemen kendini ele vermiyor. Her okur ayrı sesler, söylemler, duyumsamalar, anlamlar, anlamsızlıklar yakalayabilir. Ozan kadar okur da özgürdür.

Ozan, şiirini kurarken nasıl özgürlüğüne düşkünse okura da aynı özgürlüğü tanıyor.

Sözcüklerin çağrışımlar yaratacak biçimde imge olarak kullanılması anlamı ya da duyumsananı arka planda veriyor. Bu da ozanın özgünlüğünden kaynaklanıyor.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Yeni bir şiir konusu yeni bir yaşamın habercisi anlamına da gelir.Şiir ve onu yazanın duyguları hem öncekileri hem de sonrada gelecekleri de kapsamalıdır;güzellik, çirkinlik,iyiliği ezen kötülük,varlığın çılgınlığı,hiçliğin üzüntüsü gibi.Sözcük bolluğu da önemlidir.Hem bir kuralı da olmamalı şiir yazmanın.Yazılış ve söylenişe göre sözcüklere anlam yükleme yeteneği önemlidir bence...Selam ve saygılarımla.

Abbas Oğuz 
 27.01.2018 20:46
Cevap :
Sayın Abbas görüşlerinize katılıyorum.Şiiri pek güzel tanımlamışsın.Eline, yüreğine sağlık.  28.01.2018 0:00
 

Merhaba Türkay Bey,şiir sevgidir, şiir barıştır ve şiir Torosdağları eteklerinde karaçadırlarında oturan yörüklerde içilen bir demli çaydır. Selamlar.

Abdülkadir Güler 
 26.01.2018 21:45
Cevap :
Abdulkadir Bey, Şiir yaşamımızın tadı, tuzu değil mi? Bunu başaran şairlerimiz var, bu sevinilecek bir durum.  26.01.2018 22:17
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
 
Toplam blog
: 1064
Toplam yorum
: 308
Toplam mesaj
: 19
Ort. okunma sayısı
: 702
Kayıt tarihi
: 24.03.12
 
 

Türkay KORKMAZ, umuda yolculuğu ertelemez. Mermeri delenin damlanın sürekliliği olduğunu bilir. Y..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster