Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

16 Ocak '11

 
Kategori
İzmir
Okunma Sayısı
916
 

Şiiristan ve Ezgi Umut

Şiiristan ve Ezgi Umut
 

Ödülleri, K.Yaka Belediye Başkanı Cevat Durak verdi. (Resimde sağ başta.)


Karşıyaka’nın kendisi zaten bir "Şiiristan"... Ve de dillere destan. Sanat etkinlikleri üzerine hep başı çekiyor. Alın bakalım bir tane daha. MB’ dan arkadaşımız, Ezgi Umut, sayısız birincilik ödüllerine bir yenisini daha katmak için katıldığı K.Yaka’daki törende, birincilikle ödüllendirildi.  

Şair Dinçer Sezgin’in anısına düzenlenen yarışmada birincilik plaketini, K.Yaka Belediye Başkanı Cevat Durak’tan alan blog arkadaşımız Ezgi: “ Sanata değer veren saygıdeğer Başkanın elinden ödül almam, en az birinciliğim kadar eş değerlidir” dedi.  

Bir şiiristan’lık bu semt. Şairler, yazarlar, sanatçılar her türlü edebiyatın dallarında uğraş verenler, zaman zaman Belediye salonlarında toplanırlar, ve ödüller dağıtılır, ödüller, mansiyonlar alınır.  

Şiir atölyesinde, gergef gergef işlenen o mısraların ortaya getirilip boca edildiği yerdir K.Yaka. Şiir demetleri, havada uçuşur. Koskoca adamlar, birer çocuksu edalarla, al al, kırmızı kırmızı ola ola, gözleri saadetten pırıl pırıl okurlar kendi yapıtlarını.Hem de gözleri dola dola. Ve de gururdan, sevinçten, sanattan titreye titreye şiirlerin okunduğu, sergilendiği, birinciliklerin, mansiyonların, plaketlerin verildiği yerdir K.Yaka..  

Yarışma Jüri’leri; Tarık Dursun K., Hüseyin Yurttaş, Hidayet Karakuş, Veysel Çolak, Solmaz Akdemir, Hüseyin Günlü ve Şebnem Güncü idi.  

Birinciliği “Yıldızlar Yağan İmbatlı Gece” adlı öyküsüyle Ezgi Ümit aldı. İkinciliği Donanma Caddesi adlı öykü ile Özden Kıratlı, üçüncülüğü de “ Terzi Bahri ve Takım Giysi “ adlı öykü ile Bekir Özgen kazandı.  

K.Yaka Belediyesinin, Şair Dinçer Sezgin adına, “Karşıyaka” konulu öykü yarışması ödül töreninde konuşmacılar Hidayet Karakuş, Veysel Çolak, ve Bekir Yurdakul, şairin şiirinden örnekler verdiler.  

Şairin eşi Nevzat Süer Sezginin de hazır bulunduğu törende şairin şu şiiri, orada bulunanları duygulandırdı.  

“su sızdı denize,  

bulutun gölgesi büyüdü 

tenime yağmur değdi 

ellerimi 

en önce 

sardunyalar beğendi 

anamın canını acıtmadan 

geldim dünyaya 

önce ezan-ı muhammedi 

sonra 

üç kez adımı söyledi biri 

sessizce çizdim 

gelecekteki bahçemi 

babama 

cephedeyken söylemişler 

dünyaya geldiğimi 

iki kurşun fazla sıkmış 

havaya 

sırrı çözüldü doğmamın 

doğmak 

ilk ayrılıkmış meğer 

insanoğlu var olduğundan beri 

doğduğumdan bu yana 

sardunyalar 

gizlice gül kokar 

ah ah onlar 

güllerin yoksul ikindisidir 

sökülen yerlerimi daima 

gül kokusuyla dikişim 

boşuna değildir. 

Şair Dinçer Sezgin, her biri farklı yaşanmışlıklardan gelen insanların sevinçlerine, hüzünlerine, acılarına ortak etti bizi yıllarca yazdıklarıyla. Kimi zaman görmezden geldiğimiz, kimi zaman tam da içinde olduğumuz hayatı hatırlattı bize.  

Yazarımız Ezgi Umut’u kutlarız.  

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Editör'den Öneriler alanında yayınlanmıştır

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Sevgili yazar dostum Ezgi Umut'un çok sevdiğim,saydığım,dostluk ettiğim Dinçer Sezgin adına düzenlenen öykü ödülünde birincilik kazanması kuşkusuz beni çok mutlu etti. Kısa süreliğine de olsa ödül törenini izlemek, dostlarla birlikte bulunmak elbette anlamlıydı. Gelecek zamanlar içinde Umut'un daha nice verimli yapıtlara imza atacağına ve ödüllere koşacağına inanıyorum. Bu anlamlı güne değgin değerlendirme, paylaşma yazınızı da beğeniyle okudum. Elinize, düşüncenize sağlık. Saygı ve sevgiyle.

OĞUZ TÜMBAŞ 
 26.01.2011 21:08
Cevap :
Sanata, sanatçıya, emeğe saygı duyduğunuza göre, sayfalarımızın yorum haneleri, buna dair açılan birer mini pencere. Rağbetin, ilginin, paylaşımın, kabullenişin çağrışımlarıdır o mini pencereler. Görüyorsunuz. "Bomboş!" Böyle mi olmalıydı?! Hani diğer katılımcıların bu güzel sanat hareketine katkıları? Laylamcuların kulakları çınlasın. Ziyaretiniz için teşekkürler.  26.01.2011 22:12
 

Bu mutlu günümü paylaşan, fotoğraflarla yaşatan sonrasında da yalnız bırakmayarak, sohbetlerimizle bir Karşıyaka ikindisinin güzelliğini bahçesinde yaşadığımız Latife Hanım Köşkünü de görmemi sağlayan, neredeyse havaalanına kadar katılarak yolcu eden MB’den güzel dostlarıma, siz Muzaffer Cellek Ustamıza ve MB’nin vefakar yazarlarından İlyas Bayram Bey’e ve öncesinde salona girer girmez karşılaştığım MB’de de yazan TRT’nin emektar prodüktörü şair Oğuz Tümbaş dostuma , en derin şükranlarımı sunuyorum. Ayrıca elimde olmayan nedenlerle geç yorum yazdığım bu güzel bloğa da emek vererek, diğer MB dostlarımızla da paylaştığınız için çok teşekkür ediyorum. Karşıyakalı bir annenin kızı olarak sevgili Dinçer Sezgin adına verilen böylesi güzel bir ödülü almaktan duyduğum gurur, sizlerin candanlığı ile birleşince, uzun süre , ölene değin belleğimden silinmeyecek. Teşekkürlerimle dostlarım… Bloğu okuyarak ya da yorum yazarak yürekten paylaşan dostlara da teşekkür ediyorum.

Ezgi Umut 
 17.01.2011 17:14
Cevap :
Yazarlların, öykücülerin dilinde heceler, şiirleşiyor. Şiiristan oluyor. Şiir market oluyor. Yazımızın başlığında belirttiğimiz gibi. Ödül törenine geldiğinde, Ezgi Haanım, biraz rahatsızdı. Her halde yorumlara cevabı da bu yüzden gecikiyor derken, bizi tatlı şekilde mahçup etti. Bir blog dostumuz gelmiş. Kapıları değil, gönlümüzü açaraız. Ki, dedik kendisine. "Yatak döşek bile hazır" dedik. Biz Ege'liyiz, böyleyiz. Tekrar kutlar"ız. En kısa zamanda kazandığınız ödülü, blog sayfarında akumak isteriz.  17.01.2011 21:48
 

Hazırladığınız haber MB dostları açısından önem taşımakta. Bilgilendirmeniz için size teşekkürlerimi sunuyor, Ezgi Umut'u kutluyorum.

Behram Su 
 17.01.2011 11:24
Cevap :
Sanatçı kişi, sanatçı kişinin değerini bilir. Öyle de mi? "Gagı va, gagıcık va... Gagı'dan gagı' ya fark va! " boşuna dememişle...  17.01.2011 12:07
 

Güzelliklere devam; Ezgi hanımı kutluyorum, nice yıldızlı öykülere!...

Şahin Yamaner 
 16.01.2011 23:09
Cevap :
Cevap hakkı Ezgi Hanımın. Ama, bu yazı yayına 14 saat oluyor. Ben de kendisiyle karşılaşmadım. Sayın Yamanere cevabı bekleniyor olmalı. Benden demesi.  17.01.2011 0:05
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1616
Toplam yorum
: 3879
Toplam mesaj
: 498
Ort. okunma sayısı
: 888
Kayıt tarihi
: 13.08.06
 
 

Hayatın dikenli yollarından geçmenin  sırrı, aralarından çabuk geçmektir. Ümit, naylon çorap giyd..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster