Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

07 Mayıs '10

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
381
 

Şikayet makamı mahkemelerdir

Şikayet makamı mahkemelerdir
 

Mahkemeler yüce Türk Milleti adına karar verirler. Hukuk demek haklının hakkının verilmesi demektir. Kimselerin Türk adaletini millete ya da başka yerlere şikayet etme hakkı yoktur. Devletin kurumlarını millete kötülemek, devletle milleti birbirine düşürmek demektir. Milletin güven ve teveccühünü kötüye kullanmak demektir.

***

Son zamanlarda ülkemizde inanılmaz bir gerginlik ortamı meydana getirildi. Önce açılım muhabbetleri yapılarak millet millete düşürüldü. Önemli olan asgari müşterekleri öne çıkararak birlik ve beraberliği güçlendirmek iken özellikle farklılıklar aranmaya, bulunmaya ve öne çıkarılmaya çalışıldı. Millet; Kürt, Türk, Laz, Çerkez, Roman diye ayrıştırılırken Alevilik ve Sünnilik lafları de sürekli gündemde tutularak bir başka bölünme zemini yaratılmaya çalışıldı.

Sayın Cumhurbaşkanımızın sık sık ifade ettiği gibi etnik farklılıklar zenginliğimiz olamadı. Tam aksine bölünmeye yol açabilecek zaaflarımız olarak kullanılmaya başlandı. Bu zaaflar ne yazık ki hükümetin ele aldığı meseleleri iyi yönetememesinden kaynaklandı. Terör örgütüne ve yandaşlarına verilen tavizler sorunun çözümüne katkı yapmak yerine terörü hem moral hem de taraftar olarak güçlendirmiştir. Habur’da devletin uğratıldığı zafiyet “artık şehit cenazeleri gelmeyecek” vaatleriyle millete sunulmuştu. Ama terör örgütünün her sıkıştığında baş vurduğu bu barış masalları ne yazık ki gene gencecik yavrularımızın şahadetleriyle son bulmaktadır. Meclis çatısı altında bile “terörist yoktur, savaşan iki taraf vardır” deme cüretini gösterenler bu yönetimin zayıflığını görmüşlerdir ve bu fırsattan yararlanarak elde edebilecekleri bütün kazanımları elde etme çabasındadırlar.

***

Öncelikle “millet nedir” diye düşünmek gerekir. Aralarında dil birliği, tarih birliği, kültür birliği ve de ülkü birliği olan insan topluluklarına millet denir. Milletin bütün unsurlarının konuşup anlaşabileceği ortak bir dilleri olmalıdır. Geçmişten gelen birliktelikleri olmalıdır. Geçmişteki birlikteliğe inanarak geleceğe de birlikte yürüme güvenine sahip olmak gerekir. Sevgi, saygı, merhamet, yiğitlik, şefkat, misafirperverlik, vatan savunması gibi konularda ortak değerler toplumu kaynaştıran, millet yapan özelliklerdir.

Aynı dili konuşan, aynı insani değerlere sahip, geçmişte sevinci de üzüntüyü de paylaşmış ve de en önemlisi, gelecekten beklentileri de aynı olan insanlar milleti meydana getirirler. Peki Başbakanımızın sürekli olarak söz ettiği millete gitmek sözünün muhatapları kimlerdir?

***

Milleti devletten ayrı düşünmek mümkün müdür?

Devlet kendi içinde oluşturduğu kurumlarıyla milletin güvenliğini, toplum düzenini sağlarken aynı zamanda milletten sağladığı kaynaklarla eğitim, kültür, sosyal hayatın düzenlenmesi, istihdam ve benzeri hizmetleri yerine getirir, girişimcilerin önünü açar, milletin varlığını korur.

Devlet milletin hak ve hukukunu da sağlamakla yükümlüdür. Bunu da yine bağımsız bir devlet kurumu olan mahkemelerle yapar.

***

Başbakan muhalefet partilerini millete şikayet ediyor.

Başbakan başta yargı olmak üzere kendisiyle ters düşen devletin kurum ve kuruluşlarını da millete şikayet ediyor.

Yüce Türk Milleti mahkeme kapısı değildir ki. Çok şükür, Türk Milleti adına yargılayıp hüküm verecek yüce Türk yargısı mevcuttur. Her Türk vatandaşı gibi Başbakanımız da şikayetini yargıya yapmalıdır. Eğer yargıdan şikayetçiyse burada bir yanlış var demektir. Çünkü kimsenin hukuktan şikayet hakkı olamaz. Çünkü hukukta keyfiyet yoktur. Yasalar vardır, yasaların çağdaş yorumu vardır.

***

Bütün bu düşüncelerin ışığında Başbakanımızın CHP’yi kastederek söylediği “onlar anayasa mahkemesine giderse biz de milletimize gideriz” sözünü son derece yanlış buluyorum. Ana Muhalefet Partisinin bir konuda mahkemeye gitmesi, yani hakkını yargıda savunması bir hukuk devletinde yürütmenin başı olduğu için Başbakan’ın gurur ve onur kaynağı olmalıdır. Çünkü bağımsız mahkemelerin olmadığı ülkeler ayıplı ülkelerdir.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Ülkeyi her gün biraz daha ayıplı bir ülke yapmakla övünenler mi düşünecek bu ince ayrıntıları? Saygı ve selamlar...

izmirli doksanyedi 
 08.05.2010 11:54
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 114
Toplam yorum
: 116
Toplam mesaj
: 23
Ort. okunma sayısı
: 534
Kayıt tarihi
: 18.11.09
 
 

Emekli öğretmenim. Üç yıldır Söke Ekspres gazetesinde günlük yazılar yazıyorum. 2008 Yılında röpo..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster