Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

25 Haziran '14

 
Kategori
Futbol
 

Şike, doğduğu yere gömülmek üzere; yas başladı!.

Kimileri, “kendi ürettikleri”ni, başkaları için “gerçek” diye sunarlar. Bunları, toplumun önemli bir kesimine, uzun bir süre yutturabilirler de... Oysa gerçekleri gizlemek, perdelemek, her zaman, uzun süreli olmaz. Gün gelir, rüzgâr tersten esmeye başlayınca, gerçekler, mutlaka ortaya çıkar. Karabulutlar dağılır, gökyüzünün maviliği, “doğrananlar”ı ferahlatır; “üreticiler”in ise içini karartır.

 

O, kimleri ki, “kendi ürettikleri”ni pazarlama alanları buldular. Ekranda “penceresi”, gazetede “köşesi” olanlar, görevinde “özel” sıfatı olanlar, mahkemeden önce, “medya mahkemesi” kuranlar... ve de...

 

ÖYM’lere, sonrasına ne kaldı?

 

O “üretilen gerçekleri” onaylama,, hukuksal kılıfına uydurma, karara bağlama...

 

Ancak gün geldi, devran dönmeye başlayınca, ÖYM’ler “tarihin çöplüğü”ne gitti. Geride bıraktıkları “enkaz”ı temizleme, yıkılanları onarmak gerekiyordu. Sıra, işlevi “doğramak” olan, “özel” sıfatlı ne varsa, onların hazırladıkları “fezlekeler”, verdikleri kararların “yok sayılması”na geliyordu.

 

Beklenen neydi?

 

Kararı yargı verdi, sonuca da bir başka bölümü bağlasın.

 

*****

 

AYM’nin “Balyoz” kararı, “balyoz üreticileri”n başına öyle bir indi ki...

 

Sonra, bir başka üretim olan “şike” de, “yeniden yargılanma” yolunun açılmasıyla, “kendi gerçekleri”ni başkalarının gerçeği gibi sunanları telaşlandırmaya yetti.

 

Yurttaş, bir futbolsever olarak beklentimiz ne?

 

“Adil” yargılanma, suç varsa cezasız kalmaması, suç üretenlerin cezalandırılmasıyla ileride üreticiliğe hevesleneceklerin yolunun kesilmesi...

 

O zaman?

 

“Yeniden yargılanma”, yeni bir yol açacak, belli. 

 

Başka?

 

Bunun verdiği korku ve açtığı hak arama yolu... ÖYM’lerin verdiği kararların da, kendileri gibi “çöp”e gideceği... 

 

AYM’nin “Balyoz” için verdiği o “balyoz” gibi karar, davayı o aşamaya kadar götürenlere “Geçmiş olsun!.” diyecek nitelikte.

 

Şimdi, “şike”de yeni bir sayfa; güncelleme sırası mağdurlarda...

 

Ey, yeniden yargılanmaya karşı çıkan, bundan korkan, kaygı duyanlar!. ÖYM’nin verdiği ve Yargıtay’ın onadığı kararın doğruluğuna/ yerindeliğine o kadar inanıyorsanız, bu tepki niye?

 

Yoksa...

 

Evet, yoksa...

 

“Yeniden” ve “adil” yargılamayla, ortaya çıkacak belgeler, safların yer değiştirmesine mi yol açacak yoksa?

 

Açmayacaksa, kolay gele, sabırlı beklemeler!

 

*****

 

Karabulutlar dağılıyor, gökyüzü aydınlanıyor.

 

“Yeniden yargılanma”, AYM’nin vermesi beklenen/ umulan olumlu karar, UEFA’yı nasıl etkileyecek?

 

Şampiyonluk kupası Fenerbahçe’de, Şampiyonlar Ligi’ne doğrudan katılma hakkı, şimdilik, Galatasaray’da olan “kazanılmış hak”, öyle “devredilmiş hak” olarak mı kalacak, yoksa sahibine mi verilecek?

 

(Gözler, İsviçre Yerel Mahkemesi’ndeki davaya çevrili. 24 Haziran’da beklenen karar, ne ilginçtir ki, 03 Temmuz’a kaldı.)

 

*****

 

Şike, Ergenekon, Balyoz... ÖYM’lerin el attıkları...

 

ÖYM’lere dayananlar, orduda özlenen doğramaları yaptılar, yol kestiler, hak etmeyenlere yol açtılar. "Şike" ile, yönetimsel açıdan hiçbir şey elde edemediler.  Kendilerine “duayen” denen, aynı zamanda “futbol adamı”, “spor yazarı” olarak sunulanların, Aziz Yıldırım’a yönelik, “Başkanlığı bırak, hem sen kurtul, hem Fenerbahçe...” yollu öğütleri kâr etmedi. Başkanlarına sahip çıkan, oy hakkı olan olmayan taraftar, Aziz Yıldırım ve arkadaşlarının, “tepe”lerden gelen baskılara karşın da, arkasında durdu.

 

“Direne direne kazanacağız!” sloganına gerçeklik kazandırıldı.

 

Evet, yönetimsel açıdan “saf dışı” bırakma, “ayrıkotu”, “Truva atı” misali diyeceklerimize “yer açma” olmadı, ama “Avrupa’da yol kesme”, “elde edileni başkasının hanesine yazma” sürüp gitti.

 

Daha başkaları...

 

Bütün olumsuzluklara karşın, Fenerbahçe, devlete karşı sorumluluklarını yerine getirdi. Vergi kaçırmak/ vermemek, vergi affı gibi yollara tenezzül etmedi, son  2 yılda 100 milyon dolara yakın vergi verdi.

 

Dimdik ayakta...

 

Unutulmasın ki, Fenerbahçe ayak kaldıysa, bu, Aziz Yıldırım’ın “onurlu”, “dik duruş”u, taraftarın “direniş”i ve onun arkasında oluşu sayesindedir.

 

*****

 

Sona doğru...

 

“Yeniden yargılama” yolu açılınca bir telaş başladı.

 

Niye?

 

Ne güzel işte, deliller sağlamsa, Fenerbahçe yöneticileri suçluysa, yine boylarlar içeriyi!.. 

 

Ama dert başka?

 

Son söz:

 

Şike, doğduğu yere gömülmek üzere; üreticileri, dostları ise yasta...

 

 

 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Kıymetli Turgut ÇELİK : Hocam Şike için sıkılan kurşunlar geri tepti.Şike örtüsü altında daha çok şıklar çıkacak.Yanlış yapılmış doğru böyle olacakmış diyecekler.Baksanıza Balyozda ki gizli tanık kim çıkmış,Şike de de gerçekler çıkacaktır. Saygılar sunuyorum.Sağlık ve mutluluk diliyorum.

Mehmet Burakgazi 
 27.06.2014 21:12
Cevap :
Mehmet Bey... Her şeyin bir sonu var. Şikeyle ilgili gerçekler de daha bir belirginlik kazanacak. Şikenin varlığına inanan, değerli, saygılı bir okuru da dediği gibi "Güçlü olan değil, haklı olan kazansın". Futbol dünyasında şikeden beslenen, başkasının emeğine konanlar, arkalarındaki gücü yitirince, haksızlığa uğrayanlar kazanacaktır. Saygılar, selamlar.  28.06.2014 12:59
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 2459
Toplam yorum
: 2830
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 2284
Kayıt tarihi
: 10.11.08
 
 

İspir, hem doğum yerim, hem memleketim. Emekli Türk Dili ve Edebiyatı öğretmeniyim. Dil ve Tarih-..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster