Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

07 Mayıs '12

 
Kategori
Futbol
Okunma Sayısı
778
 

Şike kararı açıklandı... Fenerbahçe'yi kurtarma operasyonu başarı ile tamamlandı...

Şike kararı açıklandı... Fenerbahçe'yi kurtarma operasyonu başarı ile tamamlandı...
 

PFDK şike ile ilgili kararını açıkladı. 3 Temmuz 2011'den beri merakla beklenen karar gece yarısı federasyonun resmi sitesinde açıklandı. 

Açıklanan karara göre hiçbir kulübe ceza verilmedi. 10 şahısa ise 1 ila 3 yıl arasında hak mahrumiyeti cezası verildi.

İşte PFDK tarafından hak mahrumiyeti cezası alan isimler:

İbrahim Akın - 3 yıl 
Ümit Karan - 2 yıl 
Şekip Mosturoğlu - 1 yıl 
İlhan Ekşioğlu - 3 yıl 
Cemil Turan - 1 yıl 
Ahmet Çelebi - 2 yıl 
Serdar Kulbilge - 2 yıl 
Cengiz Demirel - 1 yıl 
Yavuz Ağırgöl - 1 yıl 
Mehmet Şen - 1 yıl

Ceza alan isimlerden 8 tanesine 'teşebbüsten' ceza verilirken İbrahim Akın ile iddianamede İbrahim Akın'a para götürdüğü öne sürülen Ahmet Çelebi'ye 'Fenerbahçe-İBB maçının skorunu etkilemekten' ceza verilmesi dikkat çekti.  Diğer dikkat çeken unsursa faal futbolu devam eden Serdar Kulbilge ve İbrahim Akın’a ceza gelmesi. 

Başta Aziz Yıldırım, Serdal Adalı, Tayfur Havutçu, Mecnun Odyakmaz ve Bülent uygun olmak üzere şike soruşturmasında aylarca metriste yatan bir çok isime ceza tayinine yer olmadığına dair karar alındı. 

Karar ve zamanı çok ilginç

Yaklaşık 1 yıldır Türkiye’nin gündeminde olan şike olayları sonucu sadece 10 isme ceza verilip aylardır gündemi meşgul eden Fenerbahçe’ye ceza verilmemesi gerçekten kafaları karıştırıyor. 

Fenerbahçe ceza almasın diye çok ilginç senaryolar hazırlandı.

1) Play off sistemi getirildi: Bu sistemi getirmekteki amaç ilerde değiştirmeyi planlayacakları 58. madde ile puan silme kararına karşı eğer  Fenerbahçe'nin puan silinirse bundan az etkilenmesi ya da  puan silme olmasa bile şike davası nedeniyle olası puan düşüklüğüne karşı normal sezon sonunda alınan puanlar 2'ye bölünecek ve böylece Play of yoluyla da olsa Fenerbahçe'nin şampiyonluk unudu taze tutulacaktı. 

2) 58. made değişikliği: Mehmet Ali Aydınlar 58. maddeyi kendi başına yani federasyonun kendi iradesiyle değiştirme yetkisini kullanamayacağı aanlaşılınca hemen bu maddeyi değiştirme cesareti olan bir isim arandı. Bu isim Fenerbahçemiz açıklamasıyla dikkatleri çeken Yıldırım Demirören'den başkası olamazdı. Yıldırım Demirören önce 58. maddeyi hafifletti. Böylece Fenerbahçe'nin küme düşme cezasıalmasının önüne geçilmiş oldu. 

3) Puan silme cezasında puan durumuna bakılması operasyonu: Neden Şike kararı için bu kadar beklendi de ligin sondan bir önceki maçların bittiği gece yarısı karar açıklandı? Eğer Fenerbahçe son haftaya şampiyonluk umudu ile girmeseydi değişen 58. madde gereği Fenerbahçe’ye puan silme cezası verilecekti. Çünkü şampiyon olamadıktan sonra Fenerbahçe' için 2. yada 3. olmanınbir anlamı yoktu. Ama Fenerbahçe’nin son haftaya şampiyonluk umudunu taşıdığını garantilediği gece apar topar hemen şike kararı açıklandı. 

4) Şike var ama sahaya yansımadı: Şike kararında geldi sıra bir gerekçe bulmaya. Evet şike vardı ama sahaya yansımadı denirse bunu ispatlamak zor olur diye düşündüler. Sahaya yansımadı diyerek üstünü örterek takımlara ceza verilmenin önüne geçilmiş oldu.  

5) CAS davası kullanılarak UEFA'nın saf dışı bırkılması: Fenerbahçe elindeki kozu iyi kullandı. Bu koz CAS davasıydı. UEFA Fenerbahçe'nin davayı geri çekmesine karşılık verilen her türlü karara karışmayacağına dair yazılı ve sözlü bir güvence vermiş olacak ki Federasyon bu kararı almaktan en ufak bir çekince yaşamamaktadır.

Gerçektende tebrik etmek lazım bu kararları senaryo haline getirip eksiksiz uygulayanlara… Türk futboluna mı? Ruhuna Fatiha...

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

fenerbahçenin şike yaptığından neden bu kadar eminsiniz.mahkeme ve federasyon fenerbahçeyi aklarsa uefa de ceza vermezse özür dileyecek misiniz. yeterli olmaz ama.

mertyildirim 
 09.05.2012 19:52
 

Hocam UEFA bu zokayı yutmaz.. geçmiş olsun artık.. 3 sene kendi kendimize oynar dururuz şerefli fenerbahçemizle birlikte!

Kemal Taşan 
 07.05.2012 21:44
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 138
Toplam yorum
: 60
Toplam mesaj
: 1
Ort. okunma sayısı
: 10342
Kayıt tarihi
: 03.06.10
 
 

Müzik dinlemek (Türkçe Pop) ve futbol maçı (özellikle Beşiktaş maçları) izlemekten hoşlanıyorum. ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster