Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

07 Haziran '07

 
Kategori
Günübirlik Turlar
Okunma Sayısı
626
 

Şıkıdık Musa

Şıkıdık Musa
 

Güneşin hiç vazgeçmeden ısıttığı bir yer Çukurova. Güneş ısıtır, Çukurova cayır cayır yanar ama kimse bu güzel ovada yaşamaktan şikayet etmez. Nem oranının alabildiğine yükseldiği yaz aylarında nefes almak birçok insan için eziyet haline gelir. Öylesine yoğun bir nem oluşur ki havada, duşunuzu alıp kapıdan dışarı adımınızı attığınız anda terlemeye başlarsınız. Aslında kıymetini bilmek lazım. Yabancılar sırf bu yüzden Tayland’a akın ediyor.

Bu tür havalarda bir molaya ihtiyaç duyarsanız ne yapıp yapıp bir vasıta buluyorsunuz ve Çamlıyayla yoluna vuruyorsunuz kendinizi. Tarsus’un yaylası Çamlıyayla (Namrun) gölgelerin içinde virajlarla dolu bir saatlik bir yolculuktan sonra çam kokusuyla karşılıyor sizi. Kuş misali yükseldikçe yükseliyorsunuz, uçtukça uçuyorsunuz ve en tepede buluyorsunuz kendinizi.

Acıkmaya başlayınca arabanıza atlayıp bu sefer saklı bir göle gidiyorsunuz. Dağların arasında turkuvaz yeşili bu göle ulaşmak için daracık toprak yollardan geçmeli ve usta bir şöför olmanız lazım. Ancak o zaman Şıkıdık Musa’nın yerine ulaşabilirsiniz. Şıkıdık isminin nereden geldiğini bilmiyorum ama çok hareketli (ve hatta oynak) ve sulu bir adam Musa. Her seferinde girişte karşılıyor gelenleri sonra size göl kenarında güzel bir masa ayarlıyor. Önden soğuk rakılarınız servis yapılırken Musa da tereyağında tavukları hazırlıyor. İsteyene taze balık servisi de var tabi. Dağın tepesinde muhteşem bir göl manzarasıyla balık ve rakı ayrı bir keyif veriyor.

Yemekler yeniliyor ve bu sefer Musa kendi ikramı olan kavun ve üzüm için göl kenarına gidiyor. Suda yüzen kalın bir ipe asılıyor ve çekmeye başlıyor. Gölün ortasından bir filede buz gibi salkım salkım üzüm çıkıyor ve yıkanıp soframızdaki yerini alıyor. Bu arada Musa Robinson Crusoe’culuk oynamaktan memnun gibi görünüyor.

Biz kalkarken Çamlıyayla yolundaki arabalar yanaşıyor ve Musa sıkma ve ayran ikram ediyor. Her yaz hiç sektirmeden Şıkıdk Musa’nın yerinde alıyorum soluğu. Lüksten, şehirden, sıcaklardan uzak keyifle bir yemek yiyorum ve yoluma devam ediyorum. Olur da birgün yolunuz düşerse Çukurova’ya, Musa’ya uğramadan geçmeyin.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Editör'den Öneriler alanında yayınlanmıştır

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Güzel bir tur olurdu mutlaka fırsat bulmalı. saygı ve svegiyle

Meral Yağcıoğlu 
 12.06.2007 15:27
Cevap :
Şehir hayatından kaçıp kafa dinmlemek için güzel bir yer. O çevredeyseniz mutlaka gidin derim. Sevgiler...  12.06.2007 20:19
 

Hasan bey, Dünya'nın öteki, ucundan özlenini hasretle andığınız Cennet'in Saklı köşelerini içinde barındıran bu Şirin İlçe'nin tanıtımına yaptığın katkı için teşekkürler. Ben Namrun'lu olarak; hep sevdiğim bu coğrafya parçası için yapılacak çok şeyler olduğuna inanlardanım ve mücadele etmeye devam ediyorum. Bu konuda ne zamandır, bir blog yazayım diyordum ki, siz tanıtıma girmişsiniz o zaman bende size; bu konuda gerçekten ciddi emek sarfeden Namrun sevdalısı bir site adresi veriyorum. www.namrunhaber.com.tr bu site kısada olsa özleminizi giderir. özellikle Resimler etkileyici. selamlar. saygılar.

Yahya İncik 
 09.06.2007 16:47
Cevap :
Çok teşekkür ederim Yahya Bey. Sayenizde özlem giderdim birazcık. Namrun'un benim için de çok ayrı bir yeri var. Umarım şehirleşmez de hep o doğal ve güzel haliyle kalır. Sevgiler...  09.06.2007 17:08
 

ne güzel şehrin yoğunluğundan ve karmaşasından sıyrılıp, sakin ve huzurlu bir ortamda blunmak, özendim şimdi size, sevgiler.

erol aslan 
 07.06.2007 13:04
Cevap :
Ufak bir tatil için de güzel bir yer. Zaman zaman hepimizin böyle birşeye ihtiyacı var. Sevgiler...  07.06.2007 19:53
 

Torosların eteği gibi dinlendiren bir yer bulamadım henüz ruhumu. Buzdolabı olayı yoktur orda. Atarsınız akan sulara karpuzları buz gibi oluverir ve hafif bir esintide ki ağaçların serinleten sesleri. Ne yazık ki çok uzağım şimdi... Sevgiler.

Sema GÜZEL 
 07.06.2007 12:54
Cevap :
Ben de dünyanın diğer ucundayım ve Çamlıyayla burnumda tütüyor. Orayı dünyanın hiçbir yerine değişmem. Umarım siz de fırsat bulup kaçarsınız oralara. Sevgiler...  07.06.2007 20:06
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 128
Toplam yorum
: 364
Toplam mesaj
: 134
Ort. okunma sayısı
: 1964
Kayıt tarihi
: 03.10.06
 
 

Gözlerini kapat ve düşün: bir cümle kaç kişide farklı etki yaratır? Birbirimizi anlamanın gittikçe z..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster