Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

23 Kasım '06

 
Kategori
Psikoloji
Okunma Sayısı
1434
 

Sıkılma hakkı

Sıkılma hakkı
 

Yaşam, neden sürdürdüğümüzü bilemediğimiz bir süreç. Gözümüzü açıp da ilk ağlamamızla birlikte bilinmezler, süprizler, acılar, kederler, yenilgiler, zaferler, sonsuz heyecan ve tatlarla dolu bir yolculuk da başlıyor. İnsanoğlu bilinci geliştiği günden bu yana bu yolculuğun nereden nereye olduğunu sorguluyor. Bu yolculuğun kaptanı olup olmadığımızı bile bilmiyoruz. Yolculuğun varacağı yer belli, hepimiz bir gün toprağı boylayacağız. Mutlak eşitliğin olduğu tek nokta, ölüm; burada bir tereddüt yok. Önemli olan yaşamı nasıl sürdürdüğümüz.

Anlamını sorguladığımız yaşamı istediğimiz gibi sürdüremediğimiz kesin bir gerçek, en az ölüm kadar gerçek. Her şeyden önce bir takım mecburiyetler var, çalışmak gibi, yaşadığın toplumun ve devletin kurallarına uymak gibi. Eskiden beri öğretilir, bu kurallar ve çalışmak, toplumsal olarak varolabilmek için zorunludur diye.

Mecburiyet ve çalışmak yani bunların bileşkesi olan ekonomi, yaşamımızı cendereye almış durumda. Bütün dinler ve politik akımlar çalışmayı yüceltir, bir yere kadar bunun bir haklılık içerdiğini de kabul etmek gerekir, yaşamın sürmesi için üretim yapılmalıdır. Ama bunun da bir bedeli var; eşitsizliğin ortaya çıkması, mülkiyet, devlet, ordu, savaşlar ve daha bir sürü şey.

Yaşamı olduğu gibi kabullenemeyen insanların malesef çok fazla şansı yok. Aslında uyum sağlayamamak bile kendi başına devrimci bir şey sayılabilir. Yeter ki bu uyumsuzluktan bir enerji çıksın. Uyum sağlamamak ve bol bol sıkılmak belki de en isyankar halimizdir, kim bilir?

İnsanları dünyayı değiştirmeye çağırmak için koca koca laflar edenler, düşünmezler mi acaba, sıkılmakla, bunalmakla başlayacak belki de özgürlük yürüyüşü.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 10
Toplam yorum
: 9
Toplam mesaj
: 2
Ort. okunma sayısı
: 2769
Kayıt tarihi
: 16.11.06
 
 

1971'de, güneşli bir kasım günü doğmuşum. Eskişehir'in kışın çamurlu, yazın tozlu kaldırımlarını, Po..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster