Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

30 Aralık '18

 
Kategori
Dünya
Okunma Sayısı
34
 

Silah Yerine Cümbüş

İkinci dünya savaşından sonra yüzyılın en çok silah tüketimi son on yılda yaşanmış olan ve hala devam eden Suriye topraklarındaki savaşta olmuştur diye düşünüyorum. Binlerce TIR dolusu silahların bir de Washington'dan nakliyesini düşününce insan pes! demekten kendini alamıyor.

Trump Suriye'den geri çekilme kararı aldıktan sonra silahların akibeti konusunda çeşitli yorumlar yapılmaya başlandı 'acaba Suriye topraklarında mı bırakılacak yoksa Amerika'ya geri mi gönderilecek' diye..

Bana kalsa demir yığınlarından dünya çocuklarına dağıtılmak üzere cümbüş ney zurna yapılsın derim!

Savaş seviciler Trump'un ani çekilme kararına bir anlam veremediklerini görüyoruz.

Suriye'de savaş nedeni'nin petrol paylaşımı olduğunu artık yedi yaşındaki çocuklar bile biliyor.

İlkel ve çağdışı yöntemler yerine Trump farklı yöntem izleme politikasına doğru adım attığını düşünüyorum. Trump her şeyden önce bir iş insanı olduğunu unutmamamız gerekiyor. Amerika halkı'nın savaş yanlısı olmadığını da göz önünde bulundurduğumuzda Trump'un Suriye'den çekilme kararı yerinde bir karar olduğunu düşünüyorum.

Efendim çekiliyor ama silahlarını terör örgütlerine bırakacak ve Suriye ile savaşını terör örgütleriyle devam ettirecek şeklindeki yorumlara katılmamakla birlikte süreç içerisinde terör örgütlerine de silah bıraktırıp terör örgütü mensuplarının da Suriye halkının içinde yaşamlarını sürdüreceklerdir diye öngörmekteyim.

Trump bir iş insanıdır dedim. Amaç kazanmak ve daha çok kazanmak olduğuna göre Amerika için, Trump her türlü maliyet hesabını yaparak daha çok kazanmanın üretime ve tüketime dayalı olduğunu basit yöntemlerle öngörülerini belirleyerek dünyada yeni bir sayfa açacağa benziyor. 

Bilim ve teknolojinin ışık hızıyla değişmekte ve gelişmekte olan dünyada demir madeninden üretilmekte olan silahlar yerine teknoloji aletlerini üretmek daha akıllıca bir yoldur. Her ikisi de demirden üretilmektedir. Basit bir hesapla Ortadoğu İslam coğrafyasında teknoloji ürünlerinin tüketimini göz önünde bulundurulduğunda silah satışından daha çok gelir elde edecektir Amerika!

Trump bir de Fransa'da uzun süre devam eden ve diğer ülkelerde de benzerleri yaşanan sarı yelek eylemlerini iyi okumaya çalıştığını düşünüyorum.

Sarı yekek eylemleri sıradan eylem değildir. Küresel sermaye patronlarını çok yakından ilgilendiren eylemler olduğunu düşünüyorum ve söz konusu eykemler devam ettikçe 21, yüz yılda yaşanmakta olan çağdışı ve ilkel savaş yöntemlerinin önümüzdeki dönemlerde belli periyotkarla azalarak son bulacağını düşünüyorum.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 2064
Toplam yorum
: 1092
Toplam mesaj
: 80
Ort. okunma sayısı
: 471
Kayıt tarihi
: 03.07.07
 
 

25.05.1960 doğumlu. Üniversite terk. Müzik, seyahat ve tiyatro sever. Antalya Devlet Tiyatrosu'nd..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster