Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

07 Aralık '06

 
Kategori
Tarih
Okunma Sayısı
686
 

Silemezler gönlümden seni!

Silemezler gönlümden seni!
 

İçimdeki Atatürk sevgisi hiç bitmez benim. Hele hiç bitmez, boğazın mavi sularından geçerken ben her sabah. Her sabah ona olan sevgim tazelenir. Onun hakkında söylenmiş nice olumsuzlukları, boğazın o köpüklü serin suları yıkar gider ve o sular her sabah Atamın bu ülke için yaptığı inanılmaz iyilikleri getirir bırakır benim kıyılarıma.

Ben her sabah işime gitmek için Üsküdardan küçük motorlara binerim. Hava güneşliyse eğer motorun en arkasına geçerim. O an zaman durur, bir fotoğraf karesi olur her şey. Bir ben kalırım, bir gökte martılar, bir altımda binlerce yılın imbiğinden geçmiş boğazın bilge suları, bir büyüleyici İstanbul silueti karşımda ve bir de tüm bunları anlamlı kılan motorun arkasında dalgalanmakta olan bir Türk bayrağı.

Dalgalanan bu Türk bayrağı eşliğinde geçerken her seferinde karşıya, içim bir tuhaf olur, 90 yıl önceyi hatırlarım. Bir büyük adamın "Geldikleri gibi giderler." lafını anımsarım. Geldikleri gibi gitmeseler, şu an önümde dalgalanmakta olan kan kırmızısı bayrağın renginin ne olabileceğini düşünürüm. Gözümün önünden mavi bir bayrak geçer, kahrolurum ama aynı anda içimde bir sevinç ve minnet parıltısı oluşur; yüreğimde o büyük adamın kapladığı sevgi coğrafyası biraz daha genişletir kendini.

"Geldikleri gibi giderler" diyen o büyük insan, geldikleri gibi yollamıştır geriye bu davetsiz misafirleri ve biz şimdi 90 yıl sonra işimize gitmek için her gün bindiğimiz motorlarda, bu dünyanın en güzel manzarasındaki hakim rengin kırmızı olması sevincini yaşarız ta derinden.

Bir adam geçmiştir bir milletin tarihinden. Varlığıyla adeta yeniden var etmiştir onu. Issız bir dağ köyünde ölmekte olan bir hastayı, o an "kader sayesinde" oradan geçmekte olan oldukça meziyetli bir doktorun kurtarması gibi, kurtarmıştır bizi milletçe düştüğümüz ölüm döşeğinden. İyileştirmiştir. Ayağa kaldırmıştır. Tüm gücümüzü tekrar geri kazandırmıştır bize. Kendimize güven duymamızı sağlamıştır. Ve tüm bunları bir "adam" yapmıştır. "Tek adam." Ötesi yok.

Şimdi bize iyileştiren, ayağa kaldıran ve bize tekrar "yaşama sevinci" veren bu insanın, muhtelif yerlerden aleni veya zımni saldırılar ve haksız eleştirilere maruz kaldığını içimiz kan ağlayarak görmekteyiz. Bırakın onu kötülemeyi, içinde bu vatan sevgisi olan bir Türk evladı, nasıl onun izini silmeye çalışır milletin gönlünden. Bu Türk milletine yapılacak en büyük kötülüklerden biri değil midir? Şüphesiz, her evde, her kurumda onun resimleri olacaktır, yollarda parklarda onun heykelleri bulunacaktır, okullarda onun büstleri varolacaktır.

Çünkü yönümüzü Ata'ya göre ayarlamazsak halimiz haraptır bizim. Kafamızı nereye çevirsek onu görmeli ve onun geçmişte neler yaptığını bir kere , bir kere daha hatırlamalıyız. Yoksa bir daha ölümcül bir hastalığa düştüğümüzde ve kalınca bir dağ başında yalnız, talih bir daha göndermeyebilir bize derman verecek o mucizevi doktoru.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bir şekilde karanlıktan kar elde etmeyen sen ve benim gibiler için durum böyle... Ama karanlıktan rant elde edenler yada bu işi karanlık getirmek için yapanlar tabiiki saldıracaklar... Ama bizler biliyoruz ki Mustafa Kemal bu ülkenin başına gelmiş en güzel ve en muhteşem şeydir... Ben arkadaşımız gibi de düşünemiyorum ve akademisyen olmanın vatan haini olmamayı sağlamadığını biliyorum... Sevgiyle...

Barış 
 12.12.2006 12:34
Cevap :
Katkın için teşekkürler sevgili barış. Ama bir bilseler onlar ne kadar haksız yere o yüce insana saldırsalar, bizim ona olan sevgimiz ve saygımız nasıl da katlanarak artıyor. Çünkü bu millet için onca inanılmaz işleri yapan bir insan böyle bir muameleyi haketmiyor. Eleştirmeye lafım yok ama çoğunun önyargıdan kaynaklanması beni üzüyor. Sevgiler.  12.12.2006 16:08
 

O büyük savaşı kazandığımızda dönemin en inatçı siyasetçisi; " Yüzyıllar nadir olarak dâhi yetiştirir. Şu talihsizliğimize bakınız ki o büyük dâhiyi yüzyılımızda Türk milleti yetiştirdi." demiştir. Şu anda ise profesör denilen bir kişi çıkıp saçma sapan sözler sarfediyor. Buna nankörlük mü körlük mü denir ben pek karar vermedim. Zira "hain" kelimesini bu topraklarda yaşayan bir ilim adamına söylemek istemem.

Nehirnas 
 08.12.2006 10:33
Cevap :
Tabiki yurdumuzda yaşayan milyonlarca kişinin hepsinin Atamızı sevmesini bekleyemeyiz sevgili nehirnas ama benim üzüldüğüm, son zamanlarda bu Atatürk alerjisi olan insanların her fırsatını bulduğunda Atamıza saldırmasıdır. Bu bir gelenek halini aldı neyse, benim üzüntüm bunadır ve bunun için onlar ne derlerse desinler içimdeki Atatürk sevgisini silemezler dedim. Katkıniçin teşekkürler. Sevgiler...  08.12.2006 13:35
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 32
Toplam yorum
: 93
Toplam mesaj
: 19
Ort. okunma sayısı
: 1254
Kayıt tarihi
: 31.07.06
 
 

1979 yılında doğmuşum, kuzey yarım kürede Doğu Karadeniz denilen bölgede merhaba demişim dünyaya...

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster