Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

25 Ağustos '14

 
Kategori
Estetik / Güzellik
 

Silikon implantınız yuvarlak mı yoksa şekilli mi olsun?

Silikon implantınız yuvarlak mı yoksa şekilli mi olsun?
 

Silikonla göğüs büyütme operasyonlarında kullandığımız implantlar, operasyonu yaptırmayı düşünenlerde cevaplanması gereken sorulara neden oluyor. Saline ve silikon implantlar arasında karar vermekte zorluk çekiliyor. 

Günümüzde göğüs büyütme operasyonu yaptırmak isteyenler için firmalar her türlü göğüs yapısı ve büyüklüğünü düşünerek teknolojinin de yardımıyla yeni implantlara imza atıyorlar. Damla şeklindeki saline ya da “gummy bear” adı verilen implantlar ve yuvarlak silikon implantlar arasındaki farkları cevaplamaksa biz plastik cerrahlara düşüyor.  

 

Biri diğerinden üstündür diye birşey yok

Operasyonu yaptıracak kişiye göre değişiklik gösteren ihtiyaçlar karşısında bir implantı diğerinden üstün bulmam söz konusu değil. Ancak yıllar içinde yuvarlak silikon implantlar daha çok kullanıldığı için aradan geçen 10-15 senelik sonuçları şimdi gözlemleyebiliyoruz. Bu gözlemler karşısında, yuvarlak silikonlar göğüs yapısını en iyi kavrayan implantların başında geliyor. Ancak yerçekimi kurallarının silikonlar için de geçerli olduğunu hatırlatalım. Yıllar içerisinde doku altına yerleştirilmiş yuvarlak silikon yuvarlaklığını yitirebiliyor. Bu göğsünüzde bir sorun yaşamanıza neden olmaz. Sırt üstü yattığınız zaman göğüsleriniz yassı ve yuvarlak durur. Silikon implantlı göğüstede aynı görünüm kazanılır.  Bu, silikonların meme yapısını en iyi taklit eden malzeme olduğunu gösteriyor. Saline implantlarda kimi zaman bunu yakalamak zor olabilir. 

 

Meme yapısının geleceği

Her göğüs yuvarlak olacak diye kural yok. İmplant firmaları da bu gerçeğin farkında olduğundan her geçen gün farklı göğüs yapılarına cevap verecek yeni meme boyutları ve şekilleri tasarlıyorlar. Gummy bear ya da damla şeklindeki saline silikonlar kimi zaman kişinin “anatomik” yapısına uygun olduğu durumlarda ileriye yönelik böyle bir tercih yapmanızı önerebilirim. Özellikle armudi denilen göğüs yapısına hacim kazandırmak için uygun olan damla implantlar yuvarlak implantlara göre daha çok tercih edilir. 

Estetik operasyonların yanı sıra mastectomy sonrası meme rekonstüraksiyonu için oldukça kullanılan bu yeni nesil implantlar, kişinin fiziksel yapısına uygun en doğal sonuçların alınmasında oldukça yardımcı oluyor. 

Sevgiyle kalınız :),

 

Dr. Güncel Öztürk

Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı

instagram takip: guncelozturk

facebook: guncelestetik

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 309
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 320
Kayıt tarihi
: 29.11.12
 
 

TIP EĞİTİMİ İ.Ü. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi İstanbul UZMANLIK EĞİTİMİ İ.Ü. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster