Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

12 Nisan '18

 
Kategori
Kitap
Okunma Sayısı
59
 

Silmarillion

Silmarillion
 

SİLMARİLLİON

John Ronald Reuel Tolkien'nin kalme aldığı bir fantastik kurgu romanıdır.Öncelikle bize türkçe okuma fırsatı sunan İthaki  yayınevine ve Türkçeye çevirisini yapan Berna Akkıyal'a teşşekkür etmeliyiz.

J.R.R Tolkien  Hobbit, Yüzüklerin Efendisi ve Silmarillion gibi eserleriyle tanınmış İngiliz yazardır.

Bu eserlerinin hepsi birbiriyle bağlantılı olup Yüzüklerin Efendisi üçlemesi ve Hobbbit  Peter Jackson tarafından beyazperdeye'de uyarlanmış ve oldukca etkileyici bulunmuşdur.

Silmarillion aslında JRR Tolkien'in yaratmış olduğu bu bu müthiş hayal gücü dünyasına girişinin ilk basamağı kabul edilir. Silmarillion dünyanın ilk çağını anlatmakdadır Kara Efendi Morgoth'un orta dünyada yaşadığı Ulu Elflerin Silmarillion adında yarattığı ve en değerli hazineri olarak gördüğü üç taşı morgothdan geri almak adına ona açdığı savaşları konu edinir. JRR Tolien'in yarım kalmış eserleri Silmerilion ölümünden üç yıl sonra oğlu Christopher Tolkien tarafından yayımlanmışdır.

JRR Tolkien'in yaratmış olduğu bu dünya oldukça etkileyici var olan bir düzenin üstüne birseyler ekleyerek yenişeyler yaratmak yerine sıfır dan başlayıp dünyanın var oluşunu kurgulayıp tabiatların,ırkların nereden geldiğini nasıl olduklarını anlatarak işin özüne inerek bir roman yazmaya başlamış ve de oldukca etkileyici bie hayal dünyasının kapılarını bizlere açmıştır.

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 34
Toplam yorum
: 1
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 67
Kayıt tarihi
: 15.10.17
 
 

Kocaeli Gebze'de doğup büyüdüm kalabalıklar içinde yürümenin o tuhaf çekiciliğini seven birisiyimdi..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster