Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

18 Ekim '08

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
865
 

Şimdi merak ettiğim bir şey var!

Şimdi merak ettiğim bir şey var!
 

Evli ve hamile kızlar, ay pardon kadıncıklar temel eğitimlerini tamamlamak üzere ilköğretim kurumlarına devam edebilecekler mi?

Yoksa kızlar için temel eğitim süresi düşürülecek, ya da temel eğitimden muaf mı tutulacaklar?

Saydım saydım parmaklarımı, yok, işin içinden çıkamadım!

Yedi yaşında başlamıyor muydu eğitim, üstüne sekiz yıl koydum, etti on beş…

Tecavüzüydü, evlenmesiydi falan derken hamile iken okula devam etmesi gerekecek, özel formalar mı dikilecek, her okula, yok erken doğumuydu, yok düşüğüydü diye düşünülüp birer jinekolog mu temin edilecek?

…….

Hani karşılıksız aşklar vardır, kız istemez, ailesi zaten hiç beğenmez, jön gencimiz kendini kederden kedere vurur…

Aman, can sıkmaya değer mi namusun candan ciğerden pahalı olduğu bir ülkede, hele ki namus bir zar ile çeperlenmişse, nedir ki on dört yaş, bir iki minicik yalanla kandırır, götürürsün çalılık bir yere, sonra da delikanlı gibi çıkarsın kızın ailesinin karşısına “Evlenelim gitsin!”…

Ad çıkmasın can çıksın mantığındaki baba elleriyle gelin eder kızını…

Kızın hali mi?

Aman canım, nasıl olsa kocası var başında!

…….

Neden kara çarşaflara sararlar bu kadınları kızları anladınız mı, o adamların akıllarındaki tek şey bu işte! Bu yüzden bir buçuk yaşındaki bir bebek kız dahi uğrayabiliyor tecavüze bu ülkede!

O zihniyetin ayıbını sanıyorlar ki ancak kara çarşaflar örtecek!

O zihniyet ki gözünü alamamaktadır on üç, on dört yaşındaki kızlardan, dikkat ettiniz mi bu tür haberlerde hep başrol oyuncusu dini bütün adamlar!

Üzmez gibiler, bu gidişle korkarım daha çok on küsur yaşındaki kızları üzecek!

Ey babalar, on küsur yaşındaki kızlarınızın hunharca tecavüze uğrayabileceği ve karşılığında sabun köpüğü yasalarla karşılaşabileceğinizi bilmek, merak ediyorum, en çok nerenizi acıtacak?

……..

Daha fazla yazmaya gücüm yok, gözümün önünde henüz göğüsleri çıkmaya başlamış, kalçaları yuvarlak hattını dahi almamış ürkek bedenler, korku dolu gözler…

…….

Kadın olmak bazı ülkelerde çok zor!


Gülgün Karaoğlu
Ekim,18/08

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bu kadar ciddi ve trajik bir konu mizahi bir dille ancak bu kadar güzel anlatılabilirdi...Aslında güzel ülkemizde 14, hatta 13 yaşında evlendirilen kızların sayısını tahmin bile edemeyiz. Sevgili devlet büyüklerimiz(!) bu işin önüne geçmek yerine bir de yasallaştırmayı düşünüyor...Kimin fikriyse Allahından bulsun,başka ne diyeyim? Elinize sağlık Gülgün Hanım, sevgiyle kalın.

Melek Koç 
 18.10.2008 18:07
Cevap :
:) Çok teşekkür ederim Melek Hanım! Yalnız bu arada demin aklıma geldi, eşitlik olsun diye erkek çocuklarına da yaş indirimleri yapılır mı? Sonra da anne-baba oldular, neden oy kullanmak için on sekiz yaşını beklesinler ki gibi bir gerekçe gösterek oy kullanma yaşını da on dörde indirmeye kalkışırlar mı???? Katkınız için de özellikle teşekkür ederim! Sevgilerimle...  18.10.2008 18:22
 

sevgili hanımlar lütfen biraz geri çekilip dikkatlice bakabilelim lütfen. unutmayalım ki, hayatınızı değiştire bir kağıt üzerine küçük bir kalemle çizmiş olduğunuz iki küçük çizgiden ibaret imza dır. ğazınızdan çıkan bir küçük kelimedir; evet-hayır. olayın başlangıcını görüyosunuz, her olayın bir belgesi vardır unutmayalım. sevgiler.

FİKİRCİ 
 18.10.2008 10:52
Cevap :
Sevgili Fikirci, tabii ki de "evet" ya da "hayır" ı kullanmayı bilmek gerek, imzada da, oyda da, ilişkilerde de... Tüm bunlar içinse ergenlik dönemini bitirmek gerek ki, daha sağlıklı kararlar alınabilsin. Hatta bana kalsa, sünnet gibi belli bir yaşta tüm kızların bir operasyon ile bu ayrıcalıktan kurtarılmalarını isterim ki yaşamları bir zar parçasına bağlı akıp gitmesin! "Acayip fikirlerim vardır benim" http://blog.milliyet.com.tr/Blog.aspx?BlogNo=70025 başlıklı yazımda bu konuya değinmiştim. Doğru kararlar verebilmek için her türlü baskıdan muaf tutulmak gerek! Teşekkür ederim katkılarınıza... Sevgilerimle...  18.10.2008 17:36
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1269
Toplam yorum
: 4372
Toplam mesaj
: 226
Ort. okunma sayısı
: 1272
Kayıt tarihi
: 18.09.07
 
 

İzmir, 1963 doğumluyum. Dokuz Eylül Üniversitesi İngilizce bölümü mezunuyum ve özel bir şirkette ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster