Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

06 Kasım '12

 
Kategori
Ekonomi - Finans
Okunma Sayısı
181
 

Şimdi ne olur ?

Piyasaların beklediği not arttım haberi nihayet geldi. (Ben beklemiyordum.) Kredi notumuz yatırım yapılabilir seviyeye yükseltildi. Geniş bir zamanda (hafta sonu olabilir) not arttırımının orta uzun vadeli etkilerini daha detaylı yazma fırsatı bulabileceğim, ben kısaca birkaç maddenin üzerinde durmak istiyorum. Öncelikle Fitch’in kredi notumuzu arttırması diğer büyük kredi derecelendirme kuruluşlarını da harekete geçirecektir. Dünyada daha önceki not artırım seyirlerini incelediğimizde genel olarak, bir kurumun not arttırmasının ardından diğer kurumlarında takip ettiği görülüyor. Bu manada bir sonraki adımın Japon kredi derecelendirme kuruluşu JCR’den geleceğini düşünüyorum. Benim de yeni öğrendiğim, büyük emeklilik fonlarının yatırım ülkeye yatırım yapması için en az iki kredi derecelendirme kuruluşundan yatırım yapılabilir not alınması gerekiyormuş. JCR’nin çok fazla direneceğini düşünmüyorum.

Bir diğer önemli nokta not artımı sonrası artık yurtdışından daha düşük maliyetle borçlanabilecek olmamız ve bunun büyüme yönündeki pozitif etkileri olarak sıralanabilir.

Dediğim gibi daha geniş bir zamanda (Hafta sonu olabilir) not artırımının orta ve uzun vade pozitif ve hatta negatif etkilerini yazma fırsatı bulabileceğim.

Şimdilik kısa vade değerlendirecek olursak, öncelikle Fitch’in notumuzu artırmasıyla birlikte not artırım beklentilerinin sona ermesinden dolayı yukarı hareketlerin biraz daha baskı altında kalması beklenebilir. Ancak başka kredi derecelendirme kuruluşlarından da not artırımları gelecek beklentileri endekste ki kar realizasyonlarını sınırlayacaktır.

Dikkat çekmek istediğim bir diğer önemli nokta ise ABD başkanlık seçimleri. Gelen son anket sonuçlarına göre Başkan Obama’nın yeniden başkan seçilmesine kesin gözüyle bakılıyor. Obama’nın yeniden başkan seçilmesi piyasalar için fazla oynaklığa sebep olmayacaktır. Diğer taraftan Romney’in başkan seçilmesi durumunda dünya borsaları biraz daha bekle gör moduna geçeceğinden kâr realizasyonları görülebilir.

İMKB için önümüzdeki dönemde kırılganlık riskinin ortadan kalkması ve yeni sermaye girişleri’nin devam edeceği beklentisiyle bilanço olarak ucuz kalmış hisselerden pozisyon açılabileceğini düşünüyorum.

Bu noktada endeksin bu hafta ve önümüzdeki hafta için 71.000 – 74.000 bandında hareket etmesini bekliyorum. 74.000 seviyelerine yaklaştıkça SAT/AL stratejisi uygun olabilir.

Analiz ve yorumlar kendi kişisel görüşümü yansıtmakta olup asla yatırım tavsiyesi olarak algılanmamalıdır.

Sevgilerimle.

 Esra YILMAZ

Günlük analiz ve yorumlarıma www.borsahane.com adresinden ulaşabilirsiniz. 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 194
Toplam yorum
: 26
Toplam mesaj
: 3
Ort. okunma sayısı
: 1095
Kayıt tarihi
: 24.10.11
 
 

Ekonomist, stratejist, teknik analist ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster