Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

21 Kasım '07

 
Kategori
İnternet
Okunma Sayısı
383
 

Şimdi reklamlar

Şimdi reklamlar
 

Reklamlar artık hayatımızın her alanında karşımıza çıkıyorlar. Düzeltiyorum reklamlar hedef kitlelerine her mecrayı kullanarak ulaşıyorlar. Reklamdan kaçmak veya görmezlikten gelmek nerdeyse imkansız. Bu güne kara reklamcılar basılı yayınları, açık hava mecralarını, televizyonu, radyoyu ve daha bir çoğunu denediler. Günümüzün reklamcılık trendi ise dijital platformları kullanmak. Medya iletişim aracı olarak elektronik platformların kullanılması. İlk akla gelen dijital platformlar : Web siteleri, E-posta, Mobil cihazlar özelliklede cep telefonlarımız, arama motorları , Internet…
Son zamanlarda dijital platformların tercih edilmesinin öncelikli sebebi insanları aktif ortamlarında hedeflemeleridir. Diğer bir neden olarak erişim kolaylığı öne sürülebilir. Reklam verenler tarafından çok tercih edilmesinin sebebi ise takip edilebilirliğinin yüksek olması. Özellikle bir Web mecrasına bu gün reklam verdiğimizde ziyaretçilerin ve bizim için potansiyel müşterilerimizin her adımını kolayca izleyebilmekteyiz. Diğer mecralara göre düşünüldüğünde her zaman fiyat açısında daha uygun. Dilerseniz avantajlarını sıraladığımız “Internet Reklamcılığını” derinlemesine inceleyelim.

Internet Reklamcılığı

Konu Internet olunca reklamcılık açısında da farklılaşmalar söz konusu. Her ne kadar reklam verenlerin amaçları insanları kısa yoldan alışverişe, ürünlerine yönlendirmek olsada genelde Internet mecrasını tercih eden firmalarda bunu gözlemlemek mümkün değil. Genellikle Internet mecrasını firmalar bilinirliklerini, kendi Web sitelerinin trafiklerini ve markalarının tanıtımlarını arttırmak adına kullanıyorlar. Internet ile ilk tanıştığımız günlerde henüz böyle bir reklamcılık mecrası yoktu. Ve olmasıda soru işareti idi. Yaygın olmayan bir mecraya reklam verenler yanaşmazlar. Çok kısa zamanda yaygınlaşan Internet, reklamcılık camiasında yerini almaya başladı. Internet reklamcılığı bizi uzak olduğumuz bir kavramla yüz yüze getirdi : İnteraktif reklamcılık. Yani tüketicinin ilgi odağına göre reklamlar sunmak, ötesinde reklam verenle etkileşime girmesini sağlamak.

Internet reklamcılığı özünde etki-tepki ölçümlemesini sağlar. Bunun yanı sıra tüketicinin bilgilenme istediğini arttırır ve araştırmacı kılar. Üretici ile tüketicinin iletişime geçmesini sağlar. Bu nedenle de yapılan kampanyalar sonunda hedef kitlenin verisi rahatlıkla toplanabilmektedir. Ölçülebilirlik maksimum seviyededir. Gerçek zamanlı olarak raporlama alınabilecek tek mecra Internet’tir. Reklamların kaç kişi tarafından görüntülendiği, kaç kişinin reklamlarla ilgilendiğini ve hatta reklama ilgi gösteren kitlenin demografik yapısı nedir gibi tüm soruların cevabını bulmak mümkündür.

Internet reklamcılığının henüz emeklediği günlerden günümüze kadar gelen klasik reklam tarzları başında bannerlar gelmektedir. Hemen her sitede çeşitli standart boylarda görmeniz mümkündür. Pop-up ve text-link’de klasikler arasında yer almaktadır. Ancak günümüzde bu reklam türleri etkisini kaybetmekte. Web sitelerine yada sitelerin belli bir bölümüne sponsorluk çalışmaları yapmak burada içeriğe destek vermek ve benzeri çalışmalardan daha etkili geri dönüşler alınmaktadır.

Internet Reklamcılığında son alternatiflerden biride arama motorlarına verilen reklamlardır. Bu mecranın başını Google çekmektedir. E-Posta reklamcılığı da doğrudan hedef kitleye ulaşmanın etkin bir yoludur. Gönderilen e-posta içeriğine banner koyarak reklam yapılabileceği gibi, diğer bir yöntemde belirlenmiş profile ürün ve hizmetlerle ilgili e-posta yollamaktır. Bu yeni reklam yöntemlerinin hepsini bu yazıma sığdırmak ne yazık ki mümkün değil. Umarım ilerleyen yazılarda hepsini tek tek incelemek fırsatını yakalarız.

Diğer yeni mecraları sıralamak gerekirse :

- Viral
- Masa üstü uygulamalar
- MSN ve benzeri anında haberleşme uygulamaları
- Kömünite siteleri
- Adver –gaming yöntemi (Örneğin http://www.jiletgibi.com/ )
- Dosya paylaşım platformları
- Streming Video

Internet reklamcılığını getirilerini kısaca özetleyecek olursak öncelikli bize katkısı hedef kitlemizi tanımamızı sağlamasıdır. Onların istekleri doğrultusunda ürün ve hizmetlerimizi yönlendirmemizi sağlar. Reklam veren yarattığı etkiye aldığı tepkiyi çok net görebiliyor ve ölçümleyebiliyor. Tüm bu faaliyetlerininde ne kadar mal olacağı konusunu net bir şekilde hesaplayabiliyor. Teknolojinin hayatımızı etkilediği başka bir alanda başka bir yazıda buluşmak üzere…

Bu makalem PC Magazine Türkiye dergisindeki köşem TeknoVizyon’da yayınlanmıştır.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 14
Toplam yorum
: 1
Toplam mesaj
: 4
Ort. okunma sayısı
: 728
Kayıt tarihi
: 18.11.07
 
 

Bir çok portal ve web sitesinde Proje Koordinatörlüğü yapan Okan Barlas geçtiğimiz yılların en çok..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster