Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

03 Mayıs '15

 
Kategori
Blog
Okunma Sayısı
516
 

Şimdi söz sırası Milliyet Blog yazarlarında

Şimdi söz sırası Milliyet Blog yazarlarında
 

Madem bir kitap yazacağız, o zaman her şey kuralına göre olmalı...


Milliyet Blog, yayıncılıkta 10.yılına girdi. Geride bıraktığı 9 yıl boyunca kimileri keyfince, kimileri tematik, kimileri hobi ve deşarj niyetine, kimileri de bir amaç uğruna, vizyon, misyon ve stratejik amaçlı yazılar yazdı.

Benim için yazmanın ilk şartı, devamlılıktır. Ve ben, mesela burada, istikrarla yazanları tespit edebilmek için haftada en az 2 yazı yazabilme şartını ortaya koydum. Ve bu ortalamayı Blogumuzun yayında olduğu hafta, yıl ve 2 sayısıyla çarptığımda, 9x52x2=936 sayısına ulaştım.

Yani bu şu demekti aslında: Bu blogta bugüne kadar 900 yazı üretenler, ilk yılından itibaren burada olmasalar bile, Milliyet Blog'un yazı arşiv ve portföyü için her yıl ortalama 100 yazı üretmiş sayılabilirler.

Konuya Bir başka açıdan bakacak olursak; fark edelim, etmeyelim, aşağıda adını sayacağım kişilerin bu ortamın en bariz yazı emekçileri, en çalışkan yazarları olduğu sonucuna varırız. Ve madem ki Milliyet Blog'un 48 yazarı biraraya gelerek ilk kollektif kitabımız olan "Acımadı ki! " adlı çalışmayı ortaya koydu; ben de bu yazıda Milliyet Blog'un en emektar yazarları olduğuna inandıklarıma sesleniyorum:

Bu yazıda adı geçen değerli yazar arkadaşlarım!

Sizler, Milliyet Blog'un en fazla emek veren, yazı, yorum ve düşünce üreten yazarlarısınız. Madem durum bu. O zaman birlikte hareket ederek 2. kollektif Milliyet Blog yazarları kitabını çıkarabiliriz.

Ben bu çalışmada yer alacak arkadaşları seçerken, objektif bir ölçü ortaya koymaya çalıştım. Üretilen yazı sayısı, bana en adil, en geçerli sayılabilecek seçim kriteri gibi geldi.

Bu kitaba katılacak yazar arkadaşlardan, kendi belirleyecekleri bir denemelerini istiyorum. Bu deneme, ister daha önce yayınlanmış olsun, ister ilk kez ve sadece bu kitap için yazılsın. Fark etmez.

Deneme, en kalıcı yazı türüdür. Dünya durdukça yazarlarının adını yaşatır. Bu sayede, ortaya koyacağımız çalışma, geçici bir heves, sıradan bir yazı trendi olmaktan çıkıp, daha uzun ömürlü, daha anlamlı bir kimliğe bürünür düşüncesindeyim.

Bu projede yer almaları için Türkiye'nin en iyi deneme yazarlarından birkaçına öneri götürebiliriz mesela. Benim aklıma ilk gelen, Can Dündar oldu. Zülfü Livaneli'nin denemelerine de bayıldığımı söyleyebilirim. İsimler değişebilir tabii ki. Önemli olan, ortak bir çabanın ürünü olan bir çalışmayı okura sunabilmek...

Siyasi görüşüne, yaşam tarzına, dini inanç ve manevi dünyasına bakmaksızın oluşturduğum, tamamen sayısal değerleri dikkate alarak ortaya çıkardığım yazar listesi aşağıda alfebetik olarak sıralanmıştır. Eğer benim atladığım, gözden kaçırdığım bir yazar arkadaşım varsa, siz de bu listeye ekleme yapabilirsiniz. Unutmayın. Bu listede yer alabilmenin tek şartı, en az 900 yazı yayınlamış olmak.

Başka türlü bir yaklaşım, bizi kişisel değerlendirmelere iter ki, bu da istenmeyen kırgınlıklara yol açar, kaş yaparken göz çıkarmamıza neden olur düşüncesindeyim.

Kitabın yazılma amacına gelince:

1) Aynen sözü geçen ilk kitapta olduğu gibi, sosyal sorumluluk içerikli, hayır amaçlı bir çalışma yapabiliriz. Mesela elde edilecek geliri LÖSEV ya da benzeri bir kuruluşa bağışlayabiliriz. Ya da tamamen ticari amaçlarla, bu kollektif çalışmadan makul bir kazanç elde etme hedefiyle yürüyebiliriz.

Bunun için bilmemiz gereken ilk şey, maliyettir bence.

200 sayfalık standar boyutlarda bir kitabın, bütün sorumluluğu kendi üzerimize alarak basılabilmesi için gereken para miktarı: 2.500-3.000 lira civarındadır. Yok eğer daha profesyonel bir anlayışla yola çıkalım, derseniz; ortak maliyetimiz, 5.000  - 6.000 lira aralığında gerçekleşir.

Bu projede olmak isteyen, mevcut kriterlere uygun arkadaşlar veya daha iyi bir öneri sunacaklar:

Bu yazıya yorum yazabilir. Sayfamdan bana özel mesaj gönderebilir ya da aşağıda okuyacağınız e-mail ve facebook adreslerimden, cep numaramın olduğu yazar arkadaşlarım vasıtasıyla iletişime geçebilirler benimle: 

E-mail: cemcamsari@hotmail.com/ Facebook: https://www.facebook.com/cemcamsari

Yararlı ve verimli bir çalışma olmasını diler, ilgi gösterecek arkadaşlarıma şimdiden teşekkür ederim.

Örnek olması açısından mesela, Şimdi söz sırası Milliyet Blog yazarlarında adını önerdiğim çalışmaya katılma kriterlerine uyan arkadaşlarımız şunlardır. Dilerim projemize tamamı destek olur:

Abdülkadir Güler

Ahmet Balcı

Ahmet Yılmaz

Ali Açıköz

Ali Gülcü

Arif Öğütçü

Aydın Sevinç

Aydın Tiryaki

Beytullah Yılmaz

Cem Beraat Çamsarı

Doğrularım

Efsane FB 1907 / Baterist Metin

Erdal Ceyhan

Erdoğan Şahin

Erdoğan Özgenç / Dost Meclisi

Erkan Arkut

Erkan Sezgin

Erol Işık

Esma Kahraman

İbrahim Pekbay

İsmail Hakkı Cengiz

İzmirli 97

Kerim Korkut

Mehmet Aluç

Mehmet Önkibar

Mert Arslanoğlu

Mesut Karip

Mesut Selek

Muzaffer Cellek

Muzaffer Yıldırım

Nazan Sara Satana

Nahide Çelebi

Necati Tüfekçi

NG Bilgelik Okulu

Olcay Gülgün Karaoğlu

Ömer Özdamar

Reha ülkü

Rıza Üsküdar / Anadolu'm ayağa kalkarken

Sabiha Rana / Melekler yüreğinizden öpsün

Şevket Çorbacıoğlu

Turgut Çelik

Uzay Gökerman

Ünal Şöhret Dirlik

Yıldız Nihat

Not: Yazıda kullanılan görsel internetten alınmıştır.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Değerli arkadaşım, bazı olaylarda karşılık bulmasak da höşgörüyle bakmak çok büyük erdem demek ki. Siz onu başarmışsınız ne büyük mutluluk. Ben de sizleri tanımakla bu hoşgörü ve alınganlıktan uzaklaşmaya çalışacağım. Esenlikler diliyorum.

Şahin ÖZŞAHİN 
 07.05.2015 19:00
 

Cem Bey, öncelikle başarı dilekleri sunar ve tebrik ederim.. Malumunuz 7-8 yıldır kitap işindeyim.. Uzun anlatımla öykü kıvamında ‘’Normal Ötesi Aşk’’ ve ‘’Normal Ötesi Aşk-2’’ isimli kitaplar basıldı, en son ‘’DÜŞ’e Yazdım’’ isimli DENEME yazıldı ve basıldı.. Yazar yazıp; kitabı basıldıktan sonra oturup satılmasını beklemesi çok yanlış bir duruştur.. Edebiyat dünyasında her parselin sahipli olduğunu unutmadan şahsi girişim ve çabalarla ancak belli bir seviyeye gelebilirdim.. Yerel bazda kitabımı ve yazarlığımı anlattım.. Yaşadığım ilçede kitaplarımı imzalı satın alan artık 150-200 okuyucum vardır.. Bu da ancak kitap masraflarını karşılamaktadır.. Daha yenice ilçe dışına çıkabildim.. Kaç yıl sonra bu noktaya geldim, siz düşünün.. Zaten kitap okuyan sayısı çok cüzi olup ismi tanınmayan bir yazarın kitabını asla almazlar ve okumazlar.. Tüm bu yaşananları size niye anlattım? Projenizde yer alacak arkadaşlarımın beklentilerine ışık tutmaktır.. Kitap projenizde size ve katılan yazar arkadaşlarıma ‘’yolunuz uzun, yolunuz açık olsun’’ derim.. Çıkınca ilk ben satın alırım, okurum ve izlenimlerimi yayınlarım.. Saygılar..

Ömer ÖZDAMAR 
 05.05.2015 21:03
Cevap :
Sayın Özdamar ilk döneminizle birlikte yazdığınız tüm yazıları dikkate aldığımda, sizin bu blogta en fazla blog üreten ilk 5 arasında olduğunuzu düşünüyorum. Ve siz, Milliyet Blog hakkında yalnızca yazı yazmakla kalmayıp, derdimizi televizyon kanallarına kadar taşımış, blogumuzun, yazarlarımızın sesini kamuoyuna duyurmak için elinizden geleni yapmıştınız. Sonra, aynen benim de yaptığım gibi, prensipleriniz gereği burada yazmayı bırakıp, içinizdeki bir şeyler yapma, yeni yazı ve düşünceler üretme sevdanıza yenilip, aramıza geri dönmüştünüz. Öte yandan, gösterdiğiniz karamsarlığı, güçlü ve mücadeleci kişiliğinize yakıştıramadım. İçinde Ömer Özdamar'ın da bulunmadığı bir Milliyet Blog yazarları kitabı hem eksik, hem vefasız olacaktır. Konuyla ilgili düşüncelerimi yeniden anlatan bir blog daha yazarak kitap yazma önerime tüm yazarlarımızı davet edeceğim. Ancak Milliyet Blogun ağır topları, gizli kahramanları, en çok emek verenleri, şu ortamı sırtında taşıyanlar yoksa, kitap anlamsızlaşır.   07.05.2015 9:39
 

Sevgili Cem yeni bir yorumla, Satilacak kitabin geliri, 8500 yazarimizin katkilarindan olusacak anlamli bir meblaga ulasacagindan, bu geliri, SOKAK COCUKLARI; CAGDAS YASAMI KORUMA CEMIYETI VE LÖSEV ARASINDA BÖLÜTÜRMEK AKLA GELEBILIR. Kitaba SALKIM SACAK, ISIKTAN BEREKET ismi de, yeni bir öneridir. Senin ve Blog yazarlarinin takdirlerine saygi ve sevgilerimle sunuyorum. Refik BASDERE

Refik Başdere 
 05.05.2015 17:09
Cevap :
Teşekkür ederim ağabey. Konuyu tüm yazarlara açık hale getirmek için bir yazı daha yazacağım. Çünkü kitap için özel olarak davet ettiğim yazar arkadaşlardan çoğu ortalıkta gözükmüyor. Öte yandan, önerilerinizi dikkate alacağımdan emin olabilirsiniz. Cemce sevgilerimle...  07.05.2015 9:18
 

Çok güzel bir düşünce. Ama sınırlandırmayın. Bırakın kitapta olacaklar size başvursun. Kriteriniz bana göre doğru değil. Yani devamlılık ve blog sayısı. Bence böyle bir sınırlama getirmeyin. Sizleri kutluyorum istikrarlısınız düzenli ve sürekli yazıyorsunuz. E şimdi ben de dünyanın en istikrarsız adamlarından biriyim. Yani yazmak memuriyet midir? Yazmak Hazine ve Dış Ticaret Müsteşarlığı gibi bir şey midir? Bu bir duygu işi değil midir? Yapmayın. Kitapta yer almak isteyen arkadaşlar size başvursunlar ve seçme yapın. Bu arada ben bir kitap çıkardım blogdan yıllar önce. Yani kendim için değil bu yorumum. Ama bu blogda az yazan ama çok iyi yazanlar var. Onlara haksızlık etmeyin. Saygıyla.

Solohan 
 05.05.2015 11:25
Cevap :
Sayın yazarım, uyarılarınızı dikkate alıp, önerimi tüm yazarlara açacağım. Cemce sevgilerimle...  07.05.2015 9:42
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1349
Toplam yorum
: 3614
Toplam mesaj
: 73
Ort. okunma sayısı
: 1721
Kayıt tarihi
: 30.01.11
 
 

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler veTanıtım, A.Ö.F. Adalet Yüksek Meslek ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster