Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

05 Mayıs '13

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
314
 

Şimdiye kadar kaç defa cep telefonunuzu değiştirdiniz?

Şimdiye kadar kaç defa cep telefonunuzu değiştirdiniz?
 

www.mobilzirve.com


 

Teknolojinin hızına yetişemediğimiz günümüzde üreticilerin en çok yüzünü güldüren sınıf, her yeni çıkan ürüne sahip olmak isteyenlerin bulunduğu gruptur. Bu ürünlerden ise ilk aklımıza gelen de cep telefonlarıdır. 
 
Çevremde öyle kişiler görüyorum ki, cep telefonunun sadece konuşma kısmını kullanan bu kişiler her yıl telefonlarını bir üst modelle yenilemektedirler. Bunların arasında teknolojiyle ilgisi olmayan, ancak her nasılsa kendilerine iş adamıyım diyen kişiler de var. "Telefonun sadece konuşma kısmını kullanırken, neden her yıl telefonunu yeniliyorsun? diye sorduğumda, "Bir toplantıda herkes telefonunu masanın üzerine koyuyor. Eğer ucuz bir telefon kullanırsam, yapacağım işlerde benimle sıkı pazarlık yaparlar" diyenlere de rastlıyorum. Yani "Ye kürküm ye" örneği gibi. Tamam onları belki anlayabilirim de, ekonomik durumu pek de parlak olmayan ev hanımlarının son model telefon kullanmalarına ne demeli?
 
Yolda üstüne başına baktığımda, muhtaç sandığım insanların elindeki cep telefonlarının da son model olduğuna çok defa şaşkınlıkla bakmışımdır. Toplu taşıma araçlarında gençlerin ellerindeki telefonlar da hep dijital ve birçok özelliklere sahip, Demek ki bütün bu insanlar öncelikle temel ihtiyaçlarını gidermişlerdir diye düşünmemek elde değil. 
 
Şimdi kısaca cep telefonunun tarihine bakalım:
 
Cep telefonunun mucidi o dönemde Motorola’da mühendis olarak çalışan Martin Cooper’dır. 1973 yılında ilk cep telefonunu geliştirmiştir. İlk cep telefonu 1 kgdan fazla ağırlıktaydı ve tam dolu batarya ile 20 dakikalık bir görüşme yapılabiliyordu. Martin Cooper yıllar sonra bu telefon için “Telefonun uzun süre elde tutulmaması açısından iyiydi.” demiştir. Dünyanın ilk üretilen cep telefonu "Motorola Dynatac 8000x" modelidir ve 6 mart 1983 yılında piyasaya sunulmuştur. Bu telefona o zaman sahip olmak isteseydiniz 3.995 doları gözden çıkarmanız gerekecekti. 
 
Günümüzde ise Blackberry ve son dönemlerde onun yerini alan Apple'nin  IPhone gibi akıllı telefonları ise ilk akla gelenlerdir.
 
Şu sıralarda işlerinin yoğunluğu dolayısiyle MB ye ara veren sayın Necip Köni'nin de kulaklarını çınlatarak, bugüne kadar kullandığım telefonlarla  ilgili bir nostalji yaşatmak istiyorum. 
 
İlk cep telefonum Ericsson 337 model telefondu. 1995 yılının sonlarında o telefona sahip olmuştum. Ancak pil ömrü çok fazla olmadığı için hergün şarj cihazına takmam gerekiyordu. O zamanki cep telefonlarının pillerini değiştirmiş olsanız bile kısa bir zaman sonra özelliğini kaybediyor ve neredeyse şarj cihazını devamlı yanınızda taşımanız gerekiyordu. Bir zamanların en önemli markası olan İsveç'in Ericsson şirketi kısa zaman sonra iflas durumuna gelmiş ve Sony tarafından satın alınmıştı. 
 
 
 
 
Pil sorunu yüzünden  bir sonraki telefonum lityum pili olan Panaconic marka telefondu. O telefonumu uzun süre kullanmıştım. Bir zaman sonra  ise telefonlar küçülmeye başlamıştı. 
 
 
 
 
 
Bir sonraki telefonum fazla özelliği olmayan Nokia marka telefondu. 
 
Ama 2 yıl sonra telefonumu da sık sık şarja takmak gerekiyordu. Demek ki bu ucuz telefonunun ömrü iki yıldı. 
 
 
 
 
 
Bu defa fotoğraf çekme özelliği olan Nokia'nın 6300 model telefonunu aldım. Bu  arada Finlandiyalı Nokia da pazar payını Güney Kore firması olan Samsung'a kaptırmıştı. Ancak çelik gövdeli olan bu cep telefonu iki defa pilini değiştirmeme rağmen, 3,5 yıl içinde ömrünü tamamlamıştı. 
 
 
 
 
 
Bu yılın başında da ilk defa Samsung kullanmaya başladım. Böylelikle ilk defa dijital telefona geçmiş oldum.
 
 
 
 
 
Demek ki 18 yılda 5 defa cep telefonumu değiştirmişim. 
 
Siz hiç düşündünüz mü? 
 
Bugüne kadar kaç kere cep telefonunuzu değiştirdiniz?
 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Görsele koyduğunuz Nokia'nın 3210 modelini yıllar önce abim kullanmıştı. Bir üst modeli 3310'un koyu kapaklı telefonları ise öyle tutulmuştu ki neredeyse herkesin elindeydi. Şimdi o telefonları görmek mucize!... (cepten)

Asi Güvercin 
 10.05.2013 1:29
Cevap :
Geçmişte modeller güzel olsa bile, artık o modelleri çıkarmayıp, yeni modellere yöneliyorlar Asi güvercin. Aslında bu piyasa tam bir para tuzağı. Teşekkürler. Sevgiler...  10.05.2013 16:13
 

İlk Ericson, sonraki Siemens, şu andaki Nokia. Çok yakında da Samsung alacağım fonksiyon zenginliği yönünden. Selam ve saygılarla...

Yurdagül Alkan 
 09.05.2013 18:58
Cevap :
Hayırlısı olsun Yurdagül hanım. Şu anda dijital telefonda Samsung en iyi tercih olur. Saygılar, selamlar....  09.05.2013 20:29
 

Güzel bir bakış. Takozlarla başladık, lakin bakıyorumda siz benden bir adım öndesiniz.Saygılar...

hssensoz 
 07.05.2013 21:04
Cevap :
Aslında nereden bakarsanız bakın, benim kullandığım son telefon da en az iki yıl önce piyasaya çıkmıştı sayın Şensöz. Oğlum bir yıl kullandıktan sonra ona yenisini alınca bu telefon da bana kaldı.:) Saygılar, selamlar...  08.05.2013 18:07
 

Kıymetli Erol Işık; Blogdaki görseller çok güzel,hayalini unuttuğumuz Ericson'u bize yeniden gösterdiniz.Erol bey ikinci olarak Nokia kullanıyorum.Ben sesimi güzelleştirecek telefon bulamadım.Ses tellerim bozulmuştu bir gün denedim baktım aynı ses aynı sada.Bu kez güzel bir resim çekeyim dedim, inanın resim benden daha çirkindi.Ne yapayım Erol bey yemeyeyim.içmeyeyim,borcu,harcı ödemeyeyim de gidip cebimi göstereyim?.Sesleri ulaştırsın yeter.Zaten tuşlar kalktı artık parmak gezdiriyorlar.Duydum ki yemek servisi bile yapıyormuş kimse yemek yemiyor yemek ondan çıkıyor..Lo velle aynı kendisi sesi de hiç değişmemiştır..Erol bey siz anladi mi?Güzel bir konu ayrıca çok derin bir konu,Selam ve saygılar sunuyorum.Sağlık ve mutluluk diliyorum..

Mehmet Burakgazi 
 07.05.2013 5:15
Cevap :
Hatlarda bir sorun olmadıkça telefonlardaki ses kalitesinin farklı olduğunu hiç duymamıştım. Şimdiki telefonlarda konuşma dışında, fotoğaraf çekme, internete girmek, what's up dedikleri devamlı ücretsiz mesajlaşma, video çekmek gibi birçok özellikler olmasına rağmen, ben telefonların fotoğraf kalitesini hiçbir zaman beğenmem. Benim kullandığım yarı profesyonel bir fotoğraf makinesiyle çektiğim fotoğrafla cep telefonuyla çektiğim fotoğraf arasında dünyalar kadar farkı var. Bir elektronik alette ne kadar çok fonksiyon olursa kalite de o derece düşük oluyor. Video'yu video kamerayla, fotoğrafı fotoğraf makinesiyle çekmek, telefonla da esas amaç olan konuşmayı sağlamak herhalde en doğrusudur. Değerli yorumunuz için teşekkürler sayın Burakgazi. Saygılar, selamlar....  07.05.2013 13:32
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 975
Toplam yorum
: 7880
Toplam mesaj
: 126
Ort. okunma sayısı
: 3314
Kayıt tarihi
: 16.01.07
 
 

2017 Basın özgürlük endeksine göre 180 ülkeden 155. sırada olan ülkemizde yemek tarifleri  ve tel..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster