Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

30 Kasım '12

 
Kategori
Deneme
Okunma Sayısı
1061
 

Simurg ( Zümrüd-ü Anka Kuşu)

Simurg ( Zümrüd-ü Anka Kuşu)
 

Maviye Kanat açmak...


Bir varmış, bir yokmuş kelimeleri ile başlar hayal dünyamız. Hayal dünyamız mı masallarla başlar? Masallar mı hayal dünyamızla başlar? Yanıtı zor bir ikilemdir. Bana sorarsanız, asıl dün masal değildi, başlangıcı bu gündür masallarımızın... Hayal kurmaya başladığımız an başlar masal dünyanız. Masal evvel zaman içinde değil şimdiki zamanda yaşanmışlığımızdır dersek çok mu idealı olur?

Bir masaldan yola çıkalım, ne isteyip istemediğimize dair. Bu masalları çoğalmak pek hala mümkün. Hepimizin ulaşmak için durmadan hayallere daldığımız isteklerimiz vardır. Yaşamda gerçekleşmeyeceğine inansak ta, hayalde mümkündür. Hangimizin Kaf Dağının ardı yok ki? Hangimiz küllerinden var olan Simurg ( Anka Kuşu) olmak istemez ki?

Hadi birlikte simurg olup Kaf dağındaki Anka kuşu olmaya uçalım mı? Ulaştığımızda bakalım otuz kuştan (Simurg) biri olabilecek miyiz?

Anka Kuşu efsanesini bilmeyen yoktur. Şu etekleri bulutların üzerinde olan Kaf Dağı’nın bilge ağacında yaşayan efsunlu kuş...Hani şu küllerinden tekrar var olmayı başaran efsunlu kuş.

“Rivayet olunur ki, Simurg ( Zümrüd-ü Anka ya da Phoenix ), Bilgi Ağacı’nın dallarında yaşar ve her şeyi bilirmiş. Bu kuşun özelliği gözyaşlarının şifalı olması ve yanarak kül olmak suretiyle ölmesi, sonra kendi küllerinden yeniden dirilmesidir.”

Yeryüzündeki tüm kuşlar bu ölümsüzlük diyarına varıp Anka Kuşu olmak istemişlerdir.

Öyle ya; hepsi bilge ve ölümsüz olacaklar… Kolay değilmiş buraya varmak. Oraya varmak için ise yedi dipsiz vadiyi aşmak gerekirmiş, hepsi birbirinden çetin yedi vadi…

Kuşlar, hep birlikte göğe doğru uçmaya başlamışlar.  Uçmaya başlamışlar ya; Kiminin beyninde hırsı, kiminin kalbinde sevdası varmış. Kimide hem hırsı, hem de sevdasını almış heybesine…

Önce Bülbül geri dönmüş, güle olan aşkını hatırlayıp,

Papağan o güzelim tüylerini bahane etmiş,

Kartal, yükseklerdeki krallığını bırakamamış,

Baykuş yıkıntılarını özlemiş,

Balıkçıl kuşu bataklığını…

Yedi vadi üzerinden uçtukça sayıları gittikçe azalmış. Ve nihayet beş vadiden geçtikten sonra gelen altıncı vadi “Şaşkınlık” ve sonuncusu Yedinci Vadi “Yokoluş”ta kuşların çoğu umutlarını yitirip geri dönmüş… Kaf Dağı’na vardıklarında geriye kala kala otuz kuş kalmış…

Kalmış ya otuz kuş! Şaşkın şaşkın birbirlerine bakıp durmuşlar. Vardıkları yere bakmışlar uzun uzun. Bide aştıkları yola bakmışlar… Son vadi evet, son vadi; yok oluş vadisiymiş!!!

Var olmak için kendinden vazgeçmekmiş. Daha doğrusu kişisel hırs ve beklenti duygularına yenik düşmemekmiş. Kaf dağının ardındaki Simurg  / Anka kuşu olmak ta yürekte. Yüreği olan yedi vadiyi aşıp kendine ulaşabilmekte ve kendi yok oluşundan var olmayı başarabilmektedir. Kendi hırs ve beklentilerini yok edip tekrardan varolabilmete…

Bu efsaneyi bilen bilir ki; Simurg ( Zümrüd-ü Anka Kuşu” otuz kuş demektir.

Bu efsaneye inanıp inanmamak biz kalmış!.. Bu yedi vadiden nasıl geçebileceğimizin cevabını da kendimiz bulacağız. Bu yedi dipsiz vadiden nasıl geçeceğimizi kendimiz öğreneceğiz. 

Öğrenebilirsek eğer...

Gerçek olan şu ki; istediklerimizle varmak istediğimizin karşılığı olan yedi can alıcı vadiden geçme arzusunun olup olmadığıdır. Başta dediğim gibi; bir varmış bir yokmuş diye başlar masallar. Hayatımızın masalımsı süreci gibi. Birçok masal ya da söylence ile kurgulanmış gibi yaşayıp gidiyoruz. Yedi vadi den geçerken çoğumuz bunun ayırdın da dahi değiliz.

Kimimiz Aşk denizinde, kimimiz ayrılık Vadisinde, kimimiz de…

 

 Hasan Dede

23.11.2012 Merzifon

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 46
Toplam yorum
: 11
Toplam mesaj
: 1
Ort. okunma sayısı
: 1243
Kayıt tarihi
: 30.01.12
 
 

1967 Muş - Varto Doğumluyum. Kişinin kendini anlatması zordur aslında. Ne yazarsam yazayım, ne be..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster