Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

Portakal Çiçeği ve FISILTI

http://blog.milliyet.com.tr/elvince

23 Aralık '06

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
1329
 

Simurg aslında ben-mişim

Simurg aslında ben-mişim
 

Çocukluğumdaki sobalı evlerin gece sohbetlerinin en cıtırtılı, en güzel kokan yanıydı kestane kebaplar. Bu gecelerden farkı vardı o gecelerin. Ailece geçirilen gecelerdi onlar. Çoğu uzun kış gecelerinin vazgeçilmezi kestane kebap yapmaktı. Özlüyorum; dost bildiğim her şey gibi çocukluğumun katıksız hayallerini ufacık şeylerle mutlu oluveren saflığını. Çocuktum ondanmıydı; saflığım, katıksızlığım, mutluluğum. Yoksa insanlar o gecelerde Kaf dağındaki Anka kuşu kadar benzersiz miydi?

Şimdi geceler de yoğun iş tempoları ve artan ihtiyaçları karşılamak adına alınan riskler yüzünden yabancılaşan, konuşmayı bile beceremeyen insanlar var. Bu geceler uzun, yorgun stresli, mengene gibi. Bilgisayar başında harcanan, klavye tuşu sesleri ile dolu geceler. Çalması beklenen telefonlar, fişlerden çekilen kapatılan telefonlar, çam ormanında bir tek gül fidanı kadar yalnız artık gecelerde insan. Evde üzerinde kestane kebap yapabileceğiniz bir sobanız yoksa üzülmeyin, artık kestane kebap yapabileceğimiz kimselerimizde yok. Damağımdaki tadı çocukluk günlerimin en güzel yerinde saklıdır kestanenin.

Asya, Afrika ve Amerika’da yetişen kestanenin her zaman olduğu gibi en güzeli ve en kalitelisi Türkiye’de yetişir. Bu lezzet kutusu potasyum, fosfor, magnezyum, kalsiyum, sodyum, demir minareleri ile C, B1, B2 vitaminleri içermektedir. Kestane kandaki kolestrolü düşürür,kan şekeri düzeyini kontrol altında tutar, kasları güçlendirir, kan dolaşımını hızlandırır, beden ve zihin yorgunluğuna birebirdir. Evlerde kestane kebabı için bir teflon tava yeterlidir. Kestaneyi aldıktan sonra üst kenarlarından derince çizin ve su dolu bir kapta biraz bekletin, süzün teflon tavaya dizin, kapağını kapatın. Ara sıra ters yüz ederek pişirin. Afiyet olsun, mis gibi ve çıtır çıtır oldular dimi:(( Bir hayal kırıklığı yaşadığınızı hissediyorum. Artık kestane kebaplar çocukluğunuzdaki tadı vermiyor değil mi? Bunun sebebi ve cevabı hepimizin yüreğinde saklı!!

Yarınların, yarınlarına ertelediğimiz sevgiler, düşler. Zamanı sonsuz, fırsatları sayısız zannederek, her gün ‘yarın’…. diye başlayan cümleler kurmak… Sayısız özür dilemeler ve özür beklemeler….

Çok eskiden, kuşlar ülkesinin bütün kuşları Kaf Dağı’nın ardındaki sultanları simurg’u bulmak üzere yola çıkarlar, fakat yolculuk uzun ve zorludur. İsteği ve sabrı az olanlar, dünyevi arzulara meyil edenler,yolda birer birer ölür. Kaf dağına varanların önünde ise hepsi birbirinden çetin yedi vadi uzanmaktadadır. İstek, aşk, marifet, istiğna(sakınma), tevhid, hayret ve yokluk vadileri … bu yedi vadiyide aşabilenleri bir sürpriz beklemektedir, Kaf Dağı yürekleri ve simurg’ ta aslında kendileridir

Blog yazımın amacı kestane kebap, yemesi sevap diyerek, kestane mevsimindeyiz, birkaç tane kestaneli tarif vereyim hani deneyen olurdu, babında idi. Çocukluğum dedim, ertelenen sevgiler dedim, simurg dedim… Keyfim kaçtı, yazamıyacağım...

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

İnsan yaşam günlerini bir bir tükettikçe geriye doğru yaşadıkları hep özleminde oluyor. Her yeni birgün farklılıklar getiriyor. Hayatından bazı insanlar çıkıyor yenileri giriyor. Geçmişe saygısı olmazsa insanın geleceğininde pek değeri yoktur diye düşünüyorum. Çünkü o geçmiş denilen şeyin içindeydi o gün insan. Ordan geçmişti,havasını solumuştu. Yeniliklere herzaman açık olunmalı elbette ama geçmişinide azda olsa hatırlamalı. Yoksa kestanelerde tat vermez, kahkahalarda samimi olmaz eskisi gibi.

Perfect Storm 
 10.06.2008 11:47
Cevap :
Son derece haklısınız, yorum için teşekkür ederim...  10.06.2008 15:51
 

kaf dağının ardı vatan... "yücelltiğim bütün gülleri şeçtiğim bu gülleri bütün yarattığım bütün gülleri ey dil boşunadır övdüğün karşında görgüğüm gül'ün" yalnızlıkta aşılır ilkel duygu... :)) saygılarımla..

Salih ERDAGI 
 22.03.2008 6:52
Cevap :
Bazen aradığımızn aslında bizimle olduğunu anlamayabiliyoruz değil mi.. teşekkür ederim  23.03.2008 21:13
 

EVET BiR YIL SONRA TESADUFE BAKIN Ki BENDE KESTANE ile iLGiLi "Kestane kebap,yemesi sevap.!" DiYE ANSiKLOPEDiK BiLGi iCEREN,BiR YAZIYI DUN (MB)`de YAYINA SOKTUM...FAKAT GERCEKTEN iNANIN SiZiN BU YAZINIZI SiMDi TESADUFLERLE OKUDUM...SANKi SiZiN BU YAZINIZ KOPYALAMIS GiBi OLDUGUMU HiSSETMEYE BASLADIM...! SiZDEN BU KONUDA COK COK OZUR DiLERiM...! GERCEKTENDE BiLMiYORDUM.KESKE YAZINIZIN BASINDA BiR KESTANE ile iLGiLi BiR KELiMECiK KULLANSAYDINIZ (Gerci gene goremezdim..!) OLDU BiR KERE,NE YAPAYIM..? USTELiKDE FAYDALI BiR YAZI OLDU DiYEDE KENDiMCE SEViNMiSTiM..! NEYSE SAGLIK OLSUN...FAKAT BAZAN BAKIYORUM BLOGDA AYNI KONU ile iLGiLi iNANIRMISINIZ BELKiDE 4-5 HATTA SON SU UCAK KAZASINDA (Atlas Jet ile ilgili) BELKiDE AYNI KONU ile BAGLANTILI NERDEYSE 10`a YAKIN BLOG YAZISI YAZILDIGINIDA BURADA BEYAN ETMEDEN GECEMiYECEGiM DOGRUSU...! SERAP HANIM,SiZDEN TEKRAR OZUR DiLER,SEVGi ve SAYGILARIMI SUNARIM EFENDiM...! NECiP KONi - ADANA/TR

Necip Köni - Adana / TR 
 04.12.2007 22:06
Cevap :
Sizin benle aynı konuyu yazmış olmanızdan onur duyarım... Üzülmeyiniz... sevgimle...  05.12.2007 9:50
 

Çocukluğumuzun güzelliklerini, saf ve temiz yürekten sevgilerini özlememek mümkünüm, hele günümüzde, tek düze, çıkar ilişkileri, sevgisisz, yoz..kafdağına kadar dayanmak, bunu için gerçek sevgite, gerçek yürekler gerek..kendine iyi bak en derin saygılarımla..

Mehmet EREN 
 07.10.2007 16:49
Cevap :
Zor olsa gerek , çam ormanında gül fidanı olmak. Katkınız için cok teşekkür ederim mehmet bey..  07.10.2007 18:10
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 76
Toplam yorum
: 1905
Toplam mesaj
: 2
Ort. okunma sayısı
: 2559
Kayıt tarihi
: 06.11.06
 
 

"Yasamak sakaya gelmez,büyük bir ciddiyetle yasayacaksinbir sincap gibi mesela,yani yasamin disinda ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster