Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

14 Mayıs '19

 
Kategori
Gezi Rehberleri
Okunma Sayısı
38
 

Sinan Kaptan ile Parasailing

 
       Maceracı ikili tarafından organize edilen "Geziyorum Görüyorum" programı kapsamında Van Edremit'te bulunan parasailing ve yat kaptanı Sinan Başak'a ve Menduh Aladağ'a  konuk oldular...
 
        Van'ın en gözde yerlerinden biri olan Edremit'te güzel bir gün geçirmek için yola koyulduk. Hava az bulutlu, insanlar sıcak ve manzara harika...  Bu güzel günde  bizleri davet eden Sinan Kaptan'ın marifetlerini, Menduh Aladağ'ın lezzetini tatmaya gidiyoruz.  Çarşıdan Edremit Midibüslerine binerek, Edremit Marina diye adlandırılan limana doğru yola koyuluyoruz.  15 dakikalık bir yol sonrası Marina limanına inmeyi başarıyoruz. 
 
 1988 Gökçenay yapımı yata doğru gidiyoruz.  Yatın en güzel görünümlerinden biri de yunus balıklarına benzemesiydi. Yat, çift motorlu, duble yatak ve 2 kişilik ayrı yatak bir de tüm organizasyonlara uygun bir şekilde dizayn yapılmıştı. Adeta özel bir tasarım eli değerek bir dev hassa görünüm sağlanmıştı. Bu emeklerin en büyük etkilerini gösteren Sinan Kaptan'dı.  Sinan Kaptan hayata gözlerini açtığı bu güne kadar denizlerde ve göllerde kaptanlık yapmış, bu işi çok sevdiğini dile getiriyordu.  Van'da bu kadar değerlerinin olması bizleri mutlu ediyor. 
 
    Bizler de Van için bu değerlerin kaybolmaması için sizlere aktarmaya devam edeceğiz. Sinan Kaptan, sadece tek bir iş yapmıyor. Hobi olarak; Dalgıç ve bir çok yönleri de bulunuyor...  
 
Yat teknesinde neler yapılıyor? 
Doğum günü partileri, evlilik teklifleri, özel günler, balayı ve birçok amaç olarak yat kullanılıyor.  Bizlerde fazla vakit kaybetmeden Van'da daha yeni yeni gündeme gelen Van Göl Paraşütü  “parasailing”e doğru gitmek istiyoruz. O yüzden bizlerde muazzam bir çay faslından sonra yola çıktık. 
 
BAŞLASIN!  PARASAİLİNG!
Deniz paraşütünü daha detaylı ele alalım. Ben, Kaptan ve Eyşan hanım ile surat teknesine biniyoruz. Arkada paraşütümüzü yerleştiriyoruz. Yola koyulmaya başlıyoruz.  Tertemiz havanın yüzümüze vurması ile bizleri ayrı dünyaya götüren yarım ada Edremit'e bakarak hızımızı yükseltiyoruz.  
 
Bugün günlerden Eğlence!
 
Sinan Başak'a bir soru sormadan dayanamıyoruz.
 
 "Bilmeyenler için Deniz Paraşütü  “parasailing” nedir? demeden dayanamadım.
 
Sinan Kaptan," Güçlü bir surat teknesi, Deniz paraşütü ” parasailing ” için üretilmiş vinç sistemi, Gerilime dayanıklı halat, Yolcuların oturması için kuşam tertibatı, Paraşüt. Bu ekipmanlarla birlikte deneyimli bir kaptan, vinç operatörü ve yolcunun güvenliği için yardımcı eleman. Tabi güvenlik için can yelekleri gereklidir. 
 
Deniz paraşütü  hem tekne üzerinden kalkış iniş yapabilen hem de kara üzerinden kalkış yapabilen bir paraşüt sporudur.  Yolcunun, paraşüt havalandırdıktan sonra yapması gereken tek şey, manzaranın tadını çıkartmak. Deniz paraşütü ” parasailing ” in kontrolü vinç operatörü ve tekne kaptanındadır. Deniz paraşütü ” parasailing “ in çıkabildiği maksimum yüksekliğin sınırı teknenin gücü hava durumu ve paraşüt ün teknik özelliği ile belli olur. Ama eğlence sektöründe ticari faaliyetlerde ortalama yükseklik 100 ila 150 metredir.  Uçuşlar sırasında genelde teknede ve paraşütün oturma kuşamında kameralar bağlanıp bu güzel anı kayda alabilirsiniz."dedi.
 
KAPTANLIK SIRASI HİKMET KAPTAN'DA OLURSA... YANİ BENDE
Paraşütün uçması için bir tercih yapıldı. Galiba en kötü bir tercih. Çünkü hayatımda sürat teknesi kullanmamıştım. Ta ki Sinan Kaptan'ın sabırlı ve mütevazi anlatışına kadar. Tabi öğrendik sürmeyi de... 
 
Duramıyorduk. ..........................
...............DEVAM...............................devam................Yeniden tekrarlanacak.................................Tekrar devam edecek......................... Paraşüt bu kez daha yukarı uçacak.................................... derken hız teknesini durdurduk. Neden mi? 
 
Nerdeyse biz tekneden uçuyorduk. Bu konuya başlarsam bitmez. O yüzden arkadaşlar, bize ayrılmış olan sürenin sonuna gelelim. Daha yemek yemiz lazım değil mi? :)
 
Bizler de Sinan Kaptan'ın bizlere göstermiş olduğu yoğun emeklerinden dolayı teşekkür ederiz. Şimdide Sinan Kaptan'ın Cafe Restaurantına doğru gitme vakti. Sinan kaptan'ı çok yorduk o yüzden birazda Menduh Aladağ'ı yormak istedik. :) 
 
Teknenin üzerinde ve limanda hizmet veren Sinan Kaptan Cafe ve Restaurant işletme ortaklarından olan Menduh Aladağ'ın lezzetlerini tatmadan da gitmek istemedik. 
 
İşletmenin yeni kurduklarını ve daha eksiklerinin bulunduğunu Menduh Aladağ abimiz ifade etse de; Cafe ve Restaurant tam anlamı ile eksiksiz yapıldığı göz önünde...
 
Menduh Aladağ, " Sadece tek bir çeşit  balık hizmeti vermiyoruz. İş yerimizde hemen hemen tüm balık çeşitleri bunun yanı sırada köftede verilir."dedi. 
 
İşletme sahibinin kendi imkanları ile yeni bir tasarım yarattığı bu mekanda sizlerin de gelip görmesi ya da bu mekana göz atmaları çok iyi olacaktır.  Bu haftanın trendi SİNAN KAPTAN. /VAN
 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 114
Toplam yorum
: 16
Toplam mesaj
: 1
Ort. okunma sayısı
: 847
Kayıt tarihi
: 15.10.12
 
 

1988 yılında Türkiye'de doğdu. Lisans eğitimini Türkiye'de tamamladı. Eğitim hakkında belirli pro..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster