Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

14 Kasım '07

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
289
 

Şınav Çekiyorum

Şınav Çekiyorum
 

Askeri birliklerin yoğun olduğu bir ilde yaşıyorum. Her sabah yürüyüşüm sırasında güzergahım gereği askeri birliğin önünden geçiyorum. Ama bugün daha önce hiç görmediğim bir manzarayla karşılaştım...

Sivil kıyafetli birisi askeri birliğin kapısının hemen iç kısmında kapı ağzında şınav çekiyor etrafında 8-10 asker de onu izliyordu ve çekilen şınavları sayıyorlardı. İzleyenler sadece askerler değildi. Askeriye cadde üzerinde olduğu için yoldan gelip geçenler de durmuş onları izliyordu. Ben de izledim ve gördüklerime anlam veremedim.

Konuyla ilgili ilk aklıma gelen şey, şınav çeken kişinin cezalı olabileceği idi. Hani vardır ya evde misafir varken çocuğunu cezalandıran tipler. Etrafa, ' Bak ben çocuğumu iyi eğitiyorum gerekirse ceza vermekten kaçınmam ' şeklinde mesaj verirler.

Şınav çeken askerin durumu da buna benzer birşey olmalı diye düşündüm. Olay her ne kadar askeri birliğin içinde geçiyor olsa da konum itibariyle şehrin göbeğinde ve anacaddeye bakan kapı girişinde gerçekleşmesi aklıma askeriye birlik yetkililerin, ' Ben askerimi iyi eğitiyorum, bakın gerekirse ona ibreti alem için ceza bile veririm ' mesajı vermek midir?

Düşüncemde yanılıyor isem koskocaman askeri birlik içinde sivil halkla burun buruna gelmeden bu askere ceza verecek daha uygun bir mekan yok muydu?

Yoksa TSK yoldan gelip geçen sivil halka gözdağı vermek istiyor anlamını mı çıkarmalıyız...

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

askeri birliğin kapısı ciddiyetin başlangıcıdır, yazıya katılıyorum olmaması gerekli diye düşünüyorum bende. sevgilerle..

erol aslan 
 18.11.2007 20:35
Cevap :
:) Sayın yazarım sefalar getirdin. Paylaşımına teşekkürler...Sevgiler  18.11.2007 21:37
 

Merhaba Esma, Siz bayanlar askerlik yapmadığınız için anlamakta güçlük çekersiniz. Orada yaşanan ciddi ceza değil, şakadan cezalar verilir asker terhis olduğunda arkadaşları veya onu seven komutanı tarafından. Teskere veya izin belgesini verirken gördüğün o cezayı vermiş olabilirler. Yoksa ciddi bir ceza halkın gözü önünde verilmez, cezanın şeklide o değildir zaten. Sevgilerimle.

Murtaza Çiçek 
 15.11.2007 12:04
Cevap :
:) Sayın yazarım sefalar getirdin. Askerlik konusunda bu anlattıkların yüreğime su serpti. Bunları duyduğuma ne kadar sevindim anlatamam. O gördüklerim beni çok rahatsız etmişti. Bilgilendirdiğin için teşekkürler...Sevgiler  15.11.2007 13:38
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1929
Toplam yorum
: 7351
Toplam mesaj
: 429
Ort. okunma sayısı
: 656
Kayıt tarihi
: 11.11.06
 
 

  Hayatı ciddiye almam, emeği çok ciddiye alırım. Dünyanın en vazgeçilmez üçlüsü; çocuklar, çiçek..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster