Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

09 Haziran '07

 
Kategori
Eğitim
Okunma Sayısı
66447
 

Sınav heyecanını yenme yolları

Sınav heyecanını yenme yolları
 

Sınav zamanı geldi çattı. Sınava girecek öğrencilerin yüreği pır pır şu aralar. Yarın OKS var. Bir hafta sonra da ÖSS. Sınav heyecanı yüzünden bildiklerini sınav kağıdına yansıtamayan bir sürü öğrenci var. Sınav heyecanı ile ilgili bu sınavlara girecek öğrencilere bir kaç önerim olacak.

1- Sınav, bilginizi belli bir süre dahilinde ölçen bir ARAÇTIR sadece. Sizin kişiliğinizi ve diğer yeteneklerinizi ölçmez. Siz dünyada teksiniz ve çok değerlisiniz. Sınavı kazanmak ya da kaybetmek sizin değerinize bir şey katmayacak ya da eksiltmeyecek. Bu sınavlar sadece akademik bilgi birikiminizi, yorum gücünüzü ve süreyi doğru kullanma gücünüzü ölçecek. Unutmayın sınavda ne kadar rahat olursanız bilgilerinizi o kadar rahat kullanabilir hale gelirsiniz.

2- Sınav kaygısının en önemli sebebi olumsuz düşüncelerdir. Kendinize sürekli "yapamayacağım, başaramayacağım, anneme, babama, öğretmenlerime, arkadaşlarıma ne diyeceğim?" sorularını sorarsanız heyecanınızı arttırırsınız. Beyninizdeki bütün kötü düşünceleri çöp tenekesine attığınızı hayal edin. Onun yerine olumlu düşünceleri koyun. Sınavdan kötü puan almak ailenizin size olan sevgilerini azaltmaz. Siz ailenizin en değerli varlıklarısınız. Bir sınav yüzünden sizi sevmeyeceklerini asla düşünmeyin.

3- Sınav başlarken heyecan yaşamanız çok normaldir. Biz yetişkinler bile bir sınava girerken heyecan duyarız. Heyecan organizmayı harekete geçiren itici güçtür. Fakat bu heyecan kaygıya dönüşürse fiziksel olarak çok fazla etki yaşarsınız bu da sizi engeller (kalp çarpıntısı, avuç içi terlemesi, ağız kuruluğu, el titremesi, mide bulantısı vb.) Soruları yapmaya başladığınız ilk bir kaç dakika içinde bunların azaldığını hatta bittiğini göreceksiniz. Eğer bitmiyorsa, derin diyafram nefesi alın. Bunu 3 kez tekrarlayın. Kendinize her şey iyi olacak şeklinde telkinlerde bulunun işe yarayacaktır.

4- Sınavda bilgi birikimiz önemlidir ancak sınav kaygısını yenebilmek te en az bunun kadar önemlidir. Araştırmalar çok fazla bilgili olup kaygı yaşayanların orta düzeyde bilgiye sahip fakat kaygısını kontrol altına alanlardan daha başarısız olduklarını göstermektedir. Sınav sonucunu çok fazla düşünmeyin. Sınava odaklanın.

5- Zor sorular başa gelmiş olabilir. Çünkü çok fazla kitapçık türü var. Sınavın başında zor soruyu yapamazsanız asla moralinizi bozmayın. Çünkü daha kolay ve orta düzeyde sorular sizi bekliyor. Zor soruyu zaman kaybetmeden geçin. Zor sorularla zaman kaybedip diğer soruları da tehlikeye atmayın. Unutmayın zor ve kolay sorular size o gruptan aynı puanı getirecektir.

6- Süre problemi olanlar turlama tekniğini kullansınlar. Yani ilk önce çok bilinenler yapıldıktan sonra tekrar başa dönüp yapamadığınız soruları yapın. İşe yarıyor.

7- Yanlışlar doğruları götürüyor. Onun için tam emin olmadığınız 2 seçeneğe inderemediğiniz soruları işaretlemeyin.

8- Sınav sırasında dikkatiniz dağılabilir. Bir soruyu 3'den fazla okumaya başladıysanız dikkatiniz dağılıyor demektir. Yarım dakika ara verin. Gözlerinizi dinlendirin. Başınızı ve omuzlarınızı hareket ettirin. Ve sonra sınava dönün. Daha iyi odaklandığınızı göreceksiniz.

9- Sınav sabahı her zaman yediğiniz yiyecekleri yiyin. Farklı bir şey yerseniz mideniz bozulabilir. (Bu öğrencimin başına geldi. Aman dikkat)

10- Çok fazla heyecanlı ve kötümser arkadaşlarınızla ya da aile bireyleriyle sınav hakkında konuşmayın.

11- Bol bol gülümseyin komedi filmleri izleyin. Sizi rahatlatan etkinliklere yönelin. (Tehlikeli etkinlikler yapmayın)

12- Kendinize güvenin yapabileceğimin en iyisini yapacağım deyin.

SINAV HAYATIN SONU DEĞİL. SİZ DEĞERİNİZDEN HİÇ BİR ŞEY KAYBETMEYECEKSİNİZ. SİZ DEĞERLİSİNİZ. YAPABİLECEĞİNZE İNANIN. SİZ SINAVDAN DEĞİL SINAV SİZDEN KORKSUN.

BÜTÜN ÖĞRENCİLERE BAŞARILAR DİLİYORUM. HERŞEY GÖNLÜNÜZCE OLSUN..

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Sınavların, hiç bir zaman onların renklerini soldurmaması dileğiyle, bu yıl ve her yıl bol şans hepsine... Sevgiler, maviyle. mavi umut.

derinmavi.. 
 25.07.2007 21:42
 

denemeye başladım..2 gün kala geç belki ama olsun işe yaraması dileğimle:) saygılar...

Yasemin Erişen 
 15.06.2007 10:53
Cevap :
Denemeye başlamana sevindim. İnan ki geç değil. Şu ana kadar yüzlerce öğrencim oldu. Bir çoğunda işe yaradı. Olumlu düşünmek her zaman ama her zaman işe yarar. Sen de başaracaksın. Hatta böyle düşünmeye başladığın andan itibaren bu işin %50'sini hallettin demektir. Hayallerine kavuşman dileğiyle başarılar diliyorum.  15.06.2007 13:33
 

her yerde yazıyor bunlar... amacım yazınızı kötulemek değil lutfen yanlış anlamayın ancak böyle bir heyecanla, böyle bir stresle kolay mı başa cıkabilmek?

Yasemin Erişen 
 14.06.2007 13:48
Cevap :
Bu stresle başa çıkabilmek kolay değil tabii. Ama bunlar işe yaramaz nasıl olsa deyip hiç bir şey denememek te bir çözüm değil. Stres olacaktır. Ama etkilerini azaltmak ta sizin elinizde. Her şeyin sonucu bu sınava bağlı olsaydı bütün birincilikle sınavı kazanmış insanlar mutlu mutlu dolaşırlardı. Sınava ne kadar çok değer yüklerseniz o denli heyecanlanırsınız. Sınavın sadece sınav olduğu gerçeğini zihninizden çıkarmayın. Hiç bir şey yapmamaktansa stresinizi azaltmanın yollarını aramak daha mantıklı. Olumsuz düşünmenin size hiç bir faydası yoktur. Ama olumlu düşünerek en azından stresi yenebilirsiniz, hatta sınavı kazanabilirsiniz. Kendinizi olumlu düşünceye kapatmayın. Kendinizi kazanmış hayal edin. En azından deneyin. Hiç bir şey yapmamaktan inanın çok daha iyidir. Başarılı olmanızı yürekten diliyorum.  14.06.2007 16:35
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 13
Toplam yorum
: 51
Toplam mesaj
: 27
Ort. okunma sayısı
: 9397
Kayıt tarihi
: 07.10.06
 
 

32 yaşındayım. İzmir'de oturuyorum. Rehber öğretmenim. Mesleğimi ve öğrencilerimi çok seviyorum. İzm..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster