Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

Sabiha Rana Melekler Yüreğinizden Öpsün

http://blog.milliyet.com.tr/sabiharana

26 Ocak '12

 
Kategori
Eğitim
Okunma Sayısı
379
 

Sınav kaygısını nasıl yeneriz?

Sınav kaygısını nasıl yeneriz?
 

Belediyecilere liderlik, öğrencilere de sınav kaygısı semineri verildi…

Büyükçekmece Belediyesi, Çevre Koruma Derneği ve Asas Group’un Büyükçekmece Belediyesi İdarecilerine ve Büyükçekmece Sivil Toplum Temsilcilerine yönelik “Bireyleri ve Grupları İkna Yöntemleri, Küreselleşme ve Liderlik” semineri Tüyap Kongre Merkezinde yapıldı.

Seminere konuşmacı olarak katılan Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Tübikam Genel Başkanı Prof. Dr. Alemdar Yalçın; Dünya nereye gidiyor, 21 yüzyılda nasıl bir insan yetiştirmeliyiz, kamu sektöründe yerel yönetimlerin halka daha kaliteli hizmet verebilmek için personelin hangi kriterlerde olması gerektiğini anlattı.

Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün, göreve başladığı ilk zamanlar ile bugünkü zaman arasındaki personelin davranış farklılıkları hakkında örnekler verdi ve bu tip eğitimlerin her zaman personeli doğru yönlendirdiği ve vatandaşa daha net ve doğru bilgiler ile yardımcı olunabildiğinin altını çizdi. Akgün ” Bu tip eğitimlerin çok faydalı olduğunu düşünüyorum. Bu seminerlerin tüm kamu ve özel sektörlerde verilmesinden yanayım” dedi.

Büyükçekmece Çevre Derneği Başkanı Dr. Erdoğan Anık da Konuşurken göz temasının çok önemli olduğunu ve o insanın doğru söyleyip söylemediğini göz bebeklerinden anlaşılabileceğini dile getirdi.

Belediyecilik de başarıya ulaşılmak isteniyorsa mutlaka ekip ruhunun devreye girmesi gerektiğini Prof. Dr. Alemdar Yalçın, ” Başarı çizelgesine göre iyi bir çalışan ilk başta sistemli düşünmeli ardından, zihinsel modeller üzerinde durarak ustalığını göstermeli ve bunu takım ruhu içinde yerine getirmelidir” şeklinde konuştu

İnsanoğlunun yaradılışında üç temel niteliğinin olduğunu belirten Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Gülnaz Gültekin de konuyla ilgili olarak şunları söyledi; “Vücudumuzu yiyecek ve besinlerle beslerken ruhumuzu da mutlaka sevgi ile beslememiz gerekir. Antidepresanlardan medet umacağımıza çevremizde ki güzellikleri paylaşarak kendi kendimizi rehabilite edelim.”

Öğrenci ve velilere de seminer verildi.

Seminerin ikinci gününde SBS, LYS ve YGSsınavlarına hazırlanan öğrencilere ve velilerine yönelik düzenlenen Sınav Kaygısı ile Başa Çıkma, Hedef Belirleme ve Motivasyonu” semineri Büyükçekmece Atatürk Merkezinde gerçekleştirildi.

Sınav korkusu ile başa çıkma yöntemlerini anlatan Prof Dr. Alemdar Yalçın, çocuklardan kimseyle yarışmamalarını istedi…

Her insanın iki yumruğu büyüklüğündeki beyninde yer alan milyonlarca nörondan sadece bir  tanesinin bile bir bilgisayarın hard diski kadar bilgi topladığını belirten Alemdar Yalçın, ”Kim beynim almıyor derse, beyne haksızlık yapmış olur. Sağlıklı öğrenmek için ilk önce doğru nefes almamız gerekir” diye konuştu.

Sevginin öfkenin, kırgınlığın, kızgınlığın, her şeyin ilacı olduğuna dikkat çeken Yrd. Doç. Nursel Yalçın da “Çocuklarımızla sıkıntıya düştüğümüz anda, onu ilk kez kucağımıza aldığımız o mutluluk anını aklımıza getirmeliyiz. Çocuklarımızın ilk gelişim yıllarında olduğu gibi başarılarını alkışlayarak, mükemmel amigoluk yaptığımız zamana kadar onlar gelişimlerini doğru tamamlarken; ne zaman amigo olmaktan çıkıp iyi şeyleri görmeyip ufak tefek arızalara takıldığımız zaman çocuklarımızı arızalandırmış oluruz. Ne olursa olsun, kazanamazsa da o bizim çocuğumuz. Hayatta kendi başaramadıklarımızı çocuklarımızdan beklemeye hakkımız yok. Çocuklarımızı bunaltıp, onları hasta edecek kadar baskı uygulamak yanlış” diye konuştu.

Haber kaynağı ve fotoğraflar Büyükçekmece Belediyesi Başkanlığı

''Melekler Yüreğinizden Öpsün''

Sabiha Rana

***

 

Ulaşım ve iletişim bilgileri:

Beyaz Düşler: www.sabiharana.com

Facebook: Sabiha Rana | Facebook

Facebook : http://www.facebook.com/sabiha.rana

Twitter: http://twitter.com/#!/sabiharana

Milliyet Blog : http://blog.milliyet.com.tr/sabiharana

Naberler.com: http://www.naberler.com/Blog.aspx?Web=sabiharana&CID=6076

YouTube: Sabiha Rana adlı kişinin profil resmiSabiha Rana

İletişim: sabiharana@sabiharana.com

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1989
Toplam yorum
: 5393
Toplam mesaj
: 722
Ort. okunma sayısı
: 4931
Kayıt tarihi
: 26.10.06
 
 

Gazeteci - Yazar (NLP Uzmanı - İlişki ve Yaşam Koçu) Yaşarken dünyayı dolaşmayı, topraktan güneşe..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster