Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

26 Ocak '12

 
Kategori
Sağlıklı Yaşam
 

Sınav korkusu gençleri hasta ediyor

Sınav korkusu gençleri hasta ediyor
 

Eğitim sistemimizdeki eksiklikler, yanlış öğretmen ve aile tutumları sınava hazırlanan gençleri gereksiz bir strese sokarak hasta ediyor. Gençlerin kafalarının içinde sınava yüklediği anlam, her geçen korkuyla büyüyerek gelecek kaygısına dönüşüyor. Bu kaygıyla beraber daha çok ya ders çalışmaya fazla yüklenip kendilerini tıkıyorlar, ya da kendilerini korumaya almak için geri çekiliyorlar.

Kaygı kişiyi çok çabuk hasta eder. Mide ağrısı, bulantı, aşırı yeme, cilt hastalıkları gibi pek çok rahatsızlıkla kendini bedende gösterir. Korku ve stres belirli bir seviyede olduğunda, yaşamda kendimizi korumamız ve hatta ileriye gitmemiz için bize yardımcı olur. Ancak yüksek seviyeye çıkıp, kaygılar oluşmaya başladığında yaşam kalitesi düşer ve başka sorunları da hayatımıza çekeriz.

Sınavı bir canavar gibi gören, hayatın geçiş eşiği olarak gören veya mutlu olmanın engeli gibi gören gençler vardır. Hatta gerçektende bu sınavın sonucunda ne elde edeceğini net olarak bilmeyen gençler bile var. Nereye koşuyor farkında değil ve bu bilinmezlik onları hasta etmeye yetiyor. Kimse bilmediği, heyecanlanmadığı bir yere gitmek istemez. Hele bir de önünde bu kadar yoğun çalışılan bir maraton varsa.

Eğer sınav korkusu, başarısızlık korkusu ve gelecek kaygısı varsa BAŞARISIZLIK kaçınılmaz sondur. Sınava hazırlanan gençlerin motive edilmesi, sol beyinleri kadar sağ beyinlerini de çalıştırabilecekleri aktivitelere yönlendirilmesi ve doğru meslek seçimi yapabilmeleri için desteklenmeleri gerekir.

Nice üniversite mezunu vardır ki hayatta hiç bir başarı elde edememiş, hasta ve mutsuz yaşamaktadır. Öncelikli olan yaşamda başarılı olabilmektir. Sağlıklı, mutu, kendine değer veren bir birey olabilmektir. Buda hayata ve kendinize yüklediğiniz anlamla, duyguyla doğru orantılıdır. Sınavdan gözü korkan, tüm hayat başarısını da buna bağlayan gençler yetiştirmek çocuğunu düşünen bir ebeveyne yakışmaz.

Sınav korkusu ve kaygı ortadan kalktığında, motivasyon ve dengeli yaşam başladığında er ya da geç BAŞARI yanınızda olacaktır.

www.arzubiyiklioglu.com

Necati Kavlak bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 521
Toplam yorum
: 94
Toplam mesaj
: 9
Ort. okunma sayısı
: 466
Kayıt tarihi
: 24.08.10
 
 

1971 doğumlu Arzu Bıyıklıoğlu uluslararası sertifikalı Yaşam Koçu, NLP Uzmanı, NLP Eğitmeni ve Re..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster