Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

14 Temmuz '07

 
Kategori
ÖSYS
Okunma Sayısı
9838
 

Sınav tercihi yaparken nelere dikkat edilmeli?

Sınav tercihi yaparken nelere dikkat edilmeli?
 

Tercihler öğrencinin başarı sıralamasına göre yapılmalıdır.

Öğreci seçme ve yerleştirme sınavının(ÖSS) PUANLARI belli oldu sıra en önemli kısıma geldi tercih yaparken neler dikkate alınmalı.Yanlış tercih yüzünden yüksek bir puan alsanız bile yanlış tercih başarınızı gölgeleyebilir.

Başarı sıralamasına göre tercih yapmanız ve geçen yıl istediğiniz bölüme giren öğrencinin başarı sıralamasında nerede olduğuna bakmanız gerekiyor.

PUANINIZI NASIL HESAPLAYACAKSINIZ
2005 ÖSS'de Anadolu Üniversitesi uçak gövde -Motor bölümü 344.593 puanla ve 0.8 AOBP 'LIKDE 6.83'lük dilimden öğrenci almış.ilk yapacağımız işlem bu bölüme giren sonuncu öğrencinin başarı sırasını bulmak.6.83'ü2816(bu sayı 2005 ÖSS'de sayısal puan türünde 0.8 AOBP'DE %1'e düşen aday sayısıdır.)ile çarptığımızda 19.233 dayın Anadolu Üniversitesi Uçak Gövde -Motor bölümüne sonuncu olarak grdiğini söyleyebiliriz.Size gelen sonuç belgesinde 0.8 AOBP 'Lİ SAY1 PUANIMIZIN YANINDA YAZAN BAŞARI SIRASI İLE19.233 KARŞILAŞTIRARAK bir yorum yapabiliriz.
0.8 AOBP 'de(yani düz liseler için )%1 de sayısal da 2816
sözelde 7646
eşit ağırlıkta 838 öğrenci bulunmakta.
(kaynak:ilköğretim rehber sitesi)

Yerleşme puanlarının hesaplanmasında kullanılan orta öğretim başarı puanının hesaplanmasında iki aşama var.

1.Aşamada:ÖSYS'ye başvuran her öğrenci adayının okulu bitirme yılı ve diplma notu dikkate alınarak orta öğretim puanı(obp)olarak adlandırılan bir puan hesaplanır.

2.Aşmada ise adayların OBP 'LERİ mezun oldukları okulların ÖSS başarıları ile aırlandırılarak her ady için sözel, sayısal, ve eşit ağılıklı olmak üzere 3 ağırlıklı orta öğretim puanı (AOBP-SÖZ, AOBP-EA, AOBP, AOBP-SAY) orta öğretim başarı puanınn hesaplanmasın (OBP)h aday için mezun olduğu okul mezun olduğu yıl, diploma otu mezun olduğu yıla ilşkin diploma notu istatistikleri kullanılarak hesaplanır.Mezun olmayanlar içi not ortalaması kullanılır.

DİPLOMA NOTU İSTATİSTİKLERİ;
Okulların diploma notu için her yıl ayrı ayrı hesaplanır. Bir okulun bir yıla ilişkin diploma notu istatistikleri hesaplanırken okulun o yıl son sınıfta okuyan öğrenciler dikkate alınır.Okul diploma notu, istatistiklerinin hesaplanmasınd son sınıf öğrencilerinden mezun durumda olanların diploma notları mezun durumda olmayanarın ise diploma notu na benzer biçimde hesaplanan not ortalamaları kullanılır.okul diploma notu istatistiklerinin hesaplanmasında ÖSYS ye başvurmayan adayların diploma notu yada not ortalamaları alınıryönergenin sonraki kesimlerinde adayların diploma notu ile diploma notu gibi hesaplanan not ortalamaları kısaca 'diploma notu' diye geçer.

OKUL DİPLOMA NOTU İSTATİSTİKLERİNİN HESAPLANMASINDA KULLANILAN DEĞİŞKENLER
N=OKULDAKİ SON SINIF ÖĞRENCİ SAYISI
Xort=diploma notlarının ortalaması
sigma=diploma notunun standart sapması
Xm=en düşük dipoma notu
X1=en büyük diploma notu.
N1=en büyük diploma notuna sahip aday sayısı.
m=diploma notlarının alt sınırı.
M1=diploma notlarının üst sınırı.
X2=varsa, x1 in altınd en az 4 adayın sahip olduğu ilk diploma notu.
M2=varsa x2 ve altındaki notlar için üst sınır.

ÜNİVERSİTELERİMİZE 5 TÜR ÖĞRENCİ ALINACAKTIR.
1-ÖSS'ye girip 185.000 veya daha fazla ÖSS puanı alan aynı zamanda sınavsız geçiş hakkına sahip olan adaylar.Koşullarını karşılarlarsa tüm yüksek öğretim arasından tercih yapabilirler.

2-ÖSS'ye girip 185.000 veya daha fazla ÖSS puanı alan fakat sınavsız geçiş hakkı bulunmayan adaylar koşullarını karşılarlarsa lisans programı, meslek yüksek okulu, açıköğretim programı arasında tercih yapabilirler.

3-ÖSS'ye girip 160.000-184.000 ÖSS puanı alan ve aynı zamanda sınavsız geçiş hakkı bulunan adaylar koşullarını karşılamak kaydıylameslek yüksek okullarının kendi alanlarını, bazı meslek yüksek okullarını tercih ederler.

4-ÖSS'ye girip 160.000-184.999 arasında ÖSS puanı alanlardan sınavsız geçiş hakkı bulunmayan adaylar.bu adaylar koşullarınıkarşılamak koşulu ile meslek yüksek okulu ve açıköğretimi tercih edebilirler.

5-Sınavsız geçiş hakkına sahip olanlardan ÖSS'YE girerek 160.000ın altında ÖSS puanı alan veya ÖSS ye başvurduğu halde sınava girmeyenler ile sadece sınavsız geçiş için başvuran adaylar.

ÖSS de özel yetenek sınavıyla öğrenci alan yüksek öğretim programlarına yerleşmekisteyenadayların tercih formu doldurmalarına gerek bulunmuyor.
Tercih yapacak adayların kendi alanlarında mı tercih yapılıyor, alanlarının dışınamı çıkılıyor bu hususa çok dikkat edilmeli. Çünkü, lisede okudukları alanla ilgili tercihte bulunurlarsa ÖSS belgelerindeki rakam 0,5 katsayısı ile çarpılır.Kendi alanları dışında bir alan tercih ederlerse 0.2 katsayı ile çarpılır. Sınavda 160-185 arasında puan alanlar meslek yüksek okulları ile açık öğretim programlarını tercih edebilirler. 185 ve üstünde puan alan adaylar lisans programlarını tercih edebilirler.

Tercihler internet yoluylada gönderilebilecek. Başvuru merkezlerinden randevu alınması gerekiyor. Tercih yapacağınız bilgisayarın muhakkak yazıcısının olması gerekiyor. Tercihlerinizi forma girdikten sonra yazıcıdan çıkartıp göndermeniz gerkiyor. www.osym.gov.tr adresinden ÖSS TERCİH KILAVUZUNA ULAŞABİLİRSİNİZ.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Anadolu Ticaret Meslek Lisesi Bilişim Teknolojileri bölümünden 2008-2009 yılında mezun oldum.. Bu sene sınavsız geçiş hakkımı kullanmak istiyorum ;ama Kafama takılan bir soru işareti var. Diploma notu ile mi tercih önceliği var yoksa Aobp ile mi ? Hiçbir yerde net olarak bir bilgi vermemişler.. Paylaşırsanız sevinirim. Şimdiden teşekkürler...

Enes Topuksak 
 30.06.2010 3:22
Cevap :
meslek ve teknik lise öğrencileri kendi aralarındaki meslek yüksek okullarına ;kontenjan,METEB,mezun oldukları okulların türleri ve öğrenim süreleri,mezuniyet yılları,meslek yüksek okullarına sınevsız geçişleri için hesaplanacak ortaöğretim başarı(OBP)ve tercihleri gözönünde tutularaksınavsız olarak yerleştirileceklerdir.  30.06.2010 17:13
 

merhaaba arkadaşlar ben düzliseye gidiyorum bu ssene öss sınawına giriçem we yüksekokul yani seyahat işletmeciiği istiyorum sizce tercih edebilirmiiyim lütfen herkes bişi dio we kafam çok karıştı ben ona odaklanmak istiyorm bana net bişi sölerseniz sewinirim şimdiden teşkler

sevim taspinar 
 22.01.2009 19:26
Cevap :
sayısalmı sözeldemi başarılısın bunu önce ören ve daha sonra meslek seçimine karar verebilirsin.Anladığım kadarıyla sözelde başarılısın.sözel alanlarında meslekleri incelersen başarılı olursun.  11.03.2009 15:46
 

ben eslek lisesi ögrencisi bilgisayar bölümüym306 aldım ve 18.056 ne yapmalıyım

emin ersin 
 22.07.2008 18:05
Cevap :
geçen yılın yüzdeliklerine bak.18.6 ve civarındaki yarleri tercih edebilirsin.kendi branşını tercih edersen puanın fazla gelir.mesela bilgisayar öğretmenliğinde puan alıyorsun  22.07.2008 18:52
 

polis meslek yüksek okuluna müracaat için en az 200 ham puan istiyorlar..öss sonuçlarında bir yukarıda rakamlar birde onun altında AOPB li puanlar var hangisini dikkate almam lazım ..sözel eşit ağırlık matematik farketmiyor birinden 200 ham puan almam lazım ama hangisi bilemedim.. yardımcı olursanız çok sevinirim

melike kurnaz 
 18.07.2008 22:21
Cevap :
geçen yıl 3000.olan öğrencinin girdiği yere bu yıl yaklaşık 3500.olan öğrenci giriyor yüzdelik ve sıralamaları dikkte alın.  19.07.2008 16:53
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 285
Toplam yorum
: 189
Toplam mesaj
: 66
Ort. okunma sayısı
: 3980
Kayıt tarihi
: 17.07.06
 
 

      Üniversiteyi Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesinde Fizik öğretmenliği bölümünden..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster