Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

25 Temmuz '11

 
Kategori
Eğitim
Okunma Sayısı
373
 

Sınavlar ve seçimler

Sınavlar ve seçimler
 

Bu sıralar gençler üniversite için seçimlerini yapmaktalar.

Bunu farketmemin en büyük sebebi son günlerde artan e-postalar ve bilim-eğitim içerikli yazılarıma gelen sorular.
Özellikle bilim konusundaki mesleklerle ilgili öğrencilerin büyük tereddütleri var.

Mesela moleküler biyoloji ve genetik bölümünü çok isteyen gençler çevrelerinden gördükleri yıldırıcı yorumlar ile iyice korkarak bu alandan uzaklaşıyorlar. Gelişmiş bir ülke olmadığımız için bilim ile ilgili mesleklere hep korkuyla bakılıyor.
Mesela uzun bir eğitim isteyen moleküler biyoloji ve genetik bölümü hemen tereddütler yaratıyor öğrencilerin kafasında ve haklılar da bu tereddütlerinde. Biz ne yazık ki gençlerimizin özgürce yetişebilmesinin önünü açmamışız hiç. Matematik bölümünde okuyan ve moleküler biyolojiye merakı olan bir öğrenci hiç bilemiyor nasıl büyük bir imkanın kapısını açabileceğinin. Kariyer anlamında altın değerinde bir şeyi istediğinin pek farkında değil yani. Ya da farkındaysa da bu sefer başvurdukları okullarda pek de ileriyi göremeyen hocalar tarafından önleri kesiliyor. Bilgisayar mühendisliği ve moleküler biyoloji modern dünyada içice. Bu iki alanı birleştirmek isteyen öğrenciler de altın değerinde. Fakat yine kısır ve kısıtlı çevrelerinde bu yeteneklerini ve eğitim imkanlarını keşfedemeden kaybolup gidiyorlar.

Dünyada herkes bir şeylerle uğraşıyor. Hayatını bir şekilde kazanıyor. Çoğu insan mecburiyetten çalışıyor, sevdiğinden değil. İşini severek yapanlar en şanslı insanlar bu dünyada bence...

Çevrenin baskısı ki bu aile oluyor, gencin üzerinde kurdukları olumsuz ve negatif örneklerle hayallerini kurutuyorlar. Elbette gencin de bilinçli olması lazım eğitimin yapmayı istediği mesleği seçerken. Zorluklardan hep korkuluyor. Halbuki bu hayatta kolay hiç bir şey yok ki. En iyisi sevdiğiniz bir şeyi seçin. Nasıl olsa her şey zaten zor! Severek yapınca zor da olsa yaparsınız. Sonunda mutlu olmak da mühim elbette. Uzun ve zor kazanılan şeylerin ardındaki mutluluk da ona göre oluyor. Bence daha mutluluk verici bir durum bu.

Çok çalışmak gerekiyor ve pek bir azimli olmak.
Hayat o zaman eğlenceli olabiliyor galiba.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 237
Toplam yorum
: 729
Toplam mesaj
: 78
Ort. okunma sayısı
: 1284
Kayıt tarihi
: 06.08.07
 
 

Biyolojinin son yıllarda, özellikle son 10 yılda içeriğinin yoğun bir şekilde moleküler düzeye inmes..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster