Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

Neslihan ERDOĞDU Serbest

http://blog.milliyet.com.tr/kariyerkoc

14 Ocak '08

 
Kategori
Sınavlar
Okunma Sayısı
742
 

Sınavlara Hazırlanan Çocuğa Sahip Olmak

Sınavlara Hazırlanan Çocuğa Sahip Olmak
 

Hiç birşey bu tablonun bozulmasına DEĞMEZ.


Birinci yarıyılın sonlarına yaklaştığımız şu günlerde bir de, sınavlara hazırlanan çocuğa sahipsek işimizin biraz daha zor olduğunu söyleyebiliriz.

OKS ya da ÖSS’ye girecek bir çocuğumuz var ise bizim diğer anne babalardan farklı bir konumumuz, farklı sorumluluklarımız , farklı beklentilerimiz var demektir.

Sırayla bunları ele alırsak; çocuğu okula giden gelen bir ebeveynden farklı olarak, bir de sınava hazırlanma durumunda olan çocuğumuz ile ilgili sorumluluklarımız neler olabilir?

Çocuğunun temel ihtiyaçlarını karşılamak, dershaneye göndermek , gerekiyorsa özel ders aldırmak, gerekiyorsa özel destek almak vb şeklinde sıralanabilir…

Çocuğu sınava hazırlanma durumunda olan ebeveynlerin farklı beklentileri ne olabilir?

Tüm olanakları sağlayan ve her türlü maddi-manevi özveride bulunan anne-babanın beklentisi çocuğunun başarılı olmasıdır. Yani istenilen ya da hedeflenmiş okula girmesidir.

Bu noktaya kadar okuyanların “evet…tabiî ki” diyerek, kafa salladıklarını görür gibiyim…

Tam bu noktada durup , durumu gözden geçirmek gerektiğini düşünüyorum…

Ebeveyn olarak temel sorumluluklarımız zaten çocuklarımızın ihtiyaçlarını karşılamak ve onların yanında olmak değil midir? Yani biz, yukarıda sıralanan durumları yerine getirirken temel sorumluluklarımızı yerine getirmiş olmaktayız. Biz temel sorumluluklarımızı yerine getirirken , çocuklarımızın temel sorumluluğu olan nedir? Okullarına, dershanelerine gitmek, dalga geçmeden derslerini dinlemek, çalışmalarını yapmaktır. Okula giden ve derslerine çalışan hatta çok daha fazla yorulan çocuklarımızın illa istenilen okulu kazanacaklarını beklemek sizce nedir? Yani elinden geleni yapmakta olan, çalışan , çabalayan ve ekstra yorulan çocuğumuz, biz onu dershaneye gönderiyoruz diye ya da özel ders aldırıyoruz diye illa kazanmak zorunda mıdır?

Bana kızmaya başladığınızı farkındayım, çünkü hepimiz haklı olmak ve elde etmek isteriz

Aynı noktadan, şöyle bakalım…Bir işiniz olduğunu düşünelim ,işinizle ilgili görev tanımınızdaki sorumluluklarınızı mesai saatleri içinde yerine getirdiğinizi düşünün..Bu eylemleriniz karşılığında iş vereninizle mütabık olduğunuz maaşı alacaksınız…Siz görev tanımızdaki eylemleri gerçekleştirdiniz, o da anlaşmadaki maaşı verdi…Alacak verecek yok değil mi?Yani siz görevinizi tam olarak yaptığınız için takdirname almayı, ayın elemanı seçilmeyi ya da ikramiye almayı beklemiyorsunuz . O da “sana şu kadar da maaş veriyorum, bak bu parayı alamayanlar var, memlekette bir sürü işsiz var” diyerek verdiği parayı başınıza kakmıyor…

Peki karşılıklı sorumlulukların yerine getirildiği sınava hazırlanma sürecinde ki “istenilen okulu kazanma “zorunluluğu nereden çıkıyor.

Anne-baba olarak çocuklarımız için en iyisini istiyor olmak ve onlar için en iyileri lazyık görmekten başka suçumuz yok…Bu iyi niyetli yaklaşımımız çocuklarımıza baskı olarak dönüyor ve belki de çok çalışmasına ve kazanabilecek durumda olmasına rağmen hak etiğini elde edemiyor…

Bu nedenle yaklaşımımızı , tepkilerimizi ve beklentilerimizi ne kadar “normalleştirirsek” sorumluluklarını yerine getirmiş ve elinden geleni yapmış olan çocuğumuza o kadar yardım etmiş oluruz.

Kuşkusuz anne-baba olarak hep daha iyisini istememiz doğal görünebilir , ancak daha gerçekçi olanı yapabileceği neyse onu yapabilsin olmalı ve hem kendimize hem de çocuklarımıza gereksiz yük bindirmemeliyiz.

Şu anda OKS ye girecek bir kızı olan ben, ahkam kesmeden, yıllar içinde gördüklerimi, çocuğuma zarar vermeyecek şekilde ve çocuğumun yapabileceğinin en iyisini yapmasını amaçlayarak, yani yazdıklarımı uygulayarak bu süreci geçiriyorum…

Çocuğumun nasıl bir sonuç elde edeceğini bilmiyorum, bildiğim tek şey elinden geleni yaptığı sürece , sorumluluklarını yerine getirdiği sürece alacağı her sonuç benim için üzüntü verici olmayacaktır.Buna kalben inanarak geçireceğimiz kalan 5 ayımız daha var….

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Merhaba, 14 yaşında olan oğlum bu yıl sınava hazırlanıyor, anasınıfından bu yana devam ettiği okulunu çok seviyor ve gelecek sene kendisini başka bir okulda görmesi zor oluyor; bu konuda bir duygusallığı var. Her haftasonu ve hafta içinde de 3 gün dershaneye ve etüde gidiyor, nasıl bir tempo olduğunu size anlatmama gerek yok zaten :) Ailecek hepimiz için çok yorucu bir süreç bu; tek dileğim bu yorgunluk ve özverilere değmesi; spor yapamaz, dilediğince sinameya gidemez oldu. Çok değil verimli çalışmak lazım ilkesine o kadar inanıyorum ki, sürekli oğluma bunu anlatmaya çalışıyorum. Çok da çalışmıyor bana göre, ne yetişkin ne de çocuk olmadığı için, ne yaptığını o da çok fazla algılayamıyor, inanır mısınız? Bu konuda söyleyecek çok şey var tabi, keşke çok daha yapıcı bir eğitim sistemine sahip olsaydık :)

CananGulOzal 
 17.01.2008 23:10
Cevap :
Ahhh Canan hanım ahhhh..Bir yazı yazmıştım Milli Eğitim Bakanı olsam diye... İnanın o kadar çok şey boşuna ve anlamsız ki..Oysa çocuklarımız için yapılması gereken,iyi bir insan ve vatandaş olabilmeleri için yapılması gereken öyle çok şey var ki.. Bakın koskoca bir UNESCO MEVLANA yılı geçti de,çocuklarımıza ne kaldı bu yıldan... Biyolojiyi bir biyologmuşlar gibi aurıntılı anlattığımız çocuklarımıza,insan sevgisini anlatabildik mi???Oysa pek çok sorun bu sevgisizlik değil mi???Haklısınız söyleyecek çoook şey var... Sevgilerimle...  17.01.2008 23:37
 

Kızım şu anda üniversite öğrencisi.Hem OKS hem de ÖSS sınav hazırlık döneminde anne olarak fazla rahat bir yapıdaydım etrafımdakilere göre.Hayattan keyif alan bir çocuk olmasını istedim hep.''Kimseye birşey kanıtlamak zorunda değilsin'' derdim.Çevremde arkadaşlardan görüyorum hallerini,hala alışamadım bazı arkadaşlarımın kendi hırslarına.İlkokul 1 de ki çocuğa özel matematik öğretmeni tutulur mu?

shalimar 
 15.01.2008 16:30
Cevap :
:)Bu günleri sizin gibi keyifle anmak,keşke dememek hepimizin dileği... Sevgilerimle..  15.01.2008 20:16
 

Benim kızım okula yeni başaldı ve o stres bende şimdiden hat safhaya ulaştı:( Bazen neden bu kadar hırslı olduğumu sorgulasamda buna engel olamıyorum... Daha yeni okuma yazmaya başladılar ama ben matematik problemlerinde üstün zeka göstermediğinden şikayetçi olmaya başladım bile:( Arkadaşlarımda çok kızıyor...Biliyorum hata yaptığımı ama dedim ya elimde değil işte... Umarım sizin kadar rahat bir anne olmayı başarırım yoksa sonunda OKS anneleri gibi çılgın ve sevimsiz bir anne olacağım... Sevgilerimle, iyi kalın.

mihasu 
 14.01.2008 22:58
Cevap :
:))Böyle düşünebilmek ve davranabilmek için 20 yıldır gördüklerimi görmeniz gerekmesin...Yaşam gerçekten de sadece sınavdan ve nottan ibaret değil,onları yaşarken kaçırılanların telafisi ise asla mümkün olmuyor..Duygularımızı kontrol edebilmemiz de mümkün..VE eminim ki isteseniz de OKS anneleri kadar sevimsiz olmanıza olanak yok...Sevgilerimle...  14.01.2008 23:22
 

Çocuklarımızı yarış atı olmaktan kurtarıp onları yeteneklerine ,isteklerine uygun bir meslek sahibi yapacak ;aklın ve bilimin ışığında projeler üretecek bir milli eğitim sistemine kavuşana kadar sıkıntılar sürecek.Çocukların bu stresli geçiş döneminde, herkesin sizin gibi empatik ve pedagojik yaklaşımları sergilemeleri dileklerimle saygılarımı sunarım...

Mesut Selek 
 14.01.2008 22:57
Cevap :
Gerçekten de sistem sorununun mağdurları olan çocuklarımız. Bize düşen ise makul, gerçekçi, aklı başında bir yaklaşımla onların yanında olmak...Saygılarımla...  14.01.2008 23:24
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 157
Toplam yorum
: 153
Toplam mesaj
: 46
Ort. okunma sayısı
: 868
Kayıt tarihi
: 10.09.07
 
 

HAYAT YÜZ ÇİZGİLERİ YÖNÜNDE İLERLER.. ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster