Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

07 Ocak '08

 
Kategori
Sınavlar
Okunma Sayısı
637
 

Sınavlarda kulaklık

Sınavlarda kulaklık
 

Öğrenirken, ders çalışırken, özellikle sınavlarda dikkati fazlasıyla toplamak gerekiyor. Dikkati toplamanın en önemli engellerinden birisi de dışarıdan gelen gürültüdür. Özellikle sınav zamanları bunun önemi daha çok ortaya çıkıyor. Hele bir de ÖSS, KPSS, ALES gibi yaşamı etkileyen sınavlarda bunun önemi daha çok artıyor.

Geçen gün ALES sınavlarına çalışırken evdeki ve dışarıdaki gürültülerden etkilenmeden ders çalışırken daha önce iş güvenliği için almış olduğum kulaklığı denedim. Sonuçtan oldukça memnun kaldım. Yaşımız gereği artık dikkatimizi toplamakta ciddi sıkıntı çekiyoruz. Bu noktadaki önerimi hem sizlerle hem de öğretmen ve velilere aktarıp olgunlaştırdıktan sonra MEB ve OSYM Başkanlığı'na aktarmak düşüncesindeyim.

Amaç genel sınavlara giren öğrencilerin dikkatlerinin dağılmaması amacıyla sınavda kulaklık kullanarak girmelerinin sağlanması ve bu konudaki düşüncelerin olgunlaştıktan sonra eğer uygunsa uygulanması...

Akla ilk gelen sakınca kulaklık içine takılacak başka cihazlar kopya çekilmesine fırsat verir mi? Bu konuda MEB veya ÖSYM tarafından verilecek kulaklıkların veya standardı belirlenen kulaklıkların kullanılması ve sınava girerken gözlemciler tarafından kontrol edilmesi sağlanabilir.

Kendi açımdan dikkati vermek anlamında büyük faydası olacağını düşünüyorum. Böylece hem dışarıdan, hem de sınıftan gelen gereksiz seslerle dikkat kaybının önüne geçilmiş olur.

Örnek olarak konuyla ilgili olarak Bursa Valiliği'nin ÖSS Sınav Komisyonu duyurusunu aktarırsam daha anlamlı olacaktır;

"17/06/2007 Pazar günü saat 09:30-12:45 arası tek oturum halinde gerçekleştirilecek olan ÖSS’de gençlerimizin sınav konsantrasyonu bozulmada başarılı olabilmelerini imkan sağlamak için özellikle ;

1-Okul çevrelerindeki inşaatlarda çalışanların,

2-Seyyar satıcı ve okullar yakın Pazar yerlerindeki pazarcı esnafın,

3-Çay bahçeleri kahvehane, kafeterya veya yüksek sesle müzik yayını yapan eğlence yerleri işleticilerin,

4-Sünnet ve düğün konvoylarının,

14 Haziran 2007 Perşembe saat 18:00 den itibaren sınav bitinceye kadar gürültü kirliliğine sebep olabilecek, öğrencilerimizin sınav başarılarını olumsuz etkileyebilecek her türlü davranıştan sakınılması gerekmektedir.

5-Sınav Giriş Belgesi eline geçmeyen adaylar ile Cep telefonunu beraberinde getiren adaylar sınava alınmayacaktır. Bu nedenle eline Sınav Belgesi geçmeyen, geçip kaybolan veya zarar gören adaylar 14/06/2007 Perşembe gününden itibaren Uludağ Üniversitesi Görükle kampusündeki Temel Tıp Bilimler Binası 1.Kattaki Sınav Merkezinden Sınav başlangıç saatine kadar belgelerini alabileceklerdir.

Yukarıda bahsedilen hususlarda ihbarda bulunmak isteyenler aşağıdaki telefon numaralarını arıyabilirler.

Telefon Numaraları:
153 Büyükşehir Belediyesi Zabıta Müdürlüğü
155 Polis İmdat
156 Jandarma

Halkımıza önemle duyurulur."

Tabii ki böyle bir durumda telefon etseniz, sınav bittikten sonra yapılacak uyarılar hiç bir işe yaramayacaktır.

Yukarıdaki duyuruya baktığımız zaman etkenlerin ne kadar fazla, sessiz bir ortamı sağlamanın ne kadar zor hatta istense bile imkansız olduğunu aslında hepimiz biliyoruz. Tabii ki böyle bir durumda telefon etseniz, sınav bittikten sonra yapılacak uyarılar hiç bir işe yaramayacaktır. Bu nedenle kulaklık önerisinin ciddi bir fayda sağlayacağını düşünüyorum.

Konuyu çok uzun tutmadan yorumları beklemek daha anlamlı olacaktır. Öğrencilerden, velilerden, öğretmenlerden ve konuya duyarlı kişilerden bu konuda detaylı yorumlar bekliyor, sağlayacağınız katkı için şimdiden teşekkür ediyorum.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 64
Toplam yorum
: 44
Toplam mesaj
: 11
Ort. okunma sayısı
: 943
Kayıt tarihi
: 28.10.07
 
 

Mülkiye İşletme mezunuyum ve aynı zamanda Sakarya Üniversitesi Maliye Bömlümünde doktora öğrencis..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster