Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

22 Ocak '08

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
495
 

Sinekli Bakkal' ın sinekleri...

Sinekli Bakkal' ın sinekleri...
 

Televizyonda eski romanlardan uyarlanan dizileri gördükçe mutlu olanlardanım. Çoğunu büyük bir zevkle okuduğum romanların, günümüze uyarlanmış olsada, dizi olarak çekilmesi belki günümüz gençliğinin ilgisini çeker diye düşünüyorum. Reşat Nuri güntekin'in ;Yaprak dökümü, Çalıkuşu, Halide Edip Adıvar'ın; Sinekli Bakkal' ı güzel birer örnektiler. Maalesef bazı baskılar yüzünden Sinekli Bakkal dizisine son verilmiş. Dizideki genç kızın üniversitede okutulmaması, dedenin sürekli takkeli gezmesi öne sürülmüş. Türkiye'de artık okumayan genç kız yokmuş. Herşeyden önce bir kere bu yapılan eserin sahibine, yazarına yapılan büyük bir saygısızlıktır.

Sevgili Halide Edip Adıvar 1882'de İstanbul'da doğar, 1964 de İstanbul'da yaşamını yitirir.Üsküdar Amerikan Kız Kolejinden mezun olur.Balkan savaşı yıllarında hastanelerde çalışır. İzmir' in yunan ordusu tarafından işgal edilmesini protesto için SultanAhmet mitinginde konuşma yaptığı için hakkında soruşturma açılınca, eşiyle beraber Anadolu'ya geçerek Kurtuluş Savaşına katılır.Çeşitli cephelerde savaşır.Kendisine önce onbaşı, sonra üstçavuş rütbesi verilir.

1917'de eşi ile yurtdışına çıkar.Amerika'da Columbia Üniversitesi, Hindistan'da Delhi İslam Üniversitesin'de konuk öğretim üyesi olarak dersler veriri.1939'da Türkiye'ye döner.İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi İngiliz Filolojisi Kürsü Başkanı olur. '' Yeni Turan'', ''Ateşten Gömlek'', Vurun Kahpeye''Kurtuluş savaşı döneminin eserleridir.En tanınmış romanı Sinekli Bakkal yazarlığında olgunluk dönemini gösterir.Bu romanda Sinekli Bakkal mahallesinde yaşayan insanlar, aydınlar ve saray çevresi gibi 2.Abdulhamit döneminin farklı toplum kesitleri yansıtılır.Bu romanda doğunun değerlerini batının karşısına koymak amacı vardı.

Şimdi yani günümüzde tahminen bu roman yazıldıktan 80 yıl sonra, dizi olarak çekiliyor fakat bazı kendini bilmezler roman karakterlerine bahane bularak diziyi yayından kaldırıyor.Raitingi tutmamıştır olabilir veya beklenen reklamı alamamışlardır o da olabilir.Fakat esere ve karakte eserdeki lere bahane bularak, bunu bir neden olarak öne sürmek tam bir deli saçmalığıdır.80 yıl önce yazılmış bir eser o zamanı anlatmaktadır.Kaldı ki hala günümüzde okutulmayan binlerce genç kız vardır.Çoçuk yaşta evlendirilen, baskı ile yetiştirilen, saçma sapan örf ve adetlerin hayatına yön verdiği binlerce genç kız olduğunu hepimiz biliyoruz.Romandaki dede gibi takkeyle gezenlerden daha beteri var bu dönemde.Hizbullahları, Gündüz Hocaları, müritlerini, göbeğine kadar sakalları, cübbeleri ve şalvarlarıyla ortada dolaşanları ne çabuk unuttunuz?Yoksa unutturmaya mı çalışıyorsunuz?

Ayakları yere basan ve gerçekleri yazan biri tarafından günümüzün bir romanı yazılsa, eminim gelecek kuşaklar ne yapacaklarını şaşırırlardı.Tabi o zamana kadar roman değişime uğramazsa.Kısacası 80 yıldır değişen hiçbir şey yok geçmişe yapılan saygısızlıktan başka.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

hayallerine kendi hayallerimi katarak bir nefeste okuduğum o güzel romanları yıllarca içimde yaşattığım hayal ettiğim gibi. Ancak bir gün tv. ekranına dizi, sinema salonlarına film olarak geldiklerinde, hayallerim yıkılıyor. Yönetmeninin, senaryo yazarının gözünden yeniden yaşamak olanları; bana ağır geliyor. İlkini, Stendhal'ın Kırmızı ve Siyah romanının dizisiyle, ikincisini de Ayşe Kulin'in Köprü'sü ile yaşadım. Bir daha, romanını okuduğum kitapların bir film ya da tv. dizisini seyretmeyeceğim. Sükut_u Hayal oluyorum.

MuDo 
 25.01.2008 9:14
 

sabahın şekerleri reyting alıyor ya ne gereği var sinekli bakkala...:(

Meral Yağcıoğlu 
 23.01.2008 10:40
 

Severek, tat alarak izlediğim bir dizinin yayından kaldırlıdığını şimdi sizden öğreniyorum.Çok üzüldüm... O kadar saçma sapan sizler gözümüze sokarcasına izlettirilmeye çalışılıyor ,tekrarları veriliyor ki... Sinekli Bakkal bir dönemi anlatıyor ..Ve yazınızda da söylediğiniz gibi okutulmayan pek çok kız çocuğu var..Kardelenler bu yüzden yok mu... Halide Edip'in başarısı eserin harikalığı tartışılamaz zaten...Çok başarılı oyuncular, rollerinin hakkını vererek o günleri bizlere taşıyorlar..Kaliteli bir iş yapılan..Lütfen emeğe saygı duyalım... Ve Sezar'ın hakkını Sezar'a verelim...Dizimizi geri istiyoruz...Sağlıkla ve sevgiyle kalın...

papatya altı yüz elli 
 22.01.2008 17:18
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 265
Toplam yorum
: 1206
Toplam mesaj
: 135
Ort. okunma sayısı
: 620
Kayıt tarihi
: 15.01.07
 
 

1974 İstanbul doğumluyum. Yüksekokul mezunuyum. Bursa'da yaşıyorum. Her zaman yazıp defterler, aj..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster