Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

29 Kasım '08

 
Kategori
Sinema
Okunma Sayısı
355
 

Sinema emek ödülü

Sinema emek ödülü
 

Nihayet onları da hatırladılar.

Yeşilçam'ın siyah-beyaz filmlerinden günümüze dek, baş rol oyuncuların başarılı ve şöhret olmalarına katkıları olan ve onlar olmazsa olmazlarından teknik ekip, senaryo ve yönetmenler dışında önde gelen yapı taşlarını yardımcı oyuncular oluşturmaktadır..

Yardımcı oyuncular, hiç bir beklenti beklemeksızın, özveri ve sinema aşkıyla, zaman zaman tehlikeli sahnelerde yaşamlarını bile risk'e atarak, yeteneklerini sergilerken, gece film çekimlerinde bile tüm uykusuzluklarına ve zorluklarına rağmen, gün ağarıncaya dek yine sinema uğruna çalışmaktadırlar..

Mesleğimin dışında, bir dönem hobi olarak yaptığım yardımcı oyunculuk rollerimin film setlerindeki atmosferi koklamış biri olarak, yeşilçam'ın yardımcı oyuncuların nekadar özverili çalıştıklarını biliyorum..

Türk sinema kuruluş tarihinden günümüze kadar geçen süreçte, yardımcı oyuncularımıza gereken ilgi ve önemin gerektiği kadar verimediği kanısındayım..

Ancak, Yeşilçam'ın gerçek emekcılarini hatırlamış olacaklar ki, Kültür Bakanı Ertuğrul Günay'ın katılımıyla gerçekleşen bir ödül töreninde, "Emek ödülü"nü, Süheyl Eğriboz ve Sırrı Elitaş'a verildi..

Eğriboz ve Elitaş'ın uzun yıllar hatırlanmamalarının buruk ifadelerinin ötesinde, almış oldukları ödüllerine farklı sahiplenmeleri gözlerden kaçmıyor..

Ümit ediyorum, yılların yorgun sinema yardımcı oyuncularına, özel statülerle desteklenir ve layik oldukları yaşam düzeylerinde yaşamlarına devam ederler..

Sevgilerimle...

DİP NOT: İlginç tesadüf, bu akşam FOX tv de saat: 21.oo de, Kemal Sunal'ın "Sosyete şaban" adlı filmde, gazeteci'yi oynuyorum :)

**uçak, havaalanı'na indikten sonra, otomatik kapı açılır ve M.Önkibar, gazetecilik rölüne başlar.. siyah montlu, bıyıklı..

Hadi iiyi seyirler:)**

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 2206
Toplam yorum
: 1101
Toplam mesaj
: 80
Ort. okunma sayısı
: 451
Kayıt tarihi
: 03.07.07
 
 

25.05.1960 doğumlu. Üniversite terk. Müzik, seyahat ve tiyatro sever. Antalya Devlet Tiyatrosu'nd..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster